Rezumat Premier League etapa 7

Premier League etapa 7: Chelsea profita din plin de pe urma scorurilor acestei runde

In aceasta runda am avut parte de un derby de zile mari intre Liverpool si Manchester City. Asta, in special in cea de-a doua repriza, cand s-au inscris toate cele 4 goluri. Tabela a aratat la final scorul de 2-2, acela nefiind singurul duel care s-a incheiat cu acest scor. Care a fost celalalt, dar si ce surprize s-au inregistrat in weekend, veti afla consultand acest rezumat Premier League etapa 7. Tot aici vom descoperi si derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Premier League etapa 7 – Echipe favorite care au invins

Chelsea – Southampton: 3-1

A fost a treia victorie obtinuta de Chelsea in precedentele 4 etape de Premier League. Infrangerea din acest interval venea runda trecuta, pe teren propriu in fata lui Manchester City, scor 0-1. De cealalta parte, Southampton se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce etapa trecuta era invinsa pe teren propriu de Wolves, scor 0-1.

Rezumat Premier League etapa 7 – Surprize

Manchester United – Everton: 1-1

“Diavolii rosii” aveau 71% posesie si 6 suturi pe poarta, insa asta nu a fost de ajuns pentru a castiga. La pauza Manchester United conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Martial in minutul 43. Egalarea se producea in minutul 65, Townsend fiind autorul golului. “Caramelele” puteau da lovitura cu 5 minute inainte de final, insa golul inscris de Mina era anulat dupa vizionarea VAR.

Este al doilea pas gresit la rand comis in Premier League de Manchester United, care runda trecuta pierdea pe teren propriu in fata celor de la Aston Villa, scor 0-1. De cealalta parte, Everton are 3 victorii si o remiza in ultimele 5 etape, infrangerea din acest interval venind in deplasare, tot in fata lui Aston Villa.

West Ham – Brentford: 1-2

Brentford este neinvinsa in ultimele 3 runde de Premier League, obtinand doua victorii si o remiza. Rezultatul de egalitate venea runda trecuta, pe teren propriu cu Liverpool, scor 3-3. De partea cealalta, pentru West Ham este a doua infrangere in precedentele 3 etape de campionat, cealalta obtinand-o tot pe teren propriu, impotriva lui Manchester United.

Rezumat Premier League etapa 7 – Meciuri spectaculoase

Deschiderea de scor venea in minutul 9, cand Chelsea inscria prin fundasul Chalobah. Werner putea dubla avantajul in minutul 41, golul sau fiind anulat dupa vizionarea VAR. Ward-Prowse egala din penalty in minutul 61, pentru ca tot el sa isi lase echipa in inferioritate numerica in minutul 77. Werner o readucea pe Chelsea in avantaj in minutul 84, scorul final fiind stabilit de Chilwell in minutul 89. Chelsea expedia noua suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doua ale formatiei oaspete.

Tottenham – Aston Villa: 2-1

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta, iar oaspetii 3. Singurul gol din prima repriza era marcat in minutul 27 de Hojbjerg, care o aducea pe Tottenham in avantaj. La jumatatea reprizei secunde Watkins egala, pentru ca reusita de 3 puncte a gazdelor sa fie, de fapt, un autogol. Targett gresea tinta si marca in proprie poarta in minutul 71.

Nou-promovata Brentord expedia 6 suturi pe poarta aici, fata de cele 5 ale adversarei. Mbeumo deschidea scorul pentru formatia oaspete in minutul 20. Egalarea venea cu 10 minute inainte de final de la  Bowen. Brentford obtinea toate cele 3 puncte in al patrulea minut de prelungire, Wissa fiind cel care puncta.

Sunt primele puncte obtinute de Tottenham in ultimele 4 etape de Premier League. In celelalte 3 meciuri pierdea cu Arsenal, Chelsea si Crystal Palace. De cealalta parte, sunt primele puncte pierdute de Aston Villa din precedentele 3 etape. In ultima partida de acasa castiga cu Everton, scor 3-0, runda trecuta impunandu-se in deplasare in fata lui Manchester United, scor 1-0.

Rezumat Premier League etapa 7 – Alte rezultate

Wolves – Newcastle: 2-1

1-0: Hee-Chan Hwang (20); 1-1: Hendrick (41); 2-1: Hee-Chan Hwang (58)

Leeds – Watford: 1-0

1-0: Llorente (18)

Burnley – Norwich: 0-0

Brighton – Arsenal: 0-0

Crystal Palace – Leicester: 2-2

0-1: Iheanacho (31); 0-2: Vardy (37); 1-2: Olise (61, intrat in min. 53); 2-2: Schlupp (72, intrat in min. 71)

Liverpool – Manchester City: 2-2

1-0: Mane (59); 1-1: Foden (69); 2-1: Salah (76); 2-2: De Bruyne (81)

Clasament dupa etapa 7

Chelsea a profitat masiv de remizele obtinute de formatiile din fruntea clasamentului, instalandu-se pe primul loc, cu 16 puncte. Doar 1 punct mai jos se afla Liverpool, pentru ca 4 echipe sa aiba 14 puncte. Este vorba de Manchester City, Manchester United, Everton si Brighton. Cel mai bun atac il are Liverpool, care a marcat 17 goluri. Cea mai buna defensiva le revine celor de la Chelsea si Manchester City, care au primit 3 goluri.

Un tablou pe cae rar ne-a fost dat sa-l vedem dupa atatea etape scurse dintr-un campionat, mai ales unul de top, vizeaza subsolul clasamentului. Acolo ultimele 4 echipe nu au obtinut nici macar o victorie. Este vorba despre Southampton, Burnley, Newcastle si Norwich. Southampton are 4 puncte, Burnley si Newcastle 3 puncte, iar Norwich 1 punct. Norwich are cel mai prost atac, cu doar doua goluri marcate, cea mai proasta defensiva revenindu-le celor de la Newcastle si Norwich, care au primit 16 goluri.

Golgheteri

Salah (Liverpool) si Vardy (Leicester) se afla in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 6 reusite fiecare. Podiumul este completat de Michail Antonio (West Ham), care a punctat de 5 ori. Urmeaza 4 jucatori cu 4 reusite: Bruno Fernandes (Manchester United), Mane (Liverpool), Maupay (Brighton) si Sarr (Watford).