Rezumat Premier League etapa 13

Premier League etapa 13: Manchester City si Liverpool profita de pasul gresit comis de Chelsea

Arsenal a trecut peste socul de etapa trecuta, cand a fost invinsa cu 0-4 de Liverpool, iar acum pare sa fie dipusa a reinnoda sirul victoriilor. In aceasta runda a invins-o pe Newcastle. Runda viitoare va disputa un derby, nefiind foarte siguri ca va relua sirul victoriilor. Despre ce derby este vorba veti afla dintr-un rezumat Premier League etapa 13. Pana una alta, sa spunem ca derbyul de weekendul trecut s-a incheiat la egalitate, lucru de care au profitat Liverpool, Manchester City si, de ce nu, Arsenal.

Rezumat Premier League etapa 13 – Echipe favorite care au castigat

Arsenal – Newcastle: 2-0

A fost a patra victorie din precedentele 5 runde de campionat pentru “tunari”. Infrangerea din acest interval o sufereau runda trecuta, in deplasare cu Liverpool, scor 0-4. In schimb, Newcastle nu are nicio victorie in acest sezon de Premier League. In ultimele 5 etape obtinea 3 puncte. Cealalta infrangere din acest interval o suferea pe teren propriu, in fata lui Chelsea.

Liverpool – Southampton: 4-0

Liverpool nu avea nicio emotie in a se impune in aceasta partida. Diogo Jota deschidea scorul inca din minutul 2, tot el dubland diferenta jumatate de ora mai tarziu. Thiago stabilea scorul pauzei in minutul 37. In repriza secunda marca van Dijk, Mai precis, la 7 minute de la startul reprizei secunde.

Este a doua victorie consecutiva in Premier League pentru “cormorani”. Runda trecuta o invingeau pe Arsenal, tot cu 4-0 si tot pe Anfield. Inaintea acestor victorii, Liverpool obtinea o remiza cu 4 goluri pe teren propriu impotriva lui Brighton, suferind apoi o infrangere cu 2-3 in deplasare in fata lui West Ham. In schimb, Southampton este la al doilea esec consecutiv, etapa trecuta pierzand cu 1-2 in deplasare in fata lui Norwich. Inaintea celor doua infrangeri, “sfintii” obtineau o remiza si trei victorii, toate cu 1-0.

Manchester City – West Ham: 2-1

Este a treia victorie la rand pentru Manchester City in campionat, dupa cele din deplasare cu Manchester United si de pe teren propriu cu Everton. Este, de asemenea, primul gol primit de City in acest interval. De cealalta parte, West Ham se afla la a doua infrangere la rand in campionat, runda trecuta find invinsa cu 0-1 in deplasare de Wolves.

Rezumat Premier League etapa 13 – Meciuri spectaculoase

Leicester – Watford: 4-2

Cel mai spectaculos meci al rundei se desfasura intre Leicester si Watford. Aici vedeam 6 goluri si 13 suturi pe poarta. Opt le reuseau gazdele si cinci oaspetii. Maddison deschidea scorul pentru gazde in minutul 16, Joshua King egaland din penalty la finalul primei jumatati de ora. La pauza “vulpile” conduceau la o diferenta de doua goluri, ambele goluri fiind marcate de Vardy, din pasa lui Maddison. Emmanuel Dennis reducea din handicap in minutul 61, scorul final fiind stabilit 7 minute mai tarziu de Lookman.

A fost singura victorie din precedentele 4 etape de Premier League pentru “vulpi”, care runda trecuta pierdeau pe teren propriu impotriva lui Chelsea, scor 0-3. Remizele le inregistrau in deplasare cu Leeds si pe teren propriu cu Arsenal. De cealalta parte, Watford sufera a treia infrangere din precedentele 4 runde. Etapa trecuta o invingea pe teren propriu pe Manchester United cu 4-2. Celelalte infrangeri le suferea cu 0-1, pe teren propriu cu Southampton si in deplasare cu Arsenal.

“Cetatenii” expediau 9 suturi pe poarta in acea partida, fata de cele 3 ale “ciocanarilor”. City putea deschide scorul in minutul 16, insa golul marcat de Mahrez era anulat dupa vizionarea VAR. Deschiderea de scor venea, pana la urma, in minutul 33, autorul ei fiind Gundogan. “Cetatenii” isi dublau avantajul in minutul 90, dupa golul marcat de Fernandinho, jucator intrat 3 minute mai devreme. Pentru West Ham reducea din handicap Lanzini, in al patrulea minut de prelungire.

A fost primul meci al etapei, unul in care Arsenal expedia 6 suturi pe poata, fata de 5 ale adversarei. Ambele goluri erau marcate in repriza secunda. Pe primul il inscria Saka in minutul 56, pe al doilea Martinelli, 10 minute mai tarziu. De punctat ca Martinelli intra pe teren in minutul 64.

Rezumat Premier League etapa 13 – Alte rezultate

Norwich – Wolves: 0-0

Crystal Palace – Aston Villa: 1-2

0-1: Targett (15); 0-2: McGinn (86); 1-2: Guehi (90+5)

Brighton – Leeds: 0-0

Brentford – Everton: 1-0

1-0: Toney (penalty, 24)

Chelsea – Manchester United: 1-1

0-1: Sancho (50); 1-1: Jorginho (penalty, 69)

Clasament dupa etapa 13

Chelsea ramane lider, insa Manchester City, ocupanta pozitiei secunde, a redus diferenta la doar un punct. Podiumul este completat de Liverpool, aflata la doua puncte in spatele lui Chelsea. Pe locul 4 o gasim pe West Ham, la egalitate de puncte cu Arsenal. Cele doua sunt la 5 puncte in spatele lui Liverpool. Cat despre Manchester United, se afla pe pozitia a opta, la 5 puncte in spatele lui West Ham si a lui Arsenal. Liverpool are cea mai buna ofensiva, cu 39 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii revine liderului Chelsea, care a primit doar 5 goluri.

Cea mai slaba forma de moment o are Everton, care a coborat pe locul 14 dupa ce a acumulat un singur punct din precedentele 5 etape. Everton are 15 puncte, urmata fiind la un punct de Southampton, la doua de Watford si la 3 de Leeds. Cele trei locuri retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Burnley, Norwich si Newcastle. Primele doua au 9 puncte, iar “cotofenele” 6 puncte. Norwich are cea mai slaba ofensiva, cu 7 goluri marcate. Cea mai proasta aparare o are Newcastle, cu 29 goluri primite.

Forta ofensiva a lui Liverpool se observa si in clasamentul golgheterilor, unde avem 3 “cormorani” in top 4. Mohamed Salah este lider, cu 11 reusite. Urmatorii sunt Diogo Jota si Sadio Mane, cu 7 goluri fiecare. Intre ei il descoperim pe Jamie Vardy (Leicester), care are 9 reusite.