Rezumat Premier League etapa 15

Premier League etapa 15: Chelsea cade doua pozitii, dupa infrangerea contra lui West Ham

Dupa aceasta runda avem schimbare de lider, Chelsea coborand pana pe ultima pozitie a podiumului din cauza infrangerii cu West Ham. Motive de bucurie pentru patronul lui Newcastle, echipa sa castigand primul meci din acest sezon de Premier League. Cum se prezinta situatia in subsolul clasamentului veti afla mai jos, intr-un rezumat Premier League etapa 15. Tot de aici aflam ce echipe au condus la pauza, dar au pierdut la final.

Rezumat Premier League etapa 15 – Echipe favorite care au castigat

Wolves – Liverpool: 0-1

“Cormoranii” aveau destule dificultati in aceasta partida, insa pana la urma obtineau toate cele 3 puncte. Au expediat 5 suturi pe poarta, fata de unul al adversarei, posesia lor fiind de 67%. Cu toate acestea, singurul gol al partidei venea in al patrulea minut de prelungire al partidei, inscris fiind de Origi, jucator intrat pe teren in minutul 68.

Este a patra victorie la rand in campionat pentru Liverpool, interval in care primea un singur gol. In fiecare din celelalte 3 victorii formatia antrenata de Jurgen Klopp marca de 4 ori. De partea cealalta, Wolves sufera prima infrangere din precedentele 4 runde. In celelalte 3 partide inregistra doua remize albe, invingand-o pe teren propriu pe West Ham cu 1-0.

Watford – Manchester City: 1-3

“Cetatenii” se afla la a cincea victorie la rand in campionat, incluzand aici victoriile din deplasare cu Manchester United si de pe teren propriu cu West Ham. In schimb, Watford a suferit a cincea infrangere din ultimele 6 etape. Victoria din acest interval o obtinea pe teren propriu cu Manchester United, scor 4-1.

Manchester United – Crystal Palace: 1-0

Cinci suturi pe poarta se expediau in aceasta partida, dintre care 4 in prima repriza. Singurul din a doua repriza se solda cu golul lui Fred, din minutul 77. Manchester United avea o posesie de 61%. A fost a doua victorie la rand pentru Manchester United, dupa cea de runda trecuta de pe teren propriu cu Arsenal, cand a invins cu 3-2. In schimb, Crystal Palace a suferit a treia infrangere la rand, dupa cele de acasa cu Aston Villa (1-2) si din deplasare cu Leeds (0-1).

Tottenham – Norwich: 3-0

Tottenham expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, dintre care doua in prima repriza. Unul dintre ele s-a soldat cu golul lui Lucas Moura, in minutul 10. Dupa pauza formatia londoneza mai puncta de doua ori. Prima data in minutul 67, prin Davinson Sanchez, a doua oara zece minute mai tarziu, prin Heung-Min Son.

Pentru Tottenham este a treia victorie la rand din campionat, pe toate cele trei obtinandu-le pe teren propriu. Celelalte adversare erau Brentford si Leeds. De cealalta parte, pentru Norwich este prima infrangere din precedentele 5 meciuri. In rest, obtinea doua victorii si doua remize.

Rezumat Premier League etapa 15 – Surprize

West Ham – Chelsea: 3-2

A fost prima victorie pentru West Ham din precedentele 4 meciuri de campionat. Runda trecuta inregistra o remiza pe teren propriu cu Brighton, oaspetii egaland in minutul 89. In urma cu doua runde “ciocanarii” erau invinsi in deplasare de Manchester City. De cealalta parte, Chelsea sufera prima infrangere din precedentele 9 runde. In urma cu doua etape remiza pe teren propriu cu Manchester United, runda trecuta invingand-o cu 2-1 in deplasare pe Watford.

Rezumat Premier League etapa 15 – Meciuri spectaculoase

“Cetatenii” deschideau scorul in aceasta partida inca din minutul 4, autorul golului fiind Sterling. Diferenta era dublata de Bernardo Silva in minutul 31. Acelasi Bernardo Silva mai marca o data in minutul 63, ducand diferenta la 3 goluri in favoarea “cetatenilor”. Golul de onoare Watford il inscria in minutul 74, autorul lui fiind Cucho. Manchester City expedia nu mai putin de 13 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele 4 ale gazdelor.

Surpriza acestei runde se inregistra in derbyul londonez dintre West Ham si Chelsea. Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta, iar gazdele 5. Si pentru ca spectacolul sa fie complet, West Ham reusea victoria dupa ce era condusa la pauza. Thiago Silva deschidea scorul pentru Chelsea in minutul 28, Lanzini egaland cu 5 minute inainte de pauza, cand transforma un penalty. Mount o readucea pe Chelsea in avantaj in minutul 44. Bowen restabilea egalitatea in minutul 56, pentru ca West Ham sa dea lovitura in minutul 87, autorul golului fiind Masuaku, aflat la primul sau gol in campionat din cele 6 sezoane petrecute la West Ham.

Rezumat Premier League etapa 15 – Alte rezultate

Southampton – Brighton: 1-1

1-0: Broja (29); 1-1: Maupay (90+8)

Newcastle – Burnley: 1-0

1-0: C.Wilson (40)

Leeds – Brentford: 2-2

1-0: T.Roberts (27); 1-1: Baptiste (54); 1-2: Canos (61); 2-2:Bamford (90+5)

Aston Villa – Leicester: 2-1

0-1: Barne (14); 1-1: Konsa (17); Gol anulat VAR (Aston Villa, 45+1); 2-1: Konsa (54)

Everton – Arsenal: 2-1

Gol anulat VAR (Everton, 44); 0-1: Odegaard (45+2); Gol anulat VAR (Everton, 58); 1-1: Richarlison (79); 2-1: D.Gray (90+2)

Clasament dupa etapa 15

In urma infrangerii din aceasta runda, Chelsea a coborat pe pozitia a treia, aflandu-se acum la un punct in spatele lui Liverpool si la doua in spatele liderului Manchester City. Pozitia a patra este ocupata de West Ham, aflata la 6 puncte in spatele lui Chelsea. Pe locurile 5, 6 si 7 le gasim pe Tottenham, Manchester United si Arsenal, fiecare despartite de doar 1 punct. Diferenta dintre Tottenham si West Ham este de doua puncte. Ofensiva cea mai buna o are Liverpool, cu 44 goluri marcate. Cea mai solida aparare le apartine celor de la Manchester City si Chelsea, care au primit 9 goluri.

Crystal Palace vine dupa 3 infrangeri, aflandu-se pe locul 14. La egalitate de puncte cu ea, insa cu un golaveraj inferior, le gasim pe Leeds si Southampton. Dupa 3 infrangeri vine si Watford, aflata la 3 puncte in spatele celor 3. Cele 3 pozitii retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Burnley, Newcastle si Norwich, toate avand 10 puncte, situandu-se la 3 puncte in spatele lui Watford. Norwich are atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta defensiva, cu 8 goluri marcate si 31 primite.

Niciunul dintre primii 3 aflati in acest clasament nu a inscris in aceasta runda. Astfel, Salah (Liverpool) continua sa conduca, egipteanul avand 13 reusite. El este urmat de Vardy (Leicester), cu 9 goluri si de Diogo Jota (Liverpool), care are 8 reusite. Pe pozitia a patra ii gasim la egalitate, cu 7 reusite, pe Sadio Mane (Liverpool) si Bernardo Silva (Manchester City).

Program etapa 16

Intre 10 si 12 decembrie va avea loc etapa cu numarul 16 din Premier League. Sambata Manchester City, Arsenal, Chelsea si Liverpool vor juca pe teren propriu, adversare fiind Wolves, Southampton, Leeds si Aston Villa. Manchester United va juca in deplasare cu Norwich. Duminica Leicester o va intalni pe teren propriu pe Newcastle, West Ham deplasandu-se pentru meciul cu Burnley. Este prima etapa din acest sezon de Premier League fara niciun derby.