Rezumat Premier League etapa 19

Premier League etapa 19: “Cetatenii” se impun dupa o partida electrizanta cu 9 goluri

Dupa cum era de asteptat, din pacate de Boxing Day nu s-au putut disputa toate meciurile. Printre echipele ale caror dueluri s-au amanat se numara si Liverpool. Cel mai spectaculos meci a fost cel al lui Manchester City cu Leicester. Pana la urma, “cetatenii” s-au impus, insa desfasurarea evenimentelor a fost una foarte greu de anticipat. In schimb, rivala Manchester United a gafat neasteptat. Ce rezultat a inregistrat aceasta, insa si care a fost numarul total de goluri veti afla dintr-un rezumat Premier League etapa 19. Tot de aici vom descoperi si derby-urile care ne asteapta in ultima runda din an.

Rezumat Premier League etapa 19 – Echipe favorite care au castigat

Norwich – Arsenal: 0-5

Oaspetii deschideau scorul aici inca din minutul 6, Saka fiind autorul golului. Tierney dubla diferenta in penultimul minut al primei reprize. Acelasi Saka marca primul si in a doua repriza, la jumatatea ei. Lacazette facea ca tabela sa arate scorul de 4-0 in minutul 84, cand transforma un penalty. Scorul final era stabilit de Smith Rowe in primul minut de prelungire.

“Tunarii” au ajuns la a patra victorie la rand in Premier League, interval in care au marcat 14 goluri si au primit unul singur. Celelalte adversare pe care le invingeau se numeau Leeds, West Ham si Southampton. In schimb, Norwich se afla la a patra infrangere la rand, interval in care nu marca nici macar un gol, primind 11.

Manchester City – Leicester: 6-3

A fost a noua victorie la rand pentru “cetateni”. In ultimele doua victorii de pe teren propriu Manchester City puncta de 13 ori. De cealalta parte, Leicester sufera a doua infrangere din precedentele 3 etape. Cealalta o suferea in deplasare contra celor de la Aston Villa, scor 1-2. Asta, dupa ce “vulpile” deschideau scorul.

Rezumat Premier League etapa 19 – Surprize

West Ham – Southampton: 2-3

Este prima victorie a “sfintilor” din precedentele 5 etape. Nu mai putin adevarat este faptul ca Southampton a suferit o singura infrangere in acest interval. Se intampla in fata lui Arsenal. De partea cealalta, West Ham se afla la a doua infrangere la rand in campionat, dupa ce runda trecuta era invinsa cu 0-2 in deplasare de Arsenal.

Newcastle – Manchester United: 1-1

Au fost primele puncte pierdute de Manchester United din ultimele 4 etape de Premier League. In precedentele 3 invingea la doar un gol diferenta, adversare fiind Arsenal, Crystal Palace si Norwich. De partea cealalta, pentru Newcastle este primul punct din precedentele 4 runde. Trebuie spus insa ca in celelalte trei pierdea cu Leicester, Liverpool si Manchester City.

Rezumat Premier League etapa 19 – Meciuri spectaculoase

Nu mai putin de 9 goluri si 17 suturi pe poarta vedeam in aceasta partida. Noua erau expediate de gazde si opt de oaspeti. Daca va vine sa credeti, “cetatenii” conduceau cu 4-0 inca din minutul 25. De Bruyne deschidea scorul dupa doar 5 minute, Mahrez dubland diferenta dn penalty in minutul 14. Gundogan facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 21. Sterling transforma si el un penalty, stabilind scorul pauzei in minutul 25.

Leicester incepea in forta cea de-a doua repriza. Maddison inscria in minutul 55 ceea ce atunci se parea ca va fi golul de onoare. Nu a fost insa asa, deoarece Lookman reducea diferenta la doua goluri 4 minute mai tarziu. La ambele reusite pasator de gol a fost Iheanacho. Al treilea gol al “vulpilor” era marcat chiar de Iheanacho, in minutul 65. Laporte linistea insa apele pentru “cetateni”, readucandu-i la o diferenta de doua goluri in minutul 69. Scorul final era stabilit de Sterling in minutul 87.

Singurul duel care nu s-a disputat de Boxing Day, ci ziua urmatoare, a adus o surpriza destul de mare. “Diavolii rosii” aveau o posesie de 70%, insa expediau doar jumatate din cele 8 suturi pe poarta ale adversarei. Marea surpriza venea in minutul 7, cand Saint-Maximin deschidea scorul pentru “cotofene”. Cavani, intrat la pauza, aducea egalarea in minutul 71.

Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta aici, fata de cele 5 ale gazdelor. Elyounoussi deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 8, celelalte 4 goluri fiind marcate in a doua repriza. Intrat la pauza, Michail Antonio egala in minutul 49. Oaspetii preluau conducerea in minutul 61, cand Ward-Prowse transforma un penalty. Trei minute mai tarziu Benrahma restabilea egalitatea, pentru ca golul victoriei “sfintilor” sa fie reusit cu 20 minute inainte de final de Bednarek.

Brighton – Brentford: 2-0

Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta aici, fata de 5 ale gazdelor. Cu toate acestea, nu obtineau niciun punct. Scorul final era stabilit inca din prima repriza. Trossard marca primul in minutul 34, Maupay majorand diferenta in minutul 42.

Brighton se afla la prima victorie din precedentele 12 meciuri de Premier League. Este adevarat, in acest interval obtinea 8 remize, printre adversare numindu-se West Ham, Liverpool si Arsenal. De cealalta parte, Brentford are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 runde de campionat. Victoria venea pe teren propriu cu Watford, scor 2-1, iar remiza in deplasare cu Leeds. Cu Watford reusea golul victoriei din penalty in al saselea minut de prelungire al partidei, dupa ce la pauza era condusa. In schimb, Leeds smulgea un punct in cel de-al cincilea minut de prelungire al partidei.

Rezumat Premier League etapa 19 – Alte rezultate

Tottenham – Crystal Palace: 3-0

1-0: Kane (32); 2-0: Lucas Moura (34); Cartonas rosu Zaha (Crystal Palace, 37); 3-0: Heung-Min Son (74)

Aston Villa – Chelsea: 1-3

1-0: R.James (autogol, 28); 1-1: Jorginho (penalty, 34); 1-2: Lukaku (56, intrat la pauza); 1-3: Jorginho (penalty, 90+3)

Clasament dupa etapa 19

Dupa aceasta runda, doar 4 sunt echipele din Premier League fara nicio restanta. Este vorba de Manchester City, Chelsea, Arsenal si Newcastle. Lider al clasamentului este Manchester City, diferenta fata de Liverpool si Chelsea, ocupantele urmatoarelor doua pozitii  fiind de 6 puncte. De specificat ca Liverpool are o restanta de disputat. Locul 4 este ocupat de Arsenal, aflata la 6 puncte in spatele lui Liverpool si Chelsea. Top 5 este incheiat de Tottenham, cu 6 puncte in spatele lui Arsenal si 3 restante de disputat. Urmeaza West Ham si Manchester United, ambele la 1 punct in spatele lui Tottenham. West Ham are o restanta de disputat, iar Manchester United doua. Manchester City si Liverpool au cea mai buna ofensiva, cu 50 goluri marcate fiecare. Apararea cea mai solida ii apartine lui Manchester City, care a primit 12 goluri.

Everton ocupa locul 15, cu 16 puncte. O urmeaza Leeds, la 3 puncte in spatele “caramelelor” si la 3 puncte in fata lui Watford, urmatoarea clasata. Pozitiile retrogradabile sunt ocupate de Burnley, Newcastle si Norwich. Primele doua au 11 puncte, ultima 10 puncte. Sa spunem ca Leeds si Norwich au o restanta, Everton doua, Watford trei si Burnley patru. Cea mai slaba ofensiva o are Norwich, cu 8 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii apartine lui Newcastle, care a primit 42 goluri.

Mohamed Salah (Liverpool) este golgheterul clasamentului, cu 15 reusite. Egipteanul este urmat de coechipierul sau, Diogo Jota, care a marcat de 10 ori. Ultima pozitie de pe podium este ocupata de Vardy (Leicester), cu 9 goluri marcate.

Program etapa 20

Prima etapa a returului va incepe la doar doua zile dupa meciurile de Boxing Day. Deocamdata doua sunt meciurile anulate. Este vorba de Arsenal vs Wolves si Leeds vs Aston Villa. Astfel, Tottenham o va intalni in deplasare pe Southampton, Chelsea va primi vizita lui Brighton, Manchester United pe cea a lui Burnley, in vreme ce Manchester City se va deplasa pentru duelul cu Brentford. Derby-ul rundei va avea loc intre Leicester si Liverpool.