Rezumat Premier League etapa 4

Premier League etapa 4: Infrangere drastica pentru Tottenham, in vreme ce Arsenal obtine primele puncte

Dupa 3 etape in care nu a marcat, Arsenal obtinea primele puncte, invingand cealalta formatie care nu avea niciun punct inaintea aceste etape. Cinci din cele 6 echipe din Big 6 au invins, singura care nu facea asta fiind Tottenham. Ce a facut aceasta, insa si cum s-a incheiat derbyul de weekendul trecut veti gasi intr-un rezumat Premier League etapa 4. Tot de aici veti afla si care va fi derbyul rundei viitoare.

Rezumat Premier League etapa 4 – Echipe favorite care au invins

Manchester United – Newcastle: 4-1

Dupa 12 ani Cristiano Ronaldo s-a intors la Manchester United, iar debutul sau a fost unul in forta. Portughezul a marcat primele doua goluri ale “diavolilor rosii”. Pe primul il marca in prelungirile primei reprize, iar pe al doilea in minutul 62. Intre cele doua reusite venea cea a lui Manquillo, care egala pentru “cotofene” in minutul 56. Bruno Fernandes puncta pentru 3-1 cu 10 minute inainte de final. Scorul final il stabilea Lingard in prelungirile partidei.

Este a treia victorie pentru Manchester United in acest sezon de Premier League. Singurul pas gresit il comitea in deplasarea cu Southampton, cand inregistra o remiza. De cealalta parte, Newcastle inregistra si ea o remiza. Celelalte trei meciuri le pierdea insa.

Arsenal – Norwich: 1-0

Derbyul ultimelor doua clasate, cum se vehicula prin presa, a fost castigat la limita de Arsenal. Singurul gol al partidei era marcat de Aubameyang, in minutul 66. “Tunarii” au dominat destul de autoritar partida, avand 6 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarei.

A fost primul gol si primele puncte obtinute de Arsenal in acest sezon de Premier League. De cealalta parte, Norwich ramane fara punct, in cele 4 runde marcand un singur gol si acela din penalty.

Chelsea – Aston Villa: 3-0

Desi Chelsea castiga la scor de neprezentare, Aston Villa expedia mai multe suturi pe poarta. Este vorba de 6 asemenea suturi, fata de 4 ale “albastrilor”. Lukaku deschidea scorul la finalul primului sfert de ora, Kovacic majorand diferenta la 4 minute dupa pauza. Scorul final era stabilit de Lukaku in prelungirile partidei.

Chelsea se afla, astfel, la a treia victorie in campionat, singurul pas gresit comitandu-l in deplasare cu Liverpool. Atunci se inregistra o remiza cu doua goluri, primind singurul gol din cele 4 runde. De cealalta parte, singura victorie a Aston Villei venea pe teren propriu cu Newcastle. In rest, bilantul acesteia este de o remiza si doua infrangeri.

Rezumat Premier League etapa 4 – Surprize

Crystal Palace – Tottenham: 3-0

Gazdele au dominat destul de autoritar meciul, mai ales dupa eliminarea lui Tanganga din minutul 58. Cu doar 5 minute mai devreme jucatorul lui Tottenham lua primul cartonas galben. Deschiderea de scor venea abia in minutul 76, Zaha marcand din penalty. Edouard majora diferenta in minutul 84, la doar cateva secunde dupa ce intrase pe teren. Scorul final era stabilit de acelasi Edouard, in al treilea minut de prelungire.

Sunt primele puncte pierdute de Tottenham in acest sezon de Premier League. In primele 3 etape le invingea acasa pe Manchester City si Watford, iar in deplasare pe Wolves. De cealalta parte, Crystal Palace se afla la prima victorie din acest sezon, pana atunci obtinand doua puncte in cele 3 runde.

Rezumat Premier League etapa 4 – Meciuri spectaculoase

Leeds – Liverpool: 0-3

“Cormoranii” expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale lui Leeds. Liverpool conducea la pauza cu 1-0, Salah deschizand scorul in minutul 20. Fabinho dubla diferenta la 5 minute dupa pauza. Leeds ramanea in inferioritate numerica 10 minute mai tarziu, Struijk vazand direct cartonasul rosu. Scorul final era stabilit de Mane, in cel de-al doilea minut de prelungire al partidei.

A fost a treia victorie pentru Liverpool, singurul pas gresit realizandu-l pe teren propriu impotriva celor de la Chelsea. Atunci se inregistra o remiza cu doua goluri. De cealalta parte, bilantul lui Leeds in campionat este de doua remize si doua infrangeri. Celalalt esec il suferea pe Old Trafford.

Everton – Burnley: 3-1

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Toate cele 4 goluri se marcau in repriza secunda. Ben Mee deschidea scorul pentru Burnley in minutul 53, Michael Keane egaland 7 minute mai tarziu. “Caramelele” preluau conducerea in minutul 65, Townsend fiind autorul golului. In minutul imediat urmator Demarai Gray stabilea scorul final.

Este a treia victorie in campionat pentru Everton, niciuna dintre adversare nefiind de impresionat. Punctele le pierdea in deplasare cu Leeds, cand obtinea o remiza cu 4 goluri. De cealalta parte, Burnley ramane cu punctul de runda trecuta, obtinut pe teren propriu cu Leeds. Celelalte doua infrangeri le inregistra pe teren propriu cu Brighton si in deplasare cu Liverpool.

Rezumat Premier League etapa 4 – Alte rezultate

Watford – Wolves: 0-2

0-1: Sierralta (autogol, 74); 0-2: Hwang Hee-Chan (83)

Southampton – West Ham: 0-0

Cartonas rosu Michail Antonio (West Ham, 90+5)

Leicester – Manchester City: 0-1

0-1: Bernardo Silva (62)

Brentford – Brighton: 0-1

0-1: Trossard (90)

Clasament dupa etapa 4

Manchester United, Chelsea, Liverpool si Everton se afla in fruntea clasamentului, cu 10 puncte. Urmeaza Manchester City, Brighton si Tottenham, care au 9 puncte. Cel mai bun atac il au Manchester United si Manchester City, fiecare marcand 11 goluri. Chelsea, Liverpool si Manchester City au cea mai puternica defensiva, cele 3 formatii prmind un singur gol.

Arsenal a parasit “zona rosie”, clasandu-se pe locul 16, cu 3 puncte. Mai jos se afla Leeds, cu doua puncte. In “zona rosie” le gasim pe Burnley, Newcastle si Norwich, primele doua avand un singur punct, iar ultima niciun punct. Cea mai slaba ofensiva o au Arsenal si Norwich, care au marcat un singur gol. Cea mai proasta aparare o are Newcastle, care a primit 12 goluri.

Michail Antonio (West Ham) si Bruno Fernandes (Manchester United) conduc in clasamentul golgheterilor. Fiecare dintre cei doi are 4 reusite. Urmeaza 5 jucatori cu 3 goluri. Este vorba de Salah (Liverpool), Calvert-Lewin (Everton), Gray (Everton), Greenwood (Manchester United) si Lukaku (Chelsea).

Program etapa 5

Runda a cincea din Premier League va avea loc intre 17 si 19 septembrie. Primul meci al etapei va avea loc intre Newcastle si Leeds. Liverpool si Manchester City le vor intalni pe teren propriu pe Crystal Palace, respectiv Southampton. Leicester o va infrunta in deplasare pe Brighton, iar Manchester United pe West Ham, tot in deplasare. Derbyul etapei va avea loc intre Tottenham si Chelsea.