Rezumat Premier League etapa 6

Premier League etapa 6: “Cetatenii” profita de pasii gresiti comisi de Liverpool si Manchester United

Dupa 6 runde de Premier League diferenta dintre prima si a sasea echipa clasata este de doar un punct. Manchester City este singura echipa din top 4 care a obtinut victoria. Ce au facut contracandidatele la titlu, dar si evolutia surprinzatoare a scorului dintre Arsenal si Tottenham, veti gasi in acest rezumat Premier League etapa 6. Tot aici veti decoperi si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 6 – Surprize

Manchester United – Aston Villa: 0-1

Meciul dintre cele doua parea ca se va incheia fara gol, insa lovitura de teatru, ca sa folosim un joc de cuvinte, a venit in minutul 88. Haue era autorul golului. Bruno Fernandes putea egala in cel de-al treilea minut de prelungire, insa a ratat un penalty.

Este a doua victorie la rand in campionat pentru Aston Villa, dupa cea de runda trecuta, cand o invingea acasa pe Everton cu 3-0. De partea cealalta, Manchester United a suferit prima infrangere din campionat. La mijlocul saptamanii trecute, “diavolii rosii” pierdeau tot cu 0-1 si tot pe teren propriu in fata lui West Ham, in Cupa Ligii.

Brentford – Liverpool: 3-3

A fost al doilea pas gresit comis de “cormorani”, dupa remiza contra lui Chelsea de pe teren propriu. De cealalta parte, am asistat la al patrulea punct obtinut in ultmele doua etape de Brentford, dupa ce runda trecuta o invingea in deplasare pe Wolves cu 2-0.

Rezumat Premier League etapa 6 – Meciuri spectaculoase

Leeds – West Ham: 1-2

Sapte suturi pe poarta a expediat West Ham in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. Leeds conducea la pauza, dupa golul marcat de Raphinha in minutul 19. “Ciocanarii” puteau egala in minutul 53, insa golul marcat de Soucek a fost anulat dupa vizionarea VAR. In cele din urma, golul egalizator era marcat de un jucator al gazdelor. Este vorba de Firpo, care isi introducea balonul in proprie poarta la jumatatea reprizei secunde. Golul victoriei lui West Ham era adus de Michail Antonio, care marca in minutul 90.

A fost prima victorie din precedentele 4 etape de campionat pentru West Ham. La mijlocul saptamanii trecute insa, “ciocanarii” reuseau o performanta destul de mare, invingand-o pe Manchester United in Cupa Ligii. De cealalta parte, Leeds ramane fara victorie in acest sezon de Premier League, in care a acumulat doar 3 puncte.

Arsenal – Tottenham: 3-1

In ultima perioada, Arsenal a dat semne ca se trezeste la viata, iar meciul cu Tottenham a venit sa confirme acest lucru. La pauza “tunarii” conduceau deja cu 3-0. Smith Rowe deschidea scorul in minutul 12, Aubameyang dubland diferenta in minutul 27. Scorul pauzei a fost stabilit de Saka, acesta marcand in minutul 34. Reusita lui Tottenham a venit in minutul 79, autorul ei fiind Heung-Min Son. Arsenal a expediat 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale adversarei.

A fost a treia victorie la rand in campionat a “tunarilor”, interval in care nu au primit gol. Este adevarat, adversare au fost echipe precum Burnley si Norwich. Daca Arsenal a obtinut maximum de puncte in luna septembrie, Tottenham nu a acumulat niciunul, golul cu Arsenal fiind singurul din acest interval.

Nou-promovata a expediat 4 suturi pe poarta, reusind 3 goluri, in vreme ce Liverpool a transformat in gol jumatate din cele 6 suturi pe poarta. Pinnock deschidea scorul pentru Brentford in minutul 27, Diogo Jota egaland 4 minute mai tarziu. Salah ii aducea pe “cormorani” in avantaj in minutul 54. Janelt egala pentru gazde in minutul 64, Curtis Jones punandu-i din nou pe oaspeti in avantaj 4 minute mai tarziu. Intrat in minutul 78, Wissa restabilea egalitatea 4 minute mai tarziu.

Rezumat Premier League etapa 6 – Alte rezultate

Chelsea – Manchester City: 0-1

0-1: Gabriel Jesus (53)

Watford – Newcastle: 1-1

0-1: Longstaff (23); 1-1: Sarr (72); Gol anulat VAR (Watford, 87)

Leicester – Burnley: 2-2

0-1: Vardy (autogol, 12); 1-1: Vardy (37); 1-2: Cornet (40); 2-2: Vardy (85); Gol anulat VAR (Burnley, 90+5)

Everton – Norwich: 2-0

1-0: Townsend (penalty, 29); 2-0: Doucoure (77)

Southampton – Wolves: 0-1

0-1: Jimenez (61)

Crystal Palace – Brighton: 1-1

1-0: Zaha (penalty, 45+2); 1-1: Maupay (90+5)

Clasament dupa etapa 6

Singura echipa ce nu a cunoscut infrangerea in Premier League este Liverpool, aflata pe primul loc, cu 14 puncte. Urmeaza 5 echipe care au 13 puncte: Manchester City, Chelsea, Manchester United, Everton si Brighton. Daca inainte de pauza cauzata de meciurile internationale Arsenal se afla pe ultimul loc, acum ocupa un loc la jumatatea clasamentului. Imediat sub ea este Tottenham, care la un moment dat era lider. Cel mai bun atac il are Liverpool, care a marcat 15 goluri. Cea mai buna defensiva ii apartine lui Manchester City, care primea un singur gol.

Locul 16 este ocupat de Southampton, care are 4 puncte. Urmeaza Newcastle si Leeds, cu 3 puncte. Penultima este Burnley, cu doua puncte, ultimul loc ocupandu-l Norwich, fara niciun punct. Cea mai slaba ofensiva o are Norwich, cu doar doua goluri marcate. Apararea cea mai proasta o gasim tot la Norwich, care a primit 16 goluri.

Golgheteri

Trei jucatori se afla in fruntea clasamentului, toti trei avand cate 5 reusite. Este vorba de Michail Antonio (West Ham), Mohamed Salah (Liverpool) si Jamie Vardy (Leicester). Urmeaza alti trei jucatori cu 4 reusite, niciunul englez: Bruno Fernandes (Manchester United), Maupay (Brighton) si Sarr (Watford).

Program etapa 7

In weekendul 2-3 octombrie va avea loc runda cu numarul 7 din Premier League. Aici Manchester United, Chelsea si Tottenham vor juca pe teren propriu. “Diavolii rosii” ii vor intalni pe Everton, “albastrii” pe Southampton, iar Tottenham pe Aston Villa. Leicester o va infrunta in deplasare pe Crystal Palace, etapa inchendu-se cu derby-ul dintre Liverpool si Manchester City.