Rezumat Premier League etapa 8

Premier League etapa 8: Ocupantele podiumului se impun fara sa primeasca gol

Intr-o etapa in care toate echipele cu nume se impuneau, Manchester United nu reusea asta. Este drept, cea care o invingea se numea Leicester. Ce au facut celelalte echipe din Big 6, insa si cum arata clasamentul atat la varf, cat si in subsol, veti afla din acest rezumat Premier League etapa 8. De asemenea, aici vom descoperi si care va fi derbyul celei de-a noua etape.

Rezumat Premier League etapa 8 – Echipe favorite care au invins

Watford – Liverpool: 0-5

Oaspetii nu aveau nicio emotie in aceasta partida, deschiderea de scor venind inca din minutul 8. Sadio Mane era autorul golului. Diferenta era dublata de Firmino, care stabilea in minutul 37 scorul pauzei. Acelasi Firmino ii aducea pe “cormorani” la doua goluri diferenta in minutul 52. Doar doua minute mai tarziu Salah isi trecea si el numele pe tabela marcatorilor. Scorul final era stabilit de Firmino in primul minut de prelungire. Cu aceasta ocazie, brazilianul isi trecea in cont al doilea hat-trick din cariera sa la Liverpool. Primul il reusise in finalul anului 2018, intr-o partida cu Arsenal.

Liverpool vine dupa doua remize in campionat, pe teren propriu adversara fiind Manchester City, iar in deplasare Brentford. De partea cealalta, Watford  este la a patra infrangere din precedentele 6 etape.

Manchester City – Burnley: 2-0

“Cetatenii” se impuneau in cele mai recente 6 intalniri directe de campionat, interval in care primeau un singur gol. Asadar, invingatoarea din acest meci era destul de previzibila. Bernardo Silva deschidea scorul in minutul 12, pentru ca De Bruyne sa dubleze avantajul cu 20 minute inainte de pauza.

A fost abia a doua victorie a “cetatenilor” din ultimele 4 etape. In rest, remizau pe teren propriu cu Southampton si in deplasare cu Liverpool. In schimb, Burnley nu are nicio victorie in acest sezon de Premier League, pana acum obtinand 3 puncte.

Rezumat Premier League etapa 8 – Surprize

Arsenal – Crystal Palace: 2-2

Este a treia remiza consecutiva obtinuta de Crystal Palace, dupa cele inregistrate pe teren propriu cu Leicester si Brighton. De cealalta parte, Arsenal vine dupa remiza alba in deplasare cu Brighton. Inaintea acesteia, obtinea 3 victorii in campionat, primind un singur gol.

Rezumat Premier League etapa 8 – Meciuri spectaculoase

Leicester – Manchester United: 4-2

Cel mai spectaculos meci al etapei se desfasura intre Leicester si Manchester United. Gazdele expediau 11 suturi pe poarta, iar oaspetii 6. La pauza se intra la egalitate, Greenwood deschizand scorul pentru Manchester United in minutul 19, Tielemans egaland in minutul 31. “Vulpile” preluau conducerea in minutul 78, dupa golul marcat de Soyuncu. Oaspetii egalau 4 minute mai tarziu prin Rashford. Peste doar cateva secunde Vardy o aducea din nou pe Leicester in avantaj. Scorul final era stabilit de Daka, acesta marcand in primul minut de prelungire.

Este abia prima victorie a lui Leicester din ultimele 5 etape de Premier League. Infrangerile veneau pe teren propriu cu Manchester City si in deplasare cu Brighton, iar remizele acasa cu Burnley si in deplasare impotriva celor de la Crystal Palace. De partea cealalta, Manchester United acumula un singur punct in ultimele 3 etape de campionat. Se intampla runda trecuta, pe teren propriu cu Everton. Cealalta infrangere din acest interval o suferea pe teren propriu cu Aston Villa.

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. La pauza “tunarii” conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Aubameyang. La 5 minute dupa pauza oaspetii egalau, autorul golului find Benteke. Crystal Palace prelua conducerea in minutul 73, dupa reusita lui Edouard. Arsenal egala prin Lacazette, in al cincilea minut de prelungire.

Rezumat Premier League etapa 8 – Alte rezultate

Southampton – Leeds: 1-0

1-0: Broja (53)

Norwich – Brighton: 0-0

Aston Villa – Wolves: 2-3

1-0: Ings (48); 2-0: McGinn (68); 2-1: Saiss (80); 2-2: Coady (85); 2-3: Neves (90+5)

Brentford – Chelsea: 0-1

0-1: Chilwell (45)

Everton – West Ham: 0-1

0-1: Ogbonna (74)

Newcastle – Tottenham: 2-3

1-0: C.Wilson (2); 1-1: Ndombele (17); 1-2: Kane (22); 1-3: Heung-Min Son (45+3); Cartonas rosu Shelvey (Newcastle, 83); 2-3: Dier (autogol, 89)

Clasament

Dupa aceasta runda diferenta intre primele 3 clasate ramane aceeasi ca in etapa precedenta. Chelsea se afla in frunte, la un punct in fata lui Liverpool si la doua fata de Manchester City. Top 5 este completat de Brighton si Tottenham, cu 15 puncte fiecare. Manchester United a coborat pe pozitia a sasea, fiind la egalitate cu West Ham si Everton, cu 14 puncte. Liverpool are cea mai buna ofensiva, cu 22 goluri marcate. Cea mai solida defensiva le apartine lui Chelsea si Manchester City, care au primit 3 goluri fiecare.

In subsolul clasamentului, Crystal Palace ocupa locul 14, cu 8 puncte. Urmeaza Southampton si Watford un punct mai jos, pentru ca Leeds sa aiba 6 puncte. Burnley si Newcastle au acumulat 3 puncte, “lanterna rosie” fiind Norwich, cu doua puncte. Tot Norwich are si cea mai slaba ofensiva, cu doar doua goluri marcate. Cea mai proasta aparare o gasim la Newcastle, care a primit 19 goluri.

Salah (Liverpool) si Vardy (Leicester) impart prima pozitie in clasamentul golgheterilor, cu 7 reusite fiecare. Urmeaza Michail Antonio (West Ham) si Mane (Liverpool), fiecare avand 5 goluri. In top 10 al acestui clasament avem doar doi englezi: Vardy si Greenwood.