Rezumat Premier League etapa 22

Premier League etapa 22: Manchester City se distanteaza in fruntea clasamentului, dupa ce se impune in derby

Manchester City se poate considera deja campioana a acestui sezon de Premier League, dupa ce in aceasta runda a invins a doua clasata. In schimb, rivala Manchester United nu poate fi sigura de un loc in cupele europene, in weekend pierzand inca o pozitie. Asta, dupa ce a remizat cu Aston Villa. Ce rezultate au obtinut celelalte echipe din Big 6 veti putea vedea in acest rezumat Premier League etapa 22. De punctat ca s-au consumat doar 8 meciuri in weekend.

Rezumat Premier League etapa 22 – Echipe favorite care au invins

Liverpool – Brentford: 3-0

O victorie, doua remize si o infrangere este bilantul “cormoranilor” in precedentele 4 etape. Remizele le inregistrau in deplasare cu Tottenham si Chelsea, infrangerea suferind-o tot in deplasare, cu Leicester. De cealalta parte, Brentford se afla la a patra infrangere din ultimele 5 etape. Pe celelalte le suferea cu Brighton, Manchester City si Southampton.

Rezumat Premier League etapa 22 – Surprize

West Ham – Leeds: 2-3

Jack Harrison deschidea scorul aici pentru Leeds in minutul 10, Bowen egaland in minutul 34. Trei minute mai tarziu acelasi Jack Harrison ii aducea pe oaspeti in avantaj. Fornals egala din nou pentru “ciocanari” in minutul 52, Leeds inscriind golul victorei la finalul primei ore de joc, autorul sau fiind tot Jack Harrison, care reusea un hat-trick.

Este a doua victorie la rand in Premier League pentru Leeds, runda trecuta invingand-o cu 3-1 pe teren propriu pe Burnley. Inaintea acestor victorii, Leeds venea dupa infrangeri cu Arsenal, Manchester City si Chelsea, primind 14 goluri de la cele 3 echipe. De cealalta parte, pentru West Ham sunt primele puncte pierdute din precedentele 4 etape.

Rezumat Premier League etapa 22 – Meciuri spectaculoase

Aston Villa – Manchester United: 2-2

Gazdele expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 6 ale gazdelor. Bruno Fernandes deschidea scorul pentru “diavolii rosii” inca din minutul 6, acelasi jucator dubland diferenta la jumatatea celei de-a doua reprize. Ramsey reducea din handicap in minutul 77, pentru ca golul egalizator sa fie marcat de Coutinho 4 minute mai tarziu.

Manchester United se afla la al treilea pas gresit din 4 etape. Cealalta remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Newcastle, infrangerea suferind-o acasa cu Wolves. De cealalta parte, acesta este primul punct din ultimele trei runde pentru Aston Villa. Infrangerile le suferea acasa impotriva lui Chelsea si in deplasare cu Brentford.

Wolves – Southampton: 3-1

Gazdele expediau de doua ori mai putine suturi pe poarta decat cele 10 ale oaspetilor. Cu toate acestea, se impuneau la o diferenta de doua goluri. Raul Jimenez deschidea scorul pentru “lupi” in minutul 37, cand transforma un penalty. Coady dubla diferenta in minutul 59. Ward-Prowse reducea din handicap in minutul 84,  scorul final fiind stabilit de Adama Traore in primul minut de prelungire. Trebuie spus ca Adama Traore intra pe teren in minutul 78.

Este a treia victorie din precedentele 4 etape pentru Wolves. Remiza din acest interval o inregistra pe teren propriu impotriva lui Chelsea. De cealalta parte, bilantul “sfintilor” din ultimele 3 etape este de o victorie, o remiza si o infrangere. Victoria o reuseau acasa cu Brentford, scor 4-1, remiza inregistrand-o tot acasa, cu Tottenham.

In aceasta partida gazdele expediau 13 suturi pe poarta, fata de unul singur al oaspetilor. La pauza “cormoranii” conduceau cu 1-0, dupa golul inscris de Fabinho in minutul 44. Diferenta era dublata de Oxlaide-Chamberlain in minutul 69, scorul final fiind stabilit in minutul 77 de Minamino, intrat 3 minute mai devreme.

Rezumat Premier League etapa 22 – Alte rezultate

Brighton – Crystal Palace: 1-1

Penalty ratat Gross (Crystal Palace, 38); Gol anulat Maupay (Crystal Palace, 40); 0-1: Gallagher (69); 1-1: J.Andersen (autogol, 87)

Manchester City – Chelsea: 1-0

1-0: De Bruyne (70)

Norwich – Everton: 2-1

1-0: M.Keane (autogol, 16); 2-0: Idah (18); 2-1: Richarlison (60, intrat in min. 54)

Newcastle – Watford: 1-1

1-0: Saint-Maximin (49); 1-1: J.Pedro (88)

Clasament dupa etapa 22

Manchester City este lider detasat in Premier League, aflandu-se la 11 puncte in fata lui Liverpool, ocupanta celei de-a doua pozitii. Pe locul 3 o gasim pe Chelsea, la doua puncte in spatele lui Liverpool si la 6 in fata lui West Ham, urmatoarea clasata. Top 5 este completat de Arsenal, aflata la doua puncte in spatele lui West Ham si la alte doua in fata lui Tottenham, pozitionata pe 6. Pe locul 7 se afla Manchester United, aflata la 1 punct in spatele lui Tottenham. De precizat ca Liverpool are o restanta de disputat, Arsenal si Manchester United doua, iar Tottenham nu mai putin de patru. Liverpool are cea mai buna ofensiva, cu 55 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine liderului Manchester City, care a primit 13 goluri.

Leeds este una dintre cele 3 echipe din campionat care vine dupa doua victorii. Aceasta ocupa locul 15, cu 22 puncte. La 3 puncte in spate o gasim pe Everton, pe locul 17 aflandu-se Watford, cu 14 puncte. Pozitiile retrogradabile sunt ocupate de Norwich, Newcastle si Burnley. Norwich are 13 puncte, Newcastle 12, iar “lanterna rosie” 11. De mentionat insa ca Burnley are nu mai putin de 5 restante. Ofensiva cea mai slaba o gasim la Norwich, care a marcat 10 goluri. Cea mai proasta aparare ii apartine tot lui Norwich, care a primit 45 goluri.

Salah si Diogo Jota, coechipieri la Liverpool, continua sa se afle pe primele doua pozitii in clasamentul golgheterilor. Egipteanul are 16 reusite, iar portughezul 10. Podiumul este completat de Vardy (Leicester), care a marcat de 9 ori.

Program etapa 23

In intervalul 21-23 ianuarie se va desfasura etapa cu numarul 23 din Premier League. Aici Manchester City o va intalni in deplasare pe Southampton, Arsenal va primi vizita lui Burnley, iar Manchester United pe cea a lui West Ham. Liverpool va evolua in deplasare impotriva lui Crystal Palace, derbyul rundei disputandu-se intre Chelsea si Tottenham. Pana atunci vor avea loc 4 restante. Este vorba de duelurile Burnley vs Watford, Brighton vs Chelsea, Leicester vs Tottenham si Brentford vs Manchester United.