Rezumat Premier League etapa 3

Premier League etapa 3: “Tunarii” sunt spulberati, derby-ul rundei incheindu-se nedecis

In fiecare din cele 3 runde de Premier League de pana acum am avut un derby. Cel din aceasta etapa se disputa intre Liverpool si Chelsea, meci incheiat cu o remiza. Cat de jalnica a fost prestatia lui Arsenal in fata campioanei Manchester City va lasam sa descoperiti in acest rezumat Premier League etapa 3. Tot de aici aflati si derby-ul care va avea loc etapa viitoare.

Rezumat Premier League etapa 3 – Echipe favorite care au invins

Manchester City – Arsenal: 5-0

“Cetatenii” lamureau, in mare parte, castigatoarea partidei inca din primul sfert de ora. Gundogan deschidea scorul in minutul 7, Ferran Torres dubland avantajul “cetatenilor” 5 minute mai tarziu. Arsenal ramanea in inferioritate numerica in minutul 35, Xhaka fiind eliminat. La pauza “cetatenii” conduceau cu 3-0, Gabriel Jesus marcand si el in minutul 43. Rodri inscria primul gol din repriza secunda in minutul 53. Scorul final il stabilea Ferran Torres, cu 6 minute inainte de final. Arsenal nu expedia nici macar un sut pe poarta in aceasta partida.

Dupa infrangerea din prima runda cu Tottenham, pentru Manchester City veneau doua victorii pe teren propriu cu 5-0. Runda trecuta o invingea cu acelasi scor pe Norwich. In schimb, Arsenal nu a marcat niciun gol in cele 3 etape de campionat, suferind 3 infrangeri. La mijlocul saptamanii trecute o invingea insa cu 6-0 in deplasare pe West Bromwich, in Cupa Ligii.

Tottenham – Watford: 1-0

Gazdele au dominat destul de clar partida, avand o posesie de 58% si 8 suturi pe poarta, fata de cele doar doua ale oaspetilor. Singurul gol al partidei era marcat cu 3 minute inainte de pauza, de catre Heung-Min Son.

Tottenham nu a comis pana acum niciun pas gresit in Premier League, toate cele 3 meciuri castigandu-le cu 1-0. In prima runda o intalnea acasa pe Manchester City, iar in a doua in deplasare pe Wolves. In schimb, pentru Watford este a doua infrangere la rand in Premier League. In a doua runda era invinsa tot in deplasare de catre Brighton. In etapa de debut o invingea pe teren propriu pe Aston Villa.

Rezumat Premier League etapa 3 – Surprize

West Ham – Crystal Palace: 2-2

In prima repriza a acestui meci se marca un singur gol, gazdele inscriind prin Fornals, in minutul 39. Gallagher egala in minutul 58, pentru ca Michail Antonio sa o readuca pe West Ham in avantaj 10 minute mai tarziu. Oaspetii egalau din nou in minutul 70, autorul golului fiind acelasi Gallagher.

Astfel, “ciocanarii” au 7 puncte dupa 3 runde, in primele doua etape invingandu-le pe  Newcastle si pe Leicester cu 4-2, respectiv 4-1. In schimb, Crystal Palace nu a cunoscut victoria in acest sezon. In prima etapa era invinsa de Chelsea in deplasare cu 0-3, runda trecuta obtinand o remiza alba pe teren propriu cu Brentford. Palace era eliminata si in Cupa Ligii la mijlocul saptamanii trecute, de catre Watford.

Rezumat Premier League etapa 3 – Meciuri spectaculoase

Newcastle – Southampton: 2-2

Toate cele 4 goluri din aceasta partida erau marcate in repriza secunda. Deschiderea de scor le apartinea gazdelor, Wilson marcand in minutul 55. Elyounoussi egala in minutul 74, urmatoarele doua goluri venind in minutele de prelungire. Gazdele preluau din nou conducerea in primul minut de prelungire. Ward-Prowse egala din penalty in al saselea minut de prelungire. Newcastle expedia 5 suturi pe poarta, iar Southampton 6 suturi.

“Cotofenele” raman fara victorie, dupa ce in etapa de debut erau invinse acasa cu 2-4 de West Ham, iar runda precedenta in deplasare de Aston Villa, scor 0-2. La jumatatea saptamanii trecute, Newcastle era eliminata din Cupa Ligii de catre Burnley. De partea cealalta, Southampton se afla la a doua remiza la rand in Premier League, dupa ce etapa trecuta o intalnea acasa pe Manchester United. In prima runda era invinsa in deplasare de Everton.

Rezumat Premier League etapa 3 – Alte rezultate

Norwich – Leicester: 1-2

0-1: Vardy (8); 1-1: Pukki (44, penalty); 1-2: Albrighton (76); Gol anulat VAR (Norwich, 80)

Brighton – Everton: 0-2

0-1: Gray (41); 0-2: Calvert-Lewin (penalty, 58)

Aston Villa – Brentford: 1-1

0-1: Toney (7); 1-1: Buendia (13)

Liverpool – Chelsea: 1-1

0-1: Havertz (22); Cartonas rosu R.James (45+3); 1-1: Salah (penalty, 45+5)

Burnley – Leeds: 1-1

1-0: Wood (61); 1-1: Bamford (86)

Wolves – Manchester United: 0-1

0-1: Greenwood (80)

Clasament

Tottenham ramane singura formatie cu maximum de puncte si dupa a treia etapa, in toate cele 3 runde invingand cu 1-0. Urmeaza 5 echipe cu 7 puncte: West Ham, Manchester United, Chelsea, Liverpool si Everton. West Ham si Manchester City au cea mai buna ofensiva, cu 10 goluri marcate. Tottenham este singura formate care nu a primit gol.

Pe ultimele 3 pozitii le gasim pe Wolves, Norwich si Arsenal, toate fara punct. Mai sus se afla Burnley si Newcastle, cu 1 punct. Wolves si Arsenal sunt formatiile care nu au marcat nici macar un gol in cele 3 etape. Cea mai proasta defensiva o are Norwich, care a primit 10 goluri.

Dupa 3 runde un singur jucator inscria 4 goluri. Este vorba de jamaicanul Michail Antonio (West Ham). Urmeaza 3 jucatori cu 3 reusite: Calvert-Lewin (Everton), Bruno Fernandes si Greenwood, ambii de la Manchester United.

Program etapa 4

Opt meciuri din etapa a patra de Premier League vor avea loc pe 11 septembrie, pentru ca restul de doua sa se desfasoare in urmatoarele doua zile. Manchester United si Chelsea vor juca pe teren propriu, urmand a le intalni pe Newcastle, respectiv Aston Villa. Tottenham va juca pe terenul celor de la Crystal Palace, iar Liverpool pe terenul celor de la Leeds. Derby-ul rundei va avea loc intre Leicester si Manchester City.