Rezumat Premier League etapa 20

Premier League etapa 20: “Cetatenii” isi maresc avansul in frunte, dupa un nou pas gresit al lui Chelsea

Sapte meciuri s-au desfasurat in aceasta etapa de Premier League, singura echipa din Big 6 care nu a putut juca fiind Arsenal. Probabil jucatorii au rasuflat usurati cand au auzit vestea, deoarece in chiar prima zi a noului an ii asteapta un adevarat derby. Care sunt cele doua derbyuri de runda viitoare veti afla dintr-un rezumat Premier League etapa 20. Tot de aici descoperim ca Liverpool si Chelsea au comis pasi gresiti, asta neputand decat sa o bucure pe Manchester City.

Rezumat Premier League etapa 20 – Echipe favorite care au castigat

Brentford – Manchester City: 0-1

Desi a avut o posesie de 76%, Manchester City a expediat 3 suturi pe poarta. De cealalta parte, Brentford expedia doua. Singurul gol al partidei venea in minutul 16, autorul sau fiind Phil Foden. “Cetatenii” isi puteau mari avantajul in minutul 87, insa golul marcat de Laporte a fost anulat dupa consultarea VAR.

Manchester City se afla la a zecea victorie consecutiva in campionat, interval in care primea 6 goluri, jumatate dintre ele venind de la Leicester. In schimb, Brentford se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce etapa trecuta era invinsa cu 0-2 in deplasare de Brighton.

Manchester United – Burnley: 3-1

Scorul final aici era stabilit inca din prma repriza. McTominay il deschidea in minutul 8. “Diavolii rosii” isi dublau avantajul in minutul 27, cand Ben Mee marca in proprie poarta. Golul de onoare al oaspetilor venea in minutul 38, autorul lui fiind Lennon.

Patru victorii a obtinut Manchester United in precedentele 5 etape de campionat. Remiza din acest interval o inregistra runda trecuta, in deplasare cu Newcastle. De cealalta parte, bilantul lui Burnley in ultimele 6 etape este de patru remize si doua infrangeri. Doua dintre remize le obtinea cu West Ham si Chelsea.

Rezumat Premier League etapa 20 – Surprize

Leicester – Liverpool: 1-0

Mohamed Salah putea sa se distanteze in fruntea clasamentului golgheterilor, insa in minutul 16 rata un penalty pentru “cormorani”. In schimb, Leicester marca la singurul sut pe poarta avut. Se intampla in minutul 59, autorul golului find Lookman. De punctat ca atacantul in varsta de 24 ani intra pe teren 3 minute mai devreme.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul “vulpilor” in precedentele 4 partide de campionat. Cealalta victorie o realizau pe teren propriu cu Newcastle, scor 4-0. Infrangerile le sufereau in deplasare. De Aston Villa Leicester era invinsa cu 1-2, iar de Manchester City cu un incredibil 3-6. De partea cealalta, Liverpool se afla la al doilea pas gresit la rand, runda trecuta remzand in deplasare cu Tottenham, scor 2-2.

Chelsea – Brighton: 1-1

Este a treia remiza pentru Chelsea din ultimele 4 etape de campionat. Celelalte remize le inregistra pe teren propriu cu Everton si in deplasare cu Wolves. De cealalta parte, Brighton are 4 remize din precedentele 6 etape. Printre adversarele impotriva carora obtinea un punct se numara West Ham. In rest, Brighton obtinea o victorie, suferind o infrangere.

Rezumat Premier League etapa 20 – Meciuri spectaculoase

Southampton – Tottenham: 1-1

Tottenham expedia aici nu mai putin de 11 suturi pe poarta, fata de cele doar doua ale adversare. Cu toate acestea, nu obtinea decat o remiza. Scorul final era stabilit in prima repriza. Ward-Prowse aducea gazdele in avantaj in minutul 25. Apoi Salisu nu a fost atat de “sfant” cand faultul sau in careu a dus la cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, la cel rosu. Penalty-ul rezultat a fost transformat de Harry Kane. Tottenham putea obtine toate cele 3 puncte in minutul 53, insa golul marcat de acelasi Kane era anulat  dupa vizionarea VAR.

Tottenham este neinvinsa in ultimele 7 etape de Premier League, interval in care obtinea 4 remize si 3 victorii. Una dintre remize era obtinuta acasa cu Liverpool. De partea cealalta, Southampton inregistreaza a patra remiza din precedentele 6 etape. Victoria din acest interval o obtinea runda trecuta in deplasare cu West Ham, scor 3-2.

Watford – West Ham: 1-4

“Ciocanarii” expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, iar Watford 5. Gazdele erau cele care deschideau scorul inca din minutul 4, autorul golului fiind Emmanuel Dennis. Soucek egala in minutul 27, doua minute mai tarziu Benrahma aducand-o in avantaj pe West Ham. “Ciocanarii” puteau majora diferenta la 5 minute dupa pauza, insa golul marcat de Bowen era anulat dupa vizionarea VAR. Oaspetii se distantau in minutul 58, cand Mark Noble transforma un penalty. Scorul final era stabilit in al doilea minut de prelungire de catre Vlasic, jucator care intra in minutul 85. Croatul Nikola Vlasic, adus in acest sezon la West Ham, se afla la primul gol pentru echipa londoneza.

Pentru West Ham acestea sunt primele puncte din precedentele 3 runde. In celelalte doua era invinsa acasa de Southampton (2-3) si in deplasare de Arsenal (1-2). De cealalta parte, Watford a suferit a cincea infrangere la rand. Este drept, trei dintre adversare erau Leicester, Chelsea si Manchester City.

Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale adversarei. La pauza Chelsea conducea, Lukaku deschizand scorul in minutul 28. Brighton smulgea un punct in primul minut de prelungire al partidei, autorul golului fiind Welbeck, jucator care intra in minutul 80.

Rezumat Premier League etapa 20 – Alte rezultate

Crystal Palace – Norwich: 3-0

1-0: Edouard (penalty, 8); 2-0: Mateta (38); 3-0: Schlupp (42); Gol anulat Benteke (Crystal Palace, 87)

Clasament dupa etapa 20

Avansul lui Manchester City in fruntea clasamentului s-a marit la 8 puncte. Pozitia a doua este ocupata de Chelsea, aflata la un punct in fata lui Liverpool, echipa care completeaza podiumul. De notat ca Manchester City si Chelsea au ramas singurele echipe din Premier League care nu au nicio restanta de disputat. Pozitia a patra este ocupata de Arsenal, aflata la 6 puncte in spatele lui Liverpool si la 4 puncte in fata lui West Ham si Manchester United, urmatoarele doua clasate. “Diavolii rosii” au doua restante de disputat, iar restul una singura. Atat cea mai buna defensiva, cat si apararea cea mai solida ii apartine lui Manchester City, care a marcat 51 goluri, primind 12.

Locul 15 este ocupat de Everton, care are 19 puncte. Urmatoarea este Leeds, aflata la 3 puncte in spatele lui Everton si la 3 puncte in fata celor de la Watford. Pozitile retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Burnley, Newcastle si Norwich. Primele doua au 11 puncte, iar “lanterna rosie” 10. Newcastle si Norwich au o restanta, Leeds are doua, iar Everton si Watford trei. Norwich detine cea mai slaba ofensiva, cu 8 goluri marcate. Cea mai proasta aparare le apartine lui Norwich si Newcastle, care au primit 42 goluri.

Lider in clasamentul golgheterilor este Salah (Liverpool), cu 15 reusite. Il urmeaza coechipierul sau, Diogo Jota, care a marcat de 10 ori. Podiumul este completat de Vardy (Leicester), cu 9 goluri.

Program etapa 21

In primele trei zile ale anului 2022 va avea loc etapa cu numarul 21 din Premier League. Speram sa se poata disputa toate meciurile, desi este greu de crezut. Cea mai usoara misiune pare a o avea Leicester, care va intalni pe teren propriu “lanterna rosie” Norwich. Tottenham si West Ham vor juca in deplasare, adversare fiind Watford, respectiv Crystal Palace. Manchester United va primi vizita lui Wolves, in vreme ce derbyurile etapei vor avea loc intre Arsenal si Manchester City, respectiv Chelsea si Liverpool.