Rezumat Premier League etapa 9

Premier League etapa 9: Manchester United e umilita pe Teatrul Viselor, iar Chelsea umileste ultima clasata

Scorul acestei etape se inregistra pe Stamford Bridge, unde Chelsea a facut instructie cu ultima clasata. O alta echipa londoneza din Big 6 nu reusea sa inscrie si aici nu vorbim despre Arsenal. Manchester United nu mai reuseste sa castige, acum fiind umilita pe teren propriu de Liverpool. Mai multe detalii veti afla insa dintr-un rezumat Premier League etapa 9. Pana acum, nicio etapa nu a trecut fara sa avem macar un derby. La fel se va intampla si runda viitoare. Despre ce meci este vorba veti afla la sfarsitul articolului.

Rezumat Premier League etapa 9 – Echipe favorite care au castigat

Chelsea – Norwich: 7-0

Cinci victorii are Chelsea in precedentele 6 etape de Premier League, infrangerea din acest interval venind pe teren propriu cu Manchester City. De partea cealalta, Norwich a obtinut doua puncte din ultimele 3 etape, insa nu a marcat niciun gol.

Brighton – Manchester City: 1-4

Trei victorii si doua remize au “cetatenii” in ultimele 5 etape. Celelalte victorii din acest interval le inregistra pe teren propriu cu Burnley si in deplasare impotriva lui Chelsea. Remizele le obtinea in deplasare cu Liverpool si pe teren propriu cu Southampton. De cealalta parte, pentru Brighton este prima infrangere din ultimele 6 etape. In rest, obtinea doua victorii, inregistrand 3 remize.

Rezumat Premier League etapa 9 – Surprize

Everton – Watford: 2-5

Este prima victorie a lui Watford din precedentele 4 etape. Runda trecuta aceasta era invinsa pe teren propriu de Liverpool cu 0-5. De partea cealalta, Everton suferea o infrangere si etapa trecuta, West Ham impunandu-se cu 1-0 pe terenul “caramelelor”.

Rezumat Premier League etapa 9 – Meciuri spectaculoase

In aceasta partida Manchester City expedia 14 suturi pe poarta, iar Brighton 5. Oaspetii deschideau scorul in minutul 13 prin Gundogan, Foden dubland avantajul in minutul 28. Acelasi Foden realiza “dubla” trei minute mai tarziu. Mac Alister reducea din handicap in minutul 81, din penalty. Scorul final era stabilit de Mahrez, in cel de-al cincilea minut de prelungire.

Nu mai putin de 13 suturi pe poarta avea Chelsea in aceasta partida, fata de doar unul al oaspetilor. Mount deschidea scorul in minutul 8, Hudon-Odoi dubland diferenta 10 minute mai tarziu. Reece James stabilea scorul pauzei in minutul 42. Chilwell inscria primul gol din a doua repriza in minutul 57. Nu toate golurile lui Chelsea au fost marcate de proprii jucatori, in minutul 62 Aarons introducandu-si mingea in proprie poarta. Penultimul gol era marcat de Mount din penalty in minutul 85. Scorul final era stabilit in primul minut al prelungirilor de acelasi Mount, care realiza un hat-trick.

Arsenal – Aston Villa: 3-1

Asenal a expediat 9 suturi pe poarta, fata de 4 ale oaspetilor. La pauza “tunarii” conduceau cu 2-0. Partey deschidea scorul la jumatatea reprizei, Aubameyang inscriind din a doua incercare din penalty in al saselea minut de prelungire, dupa ce in prima faza goalkeeperul oaspetilor aparase. Smith Rowe inscria si el pentru “tunari” in minutul 56. Golul de onoare al oaspetilor venea in minutul 82, Ramsey fiind autorul sau.

Dupa un inceput foarte slab de campionat, Arsenal a obtinut patru victorii si doua remize in precedentele 6 etape. Cea mai puternica adversara din acest interval era Tottenham, pe care
“tunarii” o invingeau pe teren propriu cu 3-1. In schimb, Aston Villa a suferit a treia infrangere la rand. Pe celelalte le suferea cu Tottenham si Wolves.

Manchester United – Liverpool: 0-5

Liverpool expedia 8 suturi pe poarta, dublu fata de adversara sa. “Cormoranii” ii luau tare pe “diavolii rosii”, deschizand scorul inca din minutul 5. Autorul golului era Naby Keita. Diogo Jota dubla avantajul 8 minute mai tarziu, scorul pauzei fiind stabilit de Salah, care marca in minutele 38 si in al cincilea minut de prelungire. Acelasi Salah reusea hat-trickul la 5 minute dupa pauza. Manchester United avea sansa sa marcheze golul de onoare, insa reusita semnata de Cristiano Ronaldo in minutul 53 a fost anulata dupa vizionarea VAR. Mai mult, “diavolii rosii” incheiau partida in inferioritate numerica, Pogba fiind eliminat la sfarsitul primei ore de joc.

Pentru Liverpool a fost a doua victorie la rand in Premier League. Pe precedenta o realiza tot in deplasare si tot cu scorul de 5-0, adversara fiind Watford. De cealalta parte, Manchester United se afla la cel de-al patrulea meci la rand in campionat fara victorie, in acest interval acumuland un singur punct.

Calculele hartiei pareau sa se respecte, avand in vedere ca Everton deschidea scorul inca din minutul 3, dupa golul lui Davies. Joshua King aducea insa egalarea 10 minute mai tarziu, stabilind scorul pauzei. Richarlison le readucea  pe “caramele” in avantaj in minutul 63. In ultimul sfert de ora incepea nebunia, Watford inscriind de 4 ori. Kucka egala in minutul 78, doua minute mai tarziu Joshua King marcand golul prin care oaspetii preluau conducerea. Acelasi Joshua King reusea hattrickul in minutul 86, Emmanuel Denis stabilind scorul final in primul minut de prelungire. Watford expedia 8 suturi pe poarta in aceasta partida, dublu decat adversara sa.

Brentford – Leicester: 1-2

Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, iar gazdele 5. Tielemans deschidea scorul pentru Leicester in minutul 14. Jorgensen egala la finalul primei ore de joc, golul victoriei “vulpilor” fiind adus de Maddison in minutul 73.

Leicester se afla la a doua victorie la rand in Premier League, etapa trecuta invingand-o pe teren propriu pe Manchester United cu scorul de 4-2. De cealalta parte, Bentford a suferit cea de-a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa acasa de liderul Chelsea cu 0-1.

Rezumat Premier League etapa 9 – Alte rezultate

Southampton – Burnley: 2-2

0-1: Cornet (13); 1-1: Livramento (41); 2-1: Broja (50); 2-2: Cornet (57)

Leeds – Wolves: 1-1

0-1: Chan-Hee Hwang (10); 1-1: Rodrigo (penalty, 90+4);

Crystal Palace – Newcastle: 1-1

1-0: Benteke (56); 1-1: C.Wilson (65); Gol anulat VAR (Crystal Palace (87)

West Ham – Tottenham: 1-0

1-0: Michail Antonio (72)

Clasament dupa etapa 9

Chelsea conduce in clasament, aflandu-se la 1 punct in fata lui Liverpool. Podiumul este completat de Manchester City, diferenta dintre aceasta si Liverpool fiind tot de 1 punct. La 3 puncte in spatele “cetatenilor” o intalnim pe West Ham, urmata la doua puncte de Brighton si Tottenham, respectiv la 3 puncte de Manchester United si Everton. Cea mai buna ofensiva o are Liverpool, care a marcat 27 goluri. Cea mai solida aparare le revine celor de la Manchester City, care au primit 4 goluri.

In subsolul clasamentului, Crystal Palace vine dupa 4 remize, aflandu-se pe locul 15, cu 9 puncte. Southampton o urmeaza la 1 punct si Leeds la doua puncte. Locurile retrogradabile sunt ocupate de Burnley, Newcastle si Norwich. Primele doua au 4 puncte, iar Norwich doua puncte. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare ii apartin lui Norwich, care a marcat doar doua goluri, primind 23.

Salah (Liverpool) s-a distantat in fruntea clasamentului golgheterilor, avand 10 reusite, 3 mai multe decat urmatorul clasat. Este vorba de Vardy (Leicester), care are unul mai mult decat Michail Antonio (West Ham) si doua mai mult decat Sadio Mane (Liverpool).

Program etapa 10

Runda a zecea din Premier League va avea loc intre 30 octombrie si 1 noiembrie. Meciul ce va deschide runda va avea loc intre Leicester si Arsenal. Liverpool va primi vizita lui Brighton, iar Manchester City pe cea a lui Crystal Palace. Chelsea va juca in deplasare cu Newcastle, derbyul etapei avand loc intre Tottenham si Manchester United.