Rezumat Premier League etapa 2

Premier League etapa 2: “Diavolii rosii” comit un pas gresit pe terenul “sfintilor”

Un singur cartonas rosu se arata in aceasta etapa. Il vedeam exact in ultimul meci, Leicester fiind cea care il primea. “Vulpile” erau invinse cu scorul de 1-4, insa Leicester nu era singura echipa mare ce pierdea puncte in aceasta runda. Un pas gresit comitea si Manchester United. Ce a facut aceasta, insa cum s-a incheiat si derbyul londonez dintre Arsenal si Chelsea aflati dintr-un amplu rezumat Premier League etapa 2. Tot aici veti descoperi si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 2 – Echipe favorite care au invins

Liverpool – Burnley: 2-0

“Cormoranii” au un inceput perfect de campionat, fara gol primit. In prima etapa acestia o invingeau pe Norwich in deplasare cu scorul de 3-0. In schimb, Burnley se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce in prima runda era invinsa pe teren propriu de Brighton, scor 1-2.

Manchester City – Norwich: 5-0

Nu credem ca am vazut vreodata vreun meci in care o echipa sa castige cu 5-0 si sa aiba doar 4 suturi pe poarta. Ei bine, iata ca asta s-a intamplat in acest meci. Acest lucru a fost posibil deoarece prima reusita a fost un autogol. Goalkeeperul Tim Krul marca in proprie poarta in minutul 7. Ferran Torres marca pentru “cetateni” in minutul 16, insa golul sau era anulat dupa consultarea VAR. In schimb, noua vedeta a echipei, daca ar fi sa ne raportam la suma uriasa de transfer, dubla diferenta in minutul 22. Este vorba, bineinteles, de Jack Grealish.  Laporte facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 64. Intrat in minutul 61, Sterling inscria si el pentru “cetateni” in minutul 75. Cu un sfert de ora inainte de final intra pe teren Mahrez, care stabilea scorul final in minutul 84.

“Cetatenii” si-au potolit astfel setea de victorie pe care o aveau dupa infrangerea din etapa inaugurala cu Tottenham, scor 0-1. Nici Norwich nu inscria in prima etapa, pierzand pe teren propriu in fata lui Liverpool, scor 0-3.

Rezumat Premier League etapa 2 – Surprize

Southampton – Manchester United: 1-1

“Diavolii rosii” au dominat la aproape toate capitolele, avand o posesie de 64%. Manchester United marca primul gol, insa in proprie poarta. Fred era nefericitul care isi batea goalkeeperul. Elevii antrenati de Solskjaer egalau la 10 minute dupa pauza, prin Greenwood.

Este primul punct obtinut de Southampton in campionat, dupa ce in prima etapa era invinsa de Everton in deplasare cu 1-3. De cealalta parte, Manchester United o invingea pe teren propriu in runda inaugurala pe Leeds, cu scorul de 5-1.

Rezumat Premier League etapa 2 – Meciuri spectaculoase

Liverpool expedia 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale adversarei. Diogo Jota deschidea scorul in minutul 18, stabilind scorul pauzei. In minutul 27 “cormoranii” puteau mari diferenta, insa golul marcat de Salah era anulat dupa vizionarea VAR, pentru pozitie de offside. Dublarea avantajului o aducea Sadio Mane, in minutul 69.

Wolves – Tottenham: 0-1

Desi se marca un singur gol in aceasta partida, fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta. Singurul gol al meciului era marcat in minutul 9, cand Dele Alli transforma un penalty. Wolves avea o posesie de 58%.

Wolves nu a acumulat niciun punct in cele doua etape scurse. In runda inaugurala pierdea tot cu 0-1, adversara fiind Leicester. In schimb, Tottenham are maximum de puncte, dupa ce in prima etapa trecea pe teren propriu de Manchester City, tot cu scorul de 1-0.

Leeds – Everton: 2-2

Leeds si Everton ofereau o partida spectaculoasa, cu 4 goluri si 12 suturi pe poarta. Opt erau expediate de oaspeti, iar 4 de gazde. Calvert-Lewin deschidea scorul pentru oaspeti din penalty la finalul primei jumatati de ora. Leeds egala pana in pauza, Klich marcand in minutul 41. Gray ii readucea pe oaspeti in avantaj, inscriind la 5 minute dupa pauza. Gazdele egalau din nou in minutul 72, autorul golului fiind Raphinha.

In prima etapa Everton o invingea cu 3-1 pe teren propriu pe Southampton, dupa ce era condusa la pauza. De cealalta parte, in runda inaugurala Leeds era invinsa in deplasare de Manchester United cu scorul de 1-5.

Rezumat Premier League etapa 2 – Alte rezultate

Crystal Palace – Brentford: 0-0

Aston Villa – Newcastle: 2-0

1-0: Ings (45+3); 2-0: El-Ghazi (penalty, 62)

Brighton – Watford: 2-0

1-0: Duffy (10); 2-0: Maupay (41)

Arsenal – Chelsea: 0-2

0-1: Lukaku (15); 0-2: Reece James (35)

West Ham – Leicester: 4-1

1-0: Fornals (26); Cartonas rosu Perez (Leicester, 40); 2-0: Benrahma (56); 2-1: Tielemans (69); 3-1: M.Antonio (80); 4-1: M.Antonio (84)

Clasament dupa etapa 2

Dupa doua runde avem 5 echipe cu maximum de puncte. Este vorba de West Ham, Chelsea, Liverpool,  Brighton si Tottenham. Manchester United, Everton si Brentford le urmeaza, fiecare cu 4 puncte. La polul opus, nu mai putin de 5 formatii nu au acumulat vreun punct. Este vorba de Wolves, Burnley, Newcastle, Arsenal si Norwich. Un golaveraj dezastruos il are Norwich, care nu a marcat niciun gol, primind 8.

Michail Antonio (West Ham) si Bruno Fernandes (Manchester United) conduc in clasamentul golgheterilor, fiecare avand 3 reusite. Urmeaza 6 jucatori cu doua reusite fiecare. Dintre cei 8 jucatori, 3 sunt englezi.

Program etapa 3

In weekendul 28-29 august se va desfasura a treia runda din Premier League. Leicester si Manchester United vor juca in deplasare, intalnindu-le pe Norwich, respectiv Wolverhampton. Manchester City va juca pe teren propriu impotriva lui Arsenal, derbyul rundei avand loc intre Liverpool si Chelsea.