Rezumat Premier League etapa 17

Premier League etapa 17 – Chelsea si West Ham, singurele echipe din top 10 care nu au castigat

Sfarsitul acesta de an vine cu meciuri amanate in Premier League, runda  aceasta trei meciuri neputandu-se disputa. Asta din pricina virusului COVID. Este vorba de Brentford vs Manchester United, Burnley vs Watford si Leicester vs Tottenham. Dintre meciurile care s-au putut disputa, Manchester City s-a distrat pe teren propriu cu Leeds, Liverpool invingand-o si ea pe Newcastle, nu insa fara emotii. In schimb, Chelsea nu s-a descurcat atat de bine in fata lui Everton. Ce au facut “albastrii”, insa si cum se prezinta clasamentul aflam dintr-un rezumat Premier League etapa 17. Tot de aici descoperim si derbyul care speram sa se dispute runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 17 – Echipe favorite care au castigat

Manchester City – Leeds: 7-0

Este a saptea victorie la rand in campionat pentru Manchester City. Runda trecuta o invingea doar cu 1-0 pe teren propriu pe Wolves. De partea cealalta, Leeds se afla la a doua infrangere consecutiva, etapa trecuta find invinsa in deplasare de Chelsea cu 2-3. Asta, dupa ce Leeds deschidea scorul.

Liverpool – Newcastle: 3-1

Formatia antrenata de Jurgen Klopp se afla la a sasea victorie la rand in campionat. Runda trecuta o invingea doar cu 1-0 acasa pe Aston Villa. In schimb, Newcastle a suferit al doilea esec la rand, dupa ce etapa trecuta era invinsa in deplasare de Leicester cu 0-4.

Rezumat Premier League etapa 17 – Surprize

Brighton – Wolves: 0-1

Gazdele expediau doar doua suturi pe poarta aici, ambele in prima repriza. Singurul gol al partidei era marcat de Saiss, in prelungirile primei reprize. Este prima victorie pentru Wolves din precedentele 5 etape. In ultimele doua era invinsa cu 0-1 in deplasare de Manchester City si pe teren propriu de Liverpool. In rundele ce le-au precedat obtinea doua remize albe cu Burnley si Norwich. De cealalta parte, Brighton venea dupa 3 remize, inregistrate pe teren propriu cu Leeds si in deplasare cu West Ham, respectiv Southampton.

Chelsea – Everton: 1-1

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Chelsea in ultimele 3 etape de Premier League. Victoria o obtinea acasa cu Leeds, scor 3-2, infrangerea suferind-o in deplasare cu West Ham, scor 2-3. De partea cealalta, Everton suferea 4 infrangeri in precedentele 6 meciuri de campionat. Se intampla pe teren propriu cu Liverpool (1-4), respectiv in deplasare cu Manchester City (0-3), Brentford (0-1) si Crystal Palace (1-3).  Singura victorie din precedentele 11 runde venea pe teren propriu cu Arsenal, scor 2-1.

Rezumat Premier League etapa 17 – Meciuri spectaculoase

“Cetatenii” marcau in acest meci 7 goluri din cele 15 suturi expediate pe poarta. De cealalta parte, Leeds expedia 3 suturi pe poarta. Foden deschidea scorul in minutul 8, Grealish dubland diferenta 5 minute mai tarziu. De Bruyne stabilea scorul pauzei in minutul 32.

La trei minute dupa pauza Mahrez facea ca tabela sa arate scorul de 4-0. Foden putea marca inca o data, insa golul sau din minutul 61 era anulat dupa vizionarea VAR. In minutul imediat urmator De Bruyne inscria al cincilea gol pentru “cetateni”. John Stones marca si el in minutul 74 primul sau gol din acest sezon de Premier League. Scorul final era stabilit de Ake, in minutul 78. Olandezul Ake intra in minutul 65, fiind si pentru el primul sau gol din acest sezon de Premier League.

“Albastrii” expediau 10 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale “caramelelor”. De asemenea, Chelsea avea o posesie de 80%. Asta nu a fost insa de ajuns pentru a castiga. Chelsea deschidea scorul cu 20 minute inainte de final, autorul golului fiind Mount. Egalarea venea 4 minute mai tarziu de la Braithwaite.

“Cormoranii” expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, iar “cotofenele” 3. Newcastle deschidea scorul inca din minutul 7, autorul golului fiind Shelvey. Diogo Jota egala in minutul 21, pentru ca Salah sa ii aduca in avantaj pe “cormorani” 4 minute mai tarziu. Scorul final era stabilit de Alexander-Arnold, in minutul 87.

Rezumat Premier League etapa 17 – Alte rezultate

Norwich – Aston Villa: 0-2

0-1: Ramsey (34); 0-2: Watkins (87)

Crystal Palace – Southampton: 2-2

1-0: Zaha (2); 1-1: Ward-Prowse (32); 1-2: Broja (36); 2-2: Ayew (65)

Arsenal – West Ham: 2-0

1-0:Martinelli (48); Cartonas rosu Coufal (West Ham, 66); Penalty ratat Lacazette (Arsenal, 69); 2-1: Smith Rowe (87, intrat in min. 66)

Clasament dupa etapa 17

Manchester City continua sa fie lider, la un punct in fata lui Liverpool. Podiumul este completat de Chelsea, aflata la 3 puncte in spatele lui Liverpool. Arsenal a urcat pe pozitia a patra, situandu-se la 8 puncte in spatele lui Chelsea si la un punct in fata lui West Ham. Pe Manchester United o gasim pe locul 6, la doua puncte in fata lui Tottenham, urmatoarea clasata. Ofensiva cea mai buna o are Liverpool, care a marcat 48 goluri. Cea mai solida aparare o gasim la Manchester City, cu 9 goluri primite.

In subsolul clasamentului Southampton ocupa locul 15, avand 17 puncte, la un punct in fata lui Leeds, urmatoarea clasata. Cu 13 puncte si 4 infrangeri la rand o gasim pe Watford. Cele 3 pozitii retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Burnley, Newcastle si Norwich. Burnley are 11 puncte, iar celelalte doua un punct mai putin. Cel mai slab atac il are Norwich, cu 8 goluri marcate, cea mai proasta aparare intalnind-o la Newcastle, care a primit 37 goluri.

Golgheteri

Lider detasat al acestui clasament este egipteanul Salah (Liverpool), care are 15 reusite. Urmatoarele locuri sunt ocupate de coechipierul sau, Diogo Jota, dar si de Vardy, fiecare inscriind de 9 ori. In urma lor gasim 6 jucatori cu 7 reusite fiecare.

Program etapa 18

Din pacate, virusul COVID pare ca pune stapanire pe Premier League, in runda cu numarul 18 jumatate din meciuri fiind amanate. Astfel, pe 18 decembrie se vor disputa doar meciurile Aston Villa vs Burnley si Leeds vs Arsenal, iar duminica Newcastle va primi vizita lui Manchester City, Wolves pe cea a lui Chelsea, derbyul rundei disputandu-se intre Tottenham si Liverpool.