Rezumat Premier League etapa 14

Premier League etapa 14: Doua derbyuri si nicio infrangere pentru interimarul lui Manchester United

Meciul care a inchis aceasta runda de Premier League a fost si cel mai spectaculos. Vorbim despre cel dintre Manchester United si Arsenal, incheiat cu scorul de 3-2 pentru “diavolii rosii”. Prin rezultatele obtinute in cele doua meciuri, interimarul Ralf Rangnick l-a facut uitat pe Solskjaer. Care a fost celalalt derby in care au fost marcate 5 goluri aflati din acest rezumat Premier League etapa 14. Tot de aici veti descoperi ce derby ne pregateste etapa urmatoare.

Rezumat Premier League etapa 14 – Echipe favorite care au invins

Watford – Chelsea: 1-2

Oaspetii au avut doar 4 suturi pe poarta, fata de cele 6 ale adversarei, reusind insa sa obtina toate cele 3 puncte. Mason Mount deschidea scorul pentru Chelsea in minutul 29, Emmanuel Dennis aducand egalarea cu doua minute inainte de pauza. Intrat pe teren la finalul primei ore de joc, Ziyech marca golul victoriei pentru londonezi in minutul 72.

A fost doar a doua victorie din ultimele 4 etape pentru Chelsea. Remizele din acest interval le inregistra pe teren propriu cu Burnley si Manchester United. In schimb, Watford se afla la a patra infrangere din ultimele 5 etape. Victoria din acest interval o obtinea pe teren propru impotriva lui Manchester United, scor 4-1.

Everton – Liverpool: 1-4

Oaspetii se impuneau fara probleme in Merseyside Derby, deschizand scorul inca din minutul 9. Autorul golului era Henderson. Salah majora diferenta 10 minute mai tarziu, Demarai Gray reducand-o in minutul 38. Liverpool ducea din nou diferenta la doua goluri in minutul 64, autorul golului fiind Salah. Scorul final era stabilit de Diogo Jota in minutul 79.

Liverpool se afla la a treia victorie consecutiva din campionat. In fiecare din cele 3 meciuri marca 4 goluri, celelalte adversare fiind Arsenal si Southampton. In schimb, Everton a obtinut un singur punct in precedentele 7 etape. Se intampla in remiza alba de pe teren propriu cu Tottenham.

Aston Villa – Manchester City: 1-2

“Cetatenii” au expediat 5 suturi pe poarta in prima repriza, doua fiind transformate in gol. Ruben Dias deschidea scorul in minutul 27, Bernardo Silva majorand diferenta in minutul 43. Aston Villa reducea din handicap la doua minute dupa pauza, autorul golului fiind Watkins.

Pentru Manchester City a fost a patra victorie la rand in campionat, Manchester United si West Ham numarandu-se printre victime. De cealalta parte, Aston Villa venea dupa doua victorii, pe teren propriu invingand-o cu 2-0 pe Brighton, iar in deplasare cu 2-1 pe Crystal Palace.

Rezumat Premier League etapa 14 – Meciuri spectaculoase

Manchester United – Arsenal: 3-2

Derbyul rundei producea si cel mai spectaculos meci. Manchester United expedia nu mai putin de 10 suturi pe poarta, iar Arsenal 8 suturi pe poarta. Smith Rowe deschidea scorul pentru Arsenal in minutul 13, Bruno Fernandes egaland in minutul 44. Cristiano Ronaldo aducea “diavolii rosii” in avantaj in minutul 52. Doua minute mai tarziu Odegaard restabilea egalitatea. Cristiano Ronaldo o aducea inca o data in avantaj pe Manchester United, de aceasta data decisiv, cand transforma un penalty cu 20 minute inainte de final.

Este prima victorie pentru Manchester United din ultimele 4 runde de Premier League. Etapa trecuta remiza in deplasare impotriva lui Chelsea. De partea cealalta, Arsenal sufera a doua infrangere din precedentele 7 etape de Premier League. Cealalta o suferea pe Anfield, in fata lui Liverpool, scor 0-4.

Southampton – Leicester: 2-2

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, in vreme ce Leicester reusea cu unul mai putin. “Sfintii” deschideau scorul inca din minutul 3, autorul golului fiind Bednarek. Jonny Evans egala pentru Leicester in minutul 22. Scorul pauzei era stabilit de Che Adams, care o repunea pe Southampton in avantaj in minutul 34. “Vulpile” egalau la 4 minute dupa pauza, autorul golului fiind Maddison.

O victorie, doua remize si o infrangere este bilantul lui Leicester in ultimele 4 etape de Premier League. Infrangerea o suferea pe teren propriu cu 0-3 in fata lui Chelsea. De partea cealalta, Southampton venea dupa doua infrangeri, ambele in deplasare. Era invinsa cu 1-2 de Norwich si cu 0-4 de Liverpool.

Rezumat Premier League etapa 14 – Alte rezultate

Newcastle – Norwich: 1-1

Cartonas rosu C.Clark (Newcastle, 9); 1-0: C.Wilson (penalty, 61); 1-1: Pukki (79)

Leeds – Crystal Palace: 1-0

1-0: Raphinha (penalty, 90+3)

Wolves – Burnley: 0-0

West Ham – Brighton: 1-1

1-0: Soucek (5); Gol anulat VAR (West Ham, 49); 1-1: Maupay (89)

Tottenham – Brentford: 2-0

1-0: Canos (autogol, 12); 2-0: Heung-Min Son (65)

Clasament dupa etapa 14

Chelsea, Manchester City si Liverpool raman pe primele 3 pozitii, cu aceleasi diferente de puncte intre ele ca etapa trecuta. Astfel, Chelsea se afla la un punct in fata lui Manchester City si la doua in fata lui Liverpool. Pozitia a patra este ocupata de West Ham, pe care o gasim la 7 puncte in spatele lui Liverpool si la un punct in fata lui Arsenal, care incheie top 5. La un punct in spatele “tunarilor” o gasim pe Tottenham, iar la doua pe Manchester United si Wolves. Cea mai buna ofensiva o are Liverpool, care a marcat 43 goluri. Apararea cea mai solida ii revine liderului Chelsea, care a primit 6 goluri.

In partea a doua a clasamentului avem 3 echipe cu 16 puncte si 3 echipe cu 15 puncte. Vorbim de Crystal Palace, Brentford si Aston Villa, urmate de Everton, Southampton si Leeds. Pe locul 17 o gasim pe Watford, care are 13 puncte. La trei puncte in spate le gasim pe Burnley si Norwich. “Lanterna rosie” este Newcastle, la alte 3 puncte in spatele celor doua. Cea mai slaba ofensiva o are Norwich, care a marcat 8 goluri. Defensiva cea mai proasta o gasim la Newcastle, care a primit 30 goluri.

Golgheteri

Trei din primii 4 jucatori aflati in acest clasament provin de la Liverpool. Cel mai bun marcator este Mohamed Salah, cu 13 goluri. Pozitia a treia este ocupata de Diogo Jota, cu 8 reusite, iar a patra de Sadio Mane, care are 7 goluri. Intre ei il gasim pe Jamie Vardy (Leicester), cu 9 reusite.

Program etapa 15

Intre 4 si 6 decembrie va avea loc etapa cu numarul 15 din Premier League. Aici Liverpool o va intalni in deplasare pe Wolves, Manchester City deplasandu-se pe terenul lui Watford, Leicester pe al Aston Villei, iar Arsenal pe cel al lui Everton. Manchester United va juca pe teren propriu, adversara fiind Crystal Palace. Derby-ul rundei va avea loc in chiar primul meci, acolo unde West Ham o va intalni pe teren propriu pe Chelsea.