Rezumat Premier League etapa 24

Premier League etapa 24: Victorii pe linie pentru echipele din varful clasamentului

In urma acestei etape, observam ca Liverpool si Newcastle sunt singurele echipe care vin dupa cel putin doua victorii la rand in campionat. De vreme ce Chelsea nu a jucat in aceasta runda, Manchester United si Tottenham sunt singurele formatii din Big 6 care nu au castigat. Ce au facut acestea, insa si cum arata clasamentul in lupta pentru evitarea retrogradarii, aflati dintr-un rezumat Premier League etapa 24. Tot de aici descoperim si meciul care a avut cele mai multe reusite in aceasta runda.

Rezumat Premier League etapa 24 – Echipe favorite care au castigat

Manchester City – Brentford: 2-0

“Cetatenii” aveau o posesie de 75%, insa doar un sut pe poarta in prima repriza. Ne referim la golul marcat din penalty de Mahrez, in minutul 40. In a doua repriza expediau 6 suturi pe poarta, dar marcau tot un gol. O facea De Bruyne in minutul 69.

Doar doua puncte pierdea Manchester City din precedentele 14 etape de Premier League. Se intampla chiar runda trecuta, in deplasare contra lui Southampton. In schimb, Brentford a suferit a cincea infrangere la rand in campionat, interval in care primea 14 goluri.

Liverpool – Leicester: 2-0

Liverpool se afla la a treia victorie la rand in Premier League, dupa cele cu Brentford si Crystal Palace. In schimb, Leicester a obtinut un singur punct din precedentele 3 etape de campionat. Se intampla pe teren propriu, in fata lui Brighton. Cealalta infrangere o suferea acasa cu Tottenham.

Rezumat Premier League etapa 24 – Surprize

Burnley – Manchester United: 1-1

“Diavolii rosii” puteau deschide scorul inca din minutul 13, insa golul marcat de Varane era anulat dupa consultarea VAR. Pana la urma, Pogba marca pentru oaspeti 5 minute mai tarziu. Golul egalizator era marcat de Jay Rodriguez, la doua minute dupa pauza.

Doua victorii si doua egaluri obtinea Manchester United in ultimele 4 partide din campionat. Cealalta remiza o inregistra in deplasare cu Aston Villa. De partea cealalta, Burnley se afla la a treia remiza la rand, dupa cele cu Watford si Arsenal.

Tottenham – Southampton: 2-3

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Southampton in ultimele 3 meciuri de campionat. Remiza o inregistra pe teren propriu cu Manchester City, infrangerea suferind-o in deplasare cu Wolves. De cealalta parte, Tottenham se afla la a doua infrangere la rand in campionat, dupa cea suferita runda trecuta in deplasare impotriva lui Chelsea, scor 0-2.

Rezumat Premier League etapa 24 – Meciuri spectaculoase

Oaspetii expediau 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale gazdelor. “Sfintii” marcau primii, insa in proprie poarta, Bednarek dandu-si autogol in minutul 18. Southampton egala in minutul 23, autorul golului fiind Broja. Heung-Min Son o readucea pe Tottenham in avantaj, datorita golului sau din minutul 70. Elyounoussi restabilea egalitatea in minutul 79, golul victoriei oaspetilor venind 3 minute mai tarziu, marcat fiind de Che Adams. Tottenham putea smulge un punct in prelungiri, insa golul marcat de Bergwijn era anulat dupa vizionarea VAR.

“Cormoranii” dominau autoritar partida, expediind 11 suturi pe poarta, fata de unul singur al advesarei. Diogo Jota deschidea scorul in minutul 34, tot el dubland diferenta cu 3 minute inainte de final.

Newcastle – Everton: 3-1

Noua suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, fata de cele 3 ale oaspetilor In prima repriza asistam la doua reusite, ambele in proprie poarta. Din tabara oaspetilor marca Lascelles in minutul 36, iar din tabara gazdelor Holgate in minutul imediat urmator. Fraser o aducea pe Newcastle in avantaj in minutul 56, Trippier stabilind scorul final in minutul 80.

Newcastle se afla la a patra partida la rand fara infrangere in campionat. Cealalta victorie o obtinea in deplasare impotriva lui Leeds, remizele inregistrandu-le cu Watford si Manchester United.

Aston Villa – Leeds: 3-3

Meciul din aceasta etapa in care erau marcate cele mai multe goluri se desfasura intre Aston Villa si Leeds. Oaspetii expediau dublul celor 4 suturi pe poarta ale gazdelor. Leeds deschidea scorul in minutul 9, autorul golului fiind Daniel James. Coutinho egala la finalul primei jumatati de ora, pentru ca gazdele sa treaca in avantaj in minutul 38, dupa reusita lui Ramsey. Acelasi Ramsey puncta pentru 3-1 in minutul 43, Daniel James reducand din handicap in prelungirile primei reprize. Golul egalizator venea in minutul 63, autorul sau fiind Diego Llorente. Gazdele incheiau in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Konsa din minutul 87.

Este a treia partida la rand fara infangere a Aston Villei, dupa victoria din deplasare cu Everton si remiza de acasa cu Manchester United. De cealalta parte, Leeds are o victorie, o remiza si o infrangere in precedentele 3 etape. Infrangerea o suferea pe teren propriu cu Newcastle, victoria obtinand-o in deplasare cu Leeds, scor 3-2.

Rezumat Premier League etapa 24 – Alte rezultate

West Ham – Watford: 1-0

1-0: Bowen (68)

Norwich – Crystal Palace: 1-1

1-0: Pukki (1); 1-1: Zaha (60); Penalty ratat Zaha (Crystal Palace, 63); Catonas rosu Martinelli (Arsenal, 69; primul galben in aceeasi faza)

Wolves – Arsenal: 0-1

0-1: Gabriel (25)

Clasament dupa etapa 24

Toate cele 6 echipe din Big 6 se afla pe primele 7 pozitii. Manchester City este lider, avand 9 puncte in fata lui Liverpool, ocupanta pozitiei secunde, dar si un meci in plus. Podiumul este completat de Chelsea, situata la 4 puncte in spatele lui Liverpool. Pozitia a patra este ocupata de West Ham, la 7 puncte in spatele celor de la Chelsea, respectiv la un singur punct in fata lui Arsenal si Manchester United, urmatoarele doua clasate. De mentionat ca Arsenal are doua jocuri mai putin decat Chelsea, iar Manchester United unul mai putin. Liverpool are cea mai buna ofensiva, cu 60 goluri marcate. Cea mai solida aparare o gasim la Manchester City, care a primit 14 goluri.

Venita dupa 4 infrangeri, Everton ocupa locul 16, cu 19 puncte. La un punct in spate o gasim pe Newcastle, care vine dupa doua victorii. Urmeaza Norwich, care are 17 puncte, doua mai multe decat Watford si trei mai multe ca “lanterna rosie” Burnley. Cea mai slaba ofensiva o are Norwich, cu 14 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o gasim tot la Norwich, care a primit 46 goluri.

Golgheteri

Salah si Diogo Jota, ambii de la Liverpool, se afla pe primele doua locuri in clasamentul golgheterilor. Egipteanul are 16 goluri, iar portughezul 12. Urmeaza Heung-Min Son (Tottenham) si Vardy (Leicester), fiecare marcand de 9 ori.

Program etapa 25

In weekendul 12-13 februarie va avea loc runda cu numarul 25 din Premier League. Pentru aceasta era programat derbyul londonez dintre Chelsea si Arsenal, amanat deoarece Chelsea se afla la CM al cluburilor in aceasta perioada. Etapa va fi deschisa de partida dintre Manchester United si Southampton. Rivala Manchester City va avea o misiune usoara, deplasandu-se pentru partida cu Norwich. Liverpool va juca in deplasare cu Burnley, Tottenham va primi vizita lui Wolves, etapa incheindu-se cu meciul dintre Leicester si West Ham.