Rezumat Premier League etapa 18

Premier League etapa 18: Sase meciuri amanate din cauza virusului COVID

In luna decembrie virusul COVID a facut ravagii printre fotbalistii din Premier League. Daca initial doar jucatorii lui Tottenham au avut de suferit, acum tot mai multe echipe au dificultati din cauza noii variante a virusului. In aceasta runda Tottenham a putut, in sfarsit, sa joace, obtinand o remiza in fata unui Liverpool lovit si el de COVID. Wolves a inregistat o remiza contra lui Chelsea, echipa care si ea sufera din cauza virusului. Celelalte doua rezultate din weekend le veti descoperi intr-un rezumat Premier League etapa 18. Tot aici veti vedea  ce partide ar trebui sa se dispute de Boxing Day.

Rezumat Premier League etapa 18 – Echipe favorite care au castigat

Newcastle – Manchester City: 0-4

“Cetatenii” nu au intampinat nicio problema aici, deschizand scorul inca din minutul 5. Marcatorul golului era Ruben Dias. Joao Cancelo dubla diferenta in minutul 27, Mahrez facand ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 63. Ultimul gol era marcat de Sterling in minutul 86.

A fost a opta victorie la rand in campionat pentru Manchester City, interval in care marca 24 goluri, primind 3. Runda trecuta o invingea cu 7-0 pe teren propriu pe Leeds. In schimb, pentru Newcastle este a treia infrangere la rand, runda trecuta pierzand cu 1-3 in deplasare impotriva lui Liverpool, acum doua runde fiind invinsa cu 0-4 tot in deplasare de Leicester.

Rezumat Premier League etapa 18 – Surprize

Tottenham – Liverpool: 2-2

Este primul pas gresit comis de Tottenham in ultmele 4 etape. Cele 3 victorii din acest interval veneau pe teren propriu, adversare find Leeds, Brentford si Norwich. De cealalta parte, Liverpool a comis prmul pas gresit din ultimele 7 runde de campionat.

Rezumat Premier League etapa 18 – Meciuri spectaculoase

Leeds – Arsenal: 1-4

“Tunarii” nu au avut nicio emotie in deplasarea cu Leeds, expediind 12 suturi pe poarta, fata de doar doua ale adversarilor. Martinelli marca primele doua goluri. Deschiderea de scor venea in minutul 16, diferenta fiind majorata in minutul 28. Scorul pauzei era stabilit de Saka, acesta inscriind in minutul 42. Cu un sfert de ora inainte de final, Raphinha transforma un penalty, reducand din handicap. Intrat in minutul 78, Smith Rowe remonta diferenta de 3 goluri in favoarea lui Arsenal in minutul 84.

Arsenal se afla la a treia victorie la rand, dupa cele de pe teren propriu cu West Ham (2-0) si Southampton (3-0). In schimb, Leeds a suferit a treia infrangere consecutiva, toate cele trei fiind suferite in fata unor formatii din Big 6. In precedentele doua runde era invinsa in deplasare de Chelsea (2-3) si Manchester City (0-7).

Liverpool expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale gazdelor. Tottenham deschidea scorul in minutul 13, prin Harry Kane. Egalarea venea de la Diogo Jota, care inscria cu 10 minute inainte de pauza. Liverpool trecea in avantaj in minutul 69, dupa reusita lui Robertson. Cinci minute mai tarziu Heung-Min Son aducea egalarea pentru Tottenham.

Rezumat Premier League etapa 18 – Alte rezultate

Wolves – Chelsea: 0-0

Clasament dupa etapa 18

Manchester City este lider in clasament, distantandu-se la 3 puncte de Liverpool si la 6 de Chelsea, ocupanta ultimei pozitii de pe podium. Arsenal este a patra, aflandu-se la 6 puncte in spatele lui Chelsea. Top 5 este incheiat de West Ham, situata la 4 puncte in urma celor de la Arsenal. Manchester United este a sasea, la un punct in spatele lui West Ham si la 1 punct in fata lui Tottenham, clasata pe 7.

Primele 4 echipe din clasament nu au nicio restanta de disputat. In schimb, West Ham are o restanta, Manchester United doua restante, iar Tottenham trei restante. Cea mai buna ofensiva o are Liverpool, care a marcat 50 goluri. Apararea cea mai solida ii apartine liderului Manchester City, care a primit 9 goluri.

Locul 14 este ocupat de Everton, aflata la doar 7 puncte in spatele lui Tottenham. Everton se situeaza la doua puncte in fata lui Southampton, urmatoarea clasata. Leeds este pozitionata pe 16, la un punct in spatele “sfintilor”. Pe urmatorul loc o gasim pe Watford, situata la 3 puncte in spatele lui Leeds. Locul 18 este ocupat de Burnley, aflata la doua puncte in spatele lui Watford. Pe ultimele doua pozitii le gasim pe Newcastle si Norwich, la egalitate de puncte, cele doua aflandu-se la un punct in spatele lui Burnley.

Dintre aceste echipe, doar Leeds si Newcastle nu au nicio restanta de disputat. Everton, Southampton si Norwich au o restanta, Watford doua restante si Watford 3 restante. Cea mai slaba ofensiva o are “lanterna rosie” Norwich, cu 8 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva ii apartine lui Newcastle, care a primit 41 goluri.

Golgheteri

Mohamed Salah (Liverpool) continua sa conduca autoritar in clasamentul golgheterilor, egipteanul avand 15 reusite. Il urmeaza coechipierul sau Diogo Jota, portughezul inscriind de 10 ori. Podiumul este completat de Vardy (Leicester), care a marcat de 8 ori. Il intalnim apoi pe Raphinha (Leeds), brazilianul avand 8 reusite.

Program etapa 19

De Boxing Day cu siguranta nu se vor desfasura toate meciurile programate, o decizie urmand a se lua pe 20 decembrie. Totusi, vom prezenta programul pentru aceasta runda, unde Liverpool o va intalni pe teren propriu pe Leeds, Arsenal deplasandu-se pentru partida cu Norwich. Tottenham o va intalni pe teren propriu pe Crystal Palace, pentru ca West Ham sa primeasca vizita lui Southampton. Chelsea si Manchester United vor juca in deplasare, intalnind Aston Villa, respectiv Newcastle. Derbyul rundei va avea loc intre Manchester City si Leicester.