Rezumat Premier League etapa 23

Premier League etapa 23: Dupa trei luni de zile Manchester City pierde primele puncte

In aceasta runda doar trei echipe din Big 6 au castigat. Este vorba de Liverpool, Chelsea si Manchester United. Ce au facut celelalte formatii din Big 6, dar si cele aflate in zona retrogradarii, veti descoperi dintr-un rezumat Premier League etapa 23. Tot de aici aflati care a fost meciul cu golurile cele mai multe, insa si ce meci tare ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 23 – Surprize

Southampton – Manchester City: 1-1

O posesie de 74% a avut Manchester City in aceasta partida, insa asta nu a ajutat-o prea mult. “Sfintii” erau cei care deschideau scorul in minutul 7, autorul golului fiind Walker-Peters. Laporte egala pentru formatia oaspete in minutul 65.

Au fost singurele puncte pierdute de Manchester City in ultimele 13 etape de campionat. De partea cealalta, Southampton a suferit o singura infrangere in precedentele 6 etape de Premier League. Se intampla runda trecuta, in deplasare cu Wolves. Tottenham si West Ham se numarau printre echipele care nu castigau in acest interval in fata lui Southampton.

Arsenal – Burnley: 0-0

Arsenal avea o posesie de 76% in aceasta partida, expediind 5 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarei. Acest lucru nu se concretiza insa si pe tabela. S-au implinit 8 etape de cand Burnley nu mai castiga un meci in Premier League. Cinci remize si trei infrangeri este bilantul echipei in acest interval. Chelsea si West Ham se numara printre adversarele in fata carora Burnley obtinea rezultate de egalitate. De cealalta parte, Arsenal se afla la al doilea pas gresit la rand in campionat, dupa ce in meciul precedent era invinsa pe teren propriu de Manchester City, scor 1-2. Asta, dupa ce “tunarii” conduceau la pauza.

Rezumat Premier League etapa 23 – Meciuri spectaculoase

Crystal Palace – Liverpool: 1-3

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale gazdelor. Virgil van Dijk deschidea scorul pentru “cormorani” inca din minutul 8. Oxlade-Chamberlain dubla diferenta in minutul 32. Gazdele trageau sperante ca vor obtine un rezultat pozitiv in minutul 55, cand Edouard marca. Fabinho distrugea insa aceste sperante, jucatorul lui Liverpool punctand din penalty in minutul 89.

Este a doua victorie la rand pentru “cormorani”, care runda trecuta o invingeau cu 3-0 pe teren propriu pe Brentford. Aceea era singura victorie din precedentele 4 runde. Este adevarat, adversarele in fata carora pierdea puncte se numeau Tottenham, Leicester si Chelsea. De cealalta parte, Crystal Palace obtinea un punct din precedentele trei etape. Vorbim de cel contra lui Brighton din deplasare.

Rezumat Premier League etapa 23 – Alte rezultate

Watford – Norwich: 0-3

0-1: Sargent (51); 0-2: Sargent (74); 0-3: Kucka (autogol, 90+2)

Brentford – Wolves: 1-2

0-1: Moutinho (48); 1-1: Toney (71); 1-2: Neves (78); Gol anulat VAR (Wolves, 90+6)

Leicester – Brighton: 1-1

1-0: Daka (46); 1-1: Welbeck (82, intrat in min. 62)

Chelsea – Tottenham: 2-0

1-0: Ziyech (47); 2-0: T.Silva (55)

Clasament dupa etapa 23

Manchester City este lider indiscutabil, avansul sau fata de Liverpool, ocupanta locului secund, fiind de 9 puncte. Ultimul loc de pe podum ii apartine lui Chelsea, aflata la un punct in spatele lui Liverpool. Manchester United se situeaza pe pozitia a patra, la 9 puncte in spatele lui Chelsea si la unul singur in fata lui West Ham, ocupanta pozitiei a cincea. Pe locul 6 o gasim pe Arsenal, iar pe 7 pe Tottenham. Cele doua sunt la egalitate de puncte, avand un punct in spatele lui Manchester United. Trebuie spus ca Liverpool si Manchester United au o restanta de disputat, Arsenal doua restante, iar Tottenham trei restante. In schimb, Chelsea are un meci in plus, aceasta disputand deja duelul din etapa cu numarul 24. Cea mai buna ofensiva ii apartine lui Liverpool, care a marcat de 56 ori. Apararea cea mai solida o gasim la Manchester City, care a primit 14 goluri.

Locul 15 este ocupat de Leeds, care are 22 puncte, trei mai multe decat Everton, urmatoarea clasata. La alte 3 puncte in spate o gasim pe Norwich. Pe pozitiile retrogradabile se situeaza momentan Newcastle, Watford si Burnley. Prima are 15 puncte, a doua 14, iar a treia 12. De asemenea, Norwich are o restanta de disputat, Leeds si Newcastle doua, Everton si Watford trei, iar Burnley cinci. Norwich are atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva, cu 13 goluri marcate si 45 primite.

Golgheteri si pasatori de gol

Salah (Liverpool) continua sa fie cel mai bun marcator din Premier League, egipteanul aflat acum la Cupa Africii avand 16 goluri. Pe locul secund il gasim pe coechipierul sau, Diogo Jota, care a marcat de 10 ori. Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Vardy (Leicester), cu 9 reusite.

In ceea ce priveste pasele de gol, tot Salah (Liverpool) ocupa primul loc, cu 9 assisturi. El este urmat de Bowen (West Ham), cu 7 pase de gol. Un jucator de la West Ham ocupa si pozitia a treia in acest clasament. Este vorba de jamaicanul Michail Antonio, cu 6 pase de gol. Tot atatea assisturi are si Mason Mount (Chelsea).