Rezumat Premier League etapa 27

Premier League etapa 27: Manchester United, singura echipa din top 7 care a pierdut puncte

Chelsea si Liverpool nu au jucat in weekend in Premier League, cele doua disputand finala Cupei Ligii Angliei. Astfel, Manchester City a profitat pentru a se distanta in fruntea clasamentului. In schimb, Manchester United a comis un nou pas gresit. Ce a facut aceasta, insa si care au fost cele mai spectaculoase meciuri veti descoperi intr-un rezumat Premier League etapa 27. Tot de aici aflam care va fi derbyul de runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Southampton – Norwich: 2-0

“Sfintii” nu aveau nicio emotie aici, adversara expediind un singur sut pe poarta, fata de 9 ale lor. Che Adams deschidea scorul in minutul 36, Romeu dubland diferenta in minutul 88.

Southampton se afla la a treia victorie din precedentele 4 etape de Premier League. Pe celelalte le obtinea acasa cu Everton (2-0) si in deplasare cu Tottenham (3-2). Remiza o inregistra in deplasare cu Manchester United. De cealalta parte, Norwich sufera a treia infrangere la rand, dupa cele cu Liverpool din deplasare (1-3) si Manchester City acasa (0-4).

Everton – Manchester City: 0-1

Oaspetii dominau autoritar aceasta partida, insa singurul gol venea abia in minutul 82. Autorul sau era Foden. Astfel, “cetatenii” se afla la a treia victorie in campionat din ultimele 4 etape. Infrangerea din acest interval o sufereau dramatic etapa trecuta, pe teren propriu cu Tottenham, scor 2-3. Atunci Tottenham inscria golul victoriei in prelungirile celei de-a doua reprize. In schimb, Everton a suferit 5 infrangeri din precedentele 6 etape.

Rezumat Premier League etapa 27 – Surprize

Manchester United – Watford: 0-0

“Diavolii rosii” aveau o posesie de 67%, insa doar 3 suturi pe poarta, unul mai mult ca adversara. Manchester United este neinvinsa in ultimele 8 meciuri de campionat, interval in care obtinea 4 victorii si 4 rezultate de egalitate. Southampton, Burnley si Aston Villa erau celelalte adversare in fata carora Manchester United remiza. De cealalta parte, Watford are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 etape. Victoria o reusea in deplasare cu Astion Villa (1-0), acasa fiind invinsa de Crystal Palace (1-4)

Rezumat Premier League etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Leeds – Tottenham: 0-4

Oaspetii expediau 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 3 ale adversarei. Tottenham conducea cu 3-0 inca din prima jumatate de ora. Doherty deschidea scorul in minutul 10, Kulusevski dubland diferenta 5 minute mai tarziu. Scorul pauzei il strabilea Kane, in minutul 27. Heung-Min Son inscria si el cu 5 minute inainte de final.

Este a doua victorie din precedentele 3 partide din Premier League disputate de Tottenham. Cealalta victorie o obtinea in deplasare cu Manchester City, infrangerea suferind-o in restanta din deplasare cu Burnley. In schimb, Leeds sufera a patra infrangere la rand, printre adversarele care o invingeau numarandu-se Liverpool si Manchester United.

Brentford – Newcastle: 0-2

Oaspetii expediau nu mai putin de 11 suturi pe poarta aici, fata de doar unul al adversarei. De precizat ca Brentford ramanea in inferioritate numerica inca din minutul 11, cand Dasilva era eliminat. Scorul final era stabilit inca de la pauza. Joelinton il deschidea in minutul 33, Wilock dubland diferenta in minutul 44.

Newcastle este neinvinsa de 7 meciuri in campionat, interval in care obtinea 4 victorii si 3 remize. In acest interval cel mai sonor adversar pe care il intalnea era Manchester United, impotriva careia remiza. In schimb, Brentford obtinea un singur punct in precedentele 8 etape de Premier League. Se intampla pe teren propriu in fata lui Crystal Palace.

Clasament dupa etapa 27

Liderul Manchester City are 6 puncte peste Liverpool, a doua clasata, dar si un meci in plus. Podiumul este completat de Chelsea, aflata la 10 puncte in spatele lui Liverpool si la 3 puncte in fata lui Manchester United, a patra clasata. De notat ca Manchester United are doua meciuri mai mult decat Chelsea. Urmeaza West Ham si Arsenal, la doua puncte in spatele “diavolilor rosii”. De mentionat ca Arsenal are 3 meciuri mai putin decat Manchester United si West Ham. Liverpool are cea mai buna ofensiva, cu 70 goluri marcate. Apararea cea mai solida o are Manchester City, care a primit 17 goluri.

Prin cele 4 victorii si o remiza inregistrate in ultimele 5 etape, Newcastle a urcat pe locul 14, avand 25 puncte. Pe urmatoarea pozitie o gasim pe Brentford, aflata la un punct in spatele lui Newcastle, un punct in fata lui Leeds, doua in fata lui Everton si trei in fata lui Burnley. Ultimele doua locuri sunt ocupate de Watford si Norwich, cu 19, respectiv 17 puncte. Cea mai slaba ofensiva ii apartine lui Norwich, care a marcat de 15 ori. Cu 60 goluri primite, Leeds detine cea mai proasta defensiva.

Primii trei jucatori din clasamentul golgheterilor provin de La Liverpool. Este vorba de Salah, cu 19 goluri, Diogo Jota, care a marcat de 12 ori si Sadio Mane, cu 11 reusite. Urmeaza Heung-Min Son (Tottenham) si Sterling (Manchester City), fiecare cu 10 goluri.