Rezumat Premier League etapa 25

Premier League etapa 25: Newcastle se distanteaza de “zona rosie” dupa a treia victorie la rand

Liderul Manchester City nu a avut nicio problema in aceasta etapa, in care a trecut cu 4-0 de Norwich. Nu acelasi lucru putem spune si despre Liverpool, care se impunea la scor minim in fata lui Burnley. Chelsea nu a putut disputa derbyul din aceasta runda cu Arsenal, din cauza ca se afla la CM al cluburilor.  Ce echipa din Big 6 vine dupa 3 infrangeri, avand cea mai proasta forma de moment din campionat, aflati dintr-un rezumat Premier League etapa 25. Totodata, aici vom descoperi si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 25 – Echipe favorite care au castigat

Norwich – Manchester City: 0-4

Este victoria cu numarul 14 din precedentele 15 etape de campionat pentru Manchester City. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Southampton. De cealalta parte, pentru Norwich este prima infrangere din precedentele 4 etape, in rest obtinand doua victorii si o remiza.

Burnley – Liverpool: 0-1

Patru suturi pe poarta expedia Liverpool, pe toate in prima repriza. Singurul gol al acestei partide era inscris de Fabinho, cu 5 minute inainte de pauza. “Cormoranii” se afla la a patra victorie la rand in campionat, interval in care primeau un singur gol. De partea cealalta, Burnley venea dupa 3 remize, dintre care doua cu Manchester United si Arsenal.

Rezumat Premier League etapa 25 –  Surprize

Manchester United – Southampton: 1-1

Este a cincea partida la rand in Premier League fara infrangere pentru Manchester United, interval in care obtinea doua victorii si trei remize. De cealalta parte, Southampton are 3 meciuri consecutive in campionat fara infrangere. Cealalta remiza o inregistra pe teren propriu cu Manchester City, victoria obtinand-o in deplasare cu Tottenham, scor 3-2, dupa ce Tottenham conducea cu 2-1 cu un sfert de ora inainte de final.

Tottenham – Wolves:  0-2

Pentru Wolves este a patra victorie din precedentele 5 etape, infrangerea din acest interval suferind-o etapa trecuta, pe teren propriu in fata lui Arsenal, scor 0-1. In schimb, Tottenham sufera a treia infrangere la rand in Premier League, dupa cele cu Southampton de acasa si Chelsea din deplasare.

Rezumat Premier League etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Fiecare echipa expedia 7 suturi pe poarta, doar ca Tottenham nu transforma niciunul in gol, in vreme ce Wolves facea asta cu doua dintre suturi. Scorul final era stabilit inca din primele 20 minute. Raul Jimenez inscria in minutul 6, Dendoncker dubland diferenta in minutul 18.

Manchester United expedia dublul celor 4 suturi pe poarta ale lui Southampton, insa nu reusea victoria. Sancho deschidea scorul pentru “diavolii rosii” in minutul 21, Che Adams egaland pentru “sfinti” la trei minute dupa pauza.

“Cetatenii” expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale adversarei. La pauza Manchester City conducea cu 1-0, dupa golul lui Sterling din minutul 31. Foden dubla avantajul in minutul 48, Sterling punctand inca o data, cu 20 minute inainte de final. Sterling marca hat-trickul in minutul 90, transformand un penalty din a doua incercare.

Rezumat Premier League etapa 25 – Alte rezultate

Watford – Brighton: 0-2

0-1: Maupay (44); 0-2: Webster (82)

Everton – Leeds: 3-0

1-0: Coleman (10); 2-0: M.Keane (23); 3-0: Gordon (78)

Brentford – Crystal Palace: 0-0

Newcastle – Aston Villa: 1-0

1-0: Trippier (35); Gol anulat VAR (Aston Villa, 61)

Leicester – West Ham: 2-2

0-1: Bowen (10); 1-1: Tielemans (penalty, 45); 2-1: Pereira (57); 2-2: Dawson (90+1)

Clasament dupa etapa 25

Manchester City este lider detasat, cu 9 puncte in fata lui Liverpool, ocupanta locului secund. Este adevarat, are si un meci mai mult atat fata de aceasta, cat si fata de Chelsea, cealalta echipa de pe podium. Londonezii se afla la 7 puncte in spatele lui Liverpool si la 6 puncte in fata lui West Ham, ocupanta urmatorului loc. Top 5 este incheiat de Manchester United, situata la 1 punct in spatele lui West Ham si la 1 punct in fata lui Arsenal, urmatoarea clasata. De punctat ca Manchester United are un  meci mai putin ca West Ham, iar Arsenal 3 meciuri mai putin. Manchester City si Liverpool au cea mai buna ofensiva, cu 61 goluri marcate fiecare. Apararea cea mai solida o gasim la Manchester City, care a primit 14 goluri.

Cu doar un punct in ultimele 6 etape si 24 in total, Brentford ocupa locul 14. Urmatoarea pozitie este ocupata de Leeds, la un punct in spatele lui Brentford si la un alt punct in fata lui Everton. Pe locul 17 o gasim pe Newcastle, la un punct in spatele lui Everton si la 4 puncte in fata lui Norwich, echipa de pe locul 18. Penultima pozitie este ocupata de Watford, aflata la doua puncte in spatele lui Norwich si la un punct in fata “lanternei rosii” Burnley. La Norwich gasim atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva, cu 14 goluri marcate si 50 primite.

Pe primele doua pozitii in clasamentul golgheterilor se afla in continuare cei doi jucatori de la Liverpool. Este vorba de Salah, cu 16 reusite si de Diogo Jota, care a marcat de 12 ori. Podiumul este completat de Sterling (Manchester City), cu 10 goluri marcate.

Program etapa 26

In weekendul 19-20 februarie va avea loc runda cu numarul 26 din Premier League. Aceasta va fi deschisa de meciul dintre West Ham si Newcastle. Ceva mai tarziu Arsenal va primi vizita lui Brentford, iar Liverpool pe cea a lui Norwich. Chelsea o va intalni in deplasare pe Crystal Palace, in vreme ce Manchester United se va deplasa pentru meciul cu Leeds. Derbyul etapei se va desfasura intre Manchester City si Tottenham. De punctat ca la mijlocul saptamanii Manchester United va juca restanta de pe teren propriu cu Brighton.