Rezumat Premier League etapa 16

Premier League etapa 16: Penalty-urile ii salveaza pe granzi

Nicio surpriza nu s-a petrecut in aceasta etapa de Premier League. Poate doar West Ham sa fi dezamagit, care a inregistrat o remiza alba cu Burnley. Este pentru prima oara dupa mult timp cand toate echipele din Big 6 au castigat in aceeasi etapa. Sigur, toate care au jucat, deoarece meciul lui Tottenham cu Brighton a fost amanat. Asta, din cauza ca mai multi jucatori si membri din stafful lui Tottenham au fost depistati pozitiv cu virusul COVID. Majoritatea echipelor de Big 6 ce s-au impus a facut-o in urma unui penalty. Care au fost echipele care au reusit asta aflati dintr-un rezumat Premier League etapa 16. Tot de aici veti decoperi care va fi derby-ul etapei viitoare.

Rezumat Premier League etapa 16 – Echipe favorite care au castigat

Manchester City – Wolves: 1-0

A fost a sasea victorie la rand in campionat pentru “cetateni” si prima din precedentele 4 in care nu primeau gol. De partea cealalta, este a cincea partida la rand pentru Wolves in care se inscrie maxim un gol. Runda trecuta era invinsa pe teren propriu de Liverpool.

Liverpool – Aston Villa: 1-0

Cinci suturi pe poarta expedia aici Liverpool, in vreme ce Aston Villa nu reusea nici macar unul. Singurul gol al partidei era inscris la jumatatea reprizei secunde de catre Salah, care transforma de la “punctul cu var”.

A fost a cincea victorie la rand in Premier League pentru “cormorani”, care primeau un singur gol in acest interval, marcand 14. Runda trecuta Liverpool o invingea cu 1-0 in deplasare pe Wolves. De partea cealalta, Aston Villa are trei victorii si doua infrangeri in ultimele 5 etape, celalalt esec fiind suferit pe teren propriu cu 1-2 in fata lui Manchester City. Runda trecuta o invingea cu 2-1 pe teren propriu pe Leicester.

Chelsea – Leeds: 3-2

Londonezii comiteau doi pasi gresiti in ultimele 4 runde. Este vorba de remiza de pe teren propriu cu Manchester United si de infrangerea cu 2-3 de runda trecuta in deplasare, in fata lui West Ham. De cealalta parte, Leeds vine dupa 3 meciuri fara infrangere. Victoria o obtinea pe teren propriu contra lui Crystal Palace, scor 1-0, remizele venind cu Brighton si Brentford. Impotriva lui Brentford Leeds egala in al cincilea minut de prelungire al partidei.

Norwich – Manchester United: 0-1

In prima repriza Manchester United expedia 4 suturi pe poarta, iar Norwich unul singur. In a doua repriza se inversa raportul, Norwich expediind 4 suturi pe poarta, iar “diavolii rosii” unul singur. Este vorba de golul marcat din penalty de Cristiano Ronaldo, venit cu un sfert de ora inainte de final.

Este a treia victorie la rand pentru Manchester United, dupa cele de pe teren propriu cu Arsenal (3-2) si Crystal Palace (1-0). In schimb, pentru Norwich este a doua infrangere la rand, dupa cea suferita runda trecuta in deplasare cu Tottenham (0-3).

Rezumat Premier League etapa 16 – Meciuri spectaculoase

Crystal Palace – Everton: 1-1

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Conor Gallagher deschidea scorul pentru gazde in minutul 41. Tomkins dubla diferenta in minutul 62. Intrat in minutul 58, Rondon reducea din handicap in minutul 70. Gallagher puncta a doua oara in acest meci in al treilea minut de prelungire, stabilind scorul final.

Este prima victorie pentru Crystal Palace din precedentele 5 runde. Aceasta venea dupa 3 infrangeri, fiecare la diferenta de un gol. Adversare erau Aston Villa, Leeds si Manchester United. De cealalta parte, Everton a suferit a patra infrangere din precedentele 5 etape. Victoria din acest interval o obtinea runda trecuta, pe teren propriu in fata lui Arsenal, scor 2-1.

Desi castigau la scor minim, “cetatenii” expediau 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de doar unul al adversarei. Opt dintre ele veneau in a doua repriza, dupa ce Wolves ramanea in inferioritate numerica in prelungirile primei reprize. Raul Jimenez era cel eliminat, acesta primind primul cartonas galben cu doar un minut in urma. Singurul gol al partidei era marcat de Sterling din penalty, in minutul 66.

Suporterii gazdelor erau redusi la tacere in minutul 28, cand Raphinha ii aducea in avantaj pe oaspeti, transformand un penalty. Mount restabilea egalitatea pana in pauza, marcand in minutul 42. Jorginho le aducea pe gazde in avantaj, transformand un penalty in minutul 58. Intrat in minutul 81, Gelhardt egala pentru Leeds doua minute mai tarziu. Golul victoriei “albastrilor” venea in al patrulea minut de prelungire, inscris fiind de Jorginho din penalty.

Arsenal – Southampton: 3-0

Cinci suturi pe poarta expedia Arsenal in aceasta partida, fata de cele 6 ale oaspetilor. Cu toate acestea, “tunarii” se impuneau categoric. Lacazette deschidea scorul in minutul 21. Diferenta era dublata 6 minute mai tarziu de catre Odegaard. Scorul final era stabilit in minutul 62 de Gabriel.

Arsenal venea dupa doua infrangeri, ambele in deplasare. Adversare erau Manchester United si Everton. De “diavolii rosii” era invinsa cu 2-3, iar de “caramele” cu 1-2. In ambele partide deschidea scorul, Everton marcand golul victoriei in prelungirile partidei. De cealalta parte, Southampton acumula doar doua puncte in precedentele 5 etape. Infrangerile erau suferite cu Liverpool si Norwich, ambele in deplasare. Remizele le inregistra pe teren propriu cu Brighton si Leicester.

Rezumat Premier League etapa 16 – Alte rezultate

Brentford – Watford: 2-1

0-1: E.Dennis (24); 1-1: Jansson (84); 2-1: Mbeumo (penalty, 90+6)

Leicester – Newcastle: 4-0

1-0: Tielemans (penalty, 38); 2-0: Daka (57); 3-0: Tielemans (81); 4-0: Maddison (85)

Burnley – West Ham: 0-0

Clasament dupa etapa 16

Manchester City este lider in Premier League, urmata la un punct de Liverpool si la doua de Chelsea. Locul 4 este ocupat de West Ham, aflata la 8 puncte in spatele lui Liverpool si la unul in fata lui Manchester United, doua in fata lui Arsenal, respectiv 3 in fata lui Tottenham. Cea mai buna ofensiva o are Liverpool, care a marcat 45 goluri. Apararea cea mai solida ii apartine liderului Manchester City, cu 9 goluri primite.

Locul 14 este ocupat de Everton, care are 18 puncte si 4 infrangeri in ultimele 5 etape. La doua puncte in spate le gasim pe Leeds si Southampton. Locul 17 este ocupat de Watford, care are 13 puncte, venind dupa 4 infrangeri. Cele 3 pozitii retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Burnley, Newcastle si Norwich. Burnley are 11 puncte, iar celelalte doua echipe 10 puncte. Ofensiva cea mai slaba o are Norwich, cu 8 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva ii apartine lui Newcastle, cu 34 goluri primite.

Golgheteri

Mohamed Salah (Liverpool) este lider autoritar in clasamentul golgheterilor, egipteanul avand 14 reusite. Il urmeaza Vardy (Leicester), cu 9 goluri si Diogo Jota (Liverpool), cu 8 goluri.

Program etapa 17

Intre 14 si 16 decembrie se va desfasura etapa cu numarul 17 din Premier League. Primul meci o va vedea pe Manchester United deplasandu-se pentru meciul cu Brentford. Manchester City va primi vizita lui Leeds, Liverpool pe cea a lui Newcastle, iar Chelsea pe cea a lui Everton. Leicester va juca pe teren propriu cu Tottenham, derbyul rundei avand loc intre Arsenal si West Ham.