Rezumat Premier League etapa 21

Premier League etapa 21: “Cetatenii” revin in a doua repriza, invingandu-i dramatic pe “tunari”

Anul 2022 in Premier League a inceput in forta, cu doua derbyuri. In primul Manchester City a intors-o pe Arsenal, invingand-o in prelungiri. In al doilea, Chelsea a obtinut o remiza cu Liverpool. Din pacate, nici in prima etapa din acest an nu s-au putut disputa toate meciurile, din cauza numarului mare de indisponibilitati al anumitor echipe. Duelurile care s-au amanat sunt cele dintre Leicester si Norwich, respectiv Southampton si Newcastle. Ne bucura insa faptul ca am asistat la o runda cu multe reusite. Care au fost cele doua dueluri in care s-au inregistrat mai putin de 3 goluri veti putea observa in acest rezumat Premier League etapa 21. Tot de aici veti descoperi care sunt cele doua derbyuri ale etapei viitoare.

Rezumat Premier League etapa 21 – Surprize

Manchester United – Wolves: 0-1

Doar doua suturi pe poarta au expediat “diavolii rosii” aici, fata de 6 ale lui Wolves. Singurul gol al partidei venea in minutul 82, inscris fiind de Moutinho. Wolves se afla la a doua victorie din precedentele 3 etape. Cealalta o obtinea in deplasare cu Brighton, scor 1-0. Intre cele doua victorii Wolves inregistra o remiza alba acasa in fata lui Chelsea. Pentru Manchester United aceasta este prima infrangere din ultimele 7 partide de Premier League. Patru victorii si doua remize obtineau “diavolii rosii” in acest interval.

Rezumat Premier League etapa 21 – Meciuri spectaculoase

Watford – Tottenham: 0-1

Oaspetii au expediat 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale gazdelor. Meciul se indrepta spre o remiza alba, insa Davinson Sanchez aducea cele 3 puncte oaspetilor in al saselea minut de prelungire al partidei.

Este a doua victorie pentru Tottenham din precedentele 3 etape. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Southampton. In schimb, Watford a suferit a sasea infrangere la rand. E drept, trei dintre ele se inregistrau cu echipe din Big 6, una cu Leicester si una cu West Ham.

Chelsea – Liverpool: 2-2

Toate cele 4 goluri din aceasta partida se marcau in prima repriza. Mane deschidea scorul pentru Liverpool in minutul 9, Salah dubland diferenta in minutul 26. Kovacic reducea din handicap in minutul 42, Pulisic egaland in primul minut de prelungire. Fiecare dintre cele formatii expedia 6 suturi pe poarta.

Chelsea se afla la a patra remiza din precedentele 5 etape de Premier League. Celelalte le inregistra pe teren propriu cu Everton si Brighton, respectiv in deplasare cu Wolves. De cealalta parte, Liverpool este abia la al doilea punct din precedentele 3 etape. Celalalt il obtinea in deplasare cu Tottenham. Infrangerea o suferea tot in deplasare, impotriva lui Leicester, scor 0-1.

Crystal Palace – West Ham: 2-3

Sase suturi pe poarta expedia Crystal Palace in aceasta partida, cu unul mai mult ca adversara. “Ciocanarii” pareau sa nu aiba emotii in repriza a doua, dupa ce pana la pauza inscriau de 3 ori si nu primeau nciun gol. Michail Antonio deschidea scorul in minutul 22, celelalte doua goluri fiind inscrise de Lanzini. Pe primul il marca in minutul 25, iar pe al doilea in al cincilea minut de prelungire. Edouard marca primul pentru Crystal Palace abia in minutul 83, Olise reducand diferenta la un gol in minutul 90.

West Ham este la a doua victorie la rand, dupa cea din deplasare cu Watford, scor 4-1. Inaintea acestor doua victorii, West Ham suferea doua infrangeri in campionat, adversare fiind Arsenal si Southampton. De cealalta parte, Crystal Palace a suferit a doua infrangere din ultimele 3 runde. Cealalta infrangere se petrecea in deplasare, scor 0-3, adversara fiind Tottenham. Cu acelasi scor o invingea pe teren propriu pe Norwich runda trecuta.

Everton – Brighton: 2-3

Oaspetii expediau 5 suturi pe poarta in aceasta partida, dintre care 4 in prima repriza. De partea cealalta, Everton expedia 6 suturi pe poarta. Brighton deschidea scorul inca din minutul 3, autorul golului fiind Mac Allister. Dan Burn dubla diferenta in minutul 21. “Caramelele” puteau reduce din handicap in minutul 25, insa Calvert-Lewin rata un penalty. In schimb, facea asta Anthony Gordon in minutul 53. “Pescarusii” se distantau din nou la doua goluri diferenta, dupa ce Mac Allister marca in minutul 71.  Acelasi Gordon reducea din diferenta pentru Everton in minutul 76.

Este a doua victorie pentru Brighton in precedentele 3 etape. Pe cealalta o reusea pe teren propriu cu Brentford. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare impotriva lui Chelsea. De partea cealalta, Everton a acumulat 1 punct din ultimele 3 runde. Se intampla tot in fata lui Chelsea si tot in deplasare, la fel ca Brighton.

Rezumat Premier League etapa 21 – Alte rezultate

Arsenal – Manchester City: 1-2

1-0: Saka (31); 1-1: Mahrez (penalty, 57); Cartonas rosu Gabriel (Arsenal, 59; primul galben in min. 57); 1-2: Rodri (90+3)

Leeds – Burnley: 3-1

1-0: J.Harrison (39); 1-1: Cornet (54, intrat la pauza); 2-1: Dallas (77); 3-1: D.James (90+2)

Brentford – Aston Villa: 2-1

0-1: Ings (16); 1-1: Wissa (42); 2-1: Rasmussen (83)

Clasament dupa etapa 21

Manchester City se distanteaza la 10 puncte de Chelsea, ocupanta pozitiei secunde. Cele doua sunt singurele echipe din campionat fara restante. Pozitia a treia este ocupata de Liverpool, aflata la un punct in spatele lui Chelsea. La sapte puncte in spatele “cormoranilor” o gasim pe Arsenal, ocupanta locului 4. West Ham incheie top 5, la un punct in spatele lui Arsenal si la unul in fata lui Tottenham, aflata pe locul 6. Manchester United ocupa pozitia a saptea, la doua puncte in spatele lui Tottenham. Atat cea mai buna ofensiva, cat si cea mai solida defensiva ii apartin lui Manchester City, care a marcat 53 goluri, primind 13.

In subsolul clasamentului Leeds ocupa locul 16, distanta fata de locul 17 fiind de 6 puncte. Aici o gasim pe Watford. Pozitiile retrogradabile sunt ocupate de Burnley, Newcastle si Norwich. Burnley si Newcastle se afla la doua puncte in spatele lui Watford, iar Norwich la 3 puncte. Cea mai slaba ofensiva o are Norwich, cu 8 goluri marcate. Newcastle si Norwich detin cea mai proasta aparare, cu 42 goluri primite.

Salah (Liverpool) continua sa fie lider detasat, avand 16 reusite, cu 6 mai multe decat coechipierul sau, Diogo Jota, aflat pe pozitia secunda. Podiumul este completat de Vardy (Leicester), care are 9 goluri. Urmeaza 7 jucatori cu 8 reusite fiecare, doar unul dintre acestia fiind englez.

Program etapa 22

Runda cu numarul 22 din Premier League va avea loc intre 14 si 16 ianuarie. Aici Leicester o va intalni in deplasare pe Burnley, Manchester United se va deplasa pentru meciul cu Aston Villa, iar Liverpool va primi vizita lui Brentford. Derbyurle etapei vor avea loc intre Manchester City si Chelsea, respectiv Tottenham si Arsenal. Sa spunem si ca intre 11 si 12 ianuarie sunt programate 3 restante. Este vorba de Southampton vs Brentford, Everton vs Leicester si West Ham vs Norwich.