Rezumat Premier League etapa 12

Premier League etapa 12: O noua infrangere pentru Manchester United a echivalat cu demiterea lui Solskjaer

Arsenal si Manchester United au avut o etapa pe care vor sa o uite cat mai repede. Daca la Arsenal infrangerea cu 0-4 este explicabila, aceasta venind in fata lui Liverpool, nu la fel au stat lucrurile si cu Manchester United. “Diavolii rosii” au fost invinsi cu 1-4 de Watford, iar in urma acestui nou esec Solskjaer a fost demis din functie. Cine este favorit la postul de tehnician al “diavolilor rosii” aflati dintr-un rezumat Premier League etapa 12. Tot aici veti descoperi si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 12 – Echipe favorite care au invins

Manchester City – Everton: 3-0

Treceau 44 minute pana ca Manchester City sa deschida scorul, autorul golului fiind Sterling. Primul marcator din a doua repriza era Rodri, care inscria in minutul 55. Scorul final era stabilit de Bernardo Silva, in minutul 86.

Patru victorii au obtinut “cetatenii” in ultimele 5 partide din Premier League. Infrangerea din acest interval o sufereau pe teren propriu impotriva lui Crystal Palace, scor 0-2. In schimb, Everton a obtinut un singur punct din precedentele 5 etape. Se intampla runda trecuta, in remiza alba de pe teren propriu cu Tottenham.

Rezumat Premier League etapa 12 – Surprize

Watford – Manchester United: 4-1

Watford putea prelua conducerea in acest meci inca din minutul 11, insa Sarr rata un penalty. Deschiderea de scor venea in minutul 28, cand Joshua King le aducea pe gazde in avantaj. Pana la urma, Sarr se razbuna pe penaltyul ratat, marcand in minutul 44. Van de Beek reducea din handicap la 5 minute dupa pauza, insa sperantele oaspetilor la a obtine victora se naruiau in minutul 69, cand Harry Maguire era eliminat. Acesta vazuse primul cartonas galben in minutul 62. In prelungirile partidei gazdele mai inscriau de doua ori. Marcatorii golurilor erau Pedro si Emmanuel Dennis.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul lui Watford in precedentele 4 etape. Cealalta victorie o obtinea in deplasare cu Everton, scor 5-2. De cealalta parte, aceasta infrangere a dus la demiterea lui Solskjaer de pe banca “diavolilor rosii”. Este a patra infrangere din precedentele 5 etape de campionat pentru Manchester United. Pe celelalte le suferea pe teren propriu cu Liverpool (0-5) si Manchester City (0-2), respectiv in deplasare cu Leicester (2-4). Se zvoneste ca Mauricio Pochettino ar fi favorit sa o preia pe Manchester United, insa nu am vedea prea multe motive pentru care acesta sa plece de la PSG. Zinedine Zidane este un alt candidat, insa francezul a comunicat ca nu este interesat de oferta, din cauza sotiei, dar si a limbii engleze, pe care nu o stapaneste.

Rezumat Premier League etapa 12 – Meciuri spectaculoase

Burnley – Crystal Palace: 3-3

Cel mai spectaculos meci al etapei avea loc intre Burnley si Crystal Palace. Vedeam 6 goluri si 17 suturi pe poarta. Noua erau expediate de gazde, iar opt de oaspeti. Nu mai putin de 5 goluri se inscriau pana in pauza. Primii punctau oaspetii, Benteke marcand in minutul 8. Ben Mee aducea egalarea in minutul 19, pentru ca gazdele sa preia conducerea in minutul 27. Marcatorul golului era Chris Wood. Benteke aducea egalarea pentru oaspeti in minutul 36, pentru ca Guehi sa o aduca in avantaj pe Crystal Palace in minutul 41. La patru minute dupa pauza, Maxwel Cornet stabilea scorul final.

Burnley se afla la a cincea remiza din precedentele 7 etape din Premier League. Runda trecuta remiza in deplasare impotriva lui Chelsea. De cealalta parte, Crystal Palace este neinvinsa de 7 runde, interval in care obtinea doua victorii si 5 rezultate de egalitate. Una dintre victorii o obtinea in deplasare cu Manchester City, scor 2-0. Doua dintre remize le inregistra acasa cu Leicester si in deplasare cu Arsenal.

Newcastle – Brentford: 3-3

O alta partida in care se marcau 6 goluri se disputa intre Newcastle si Brentford. Aici gazdele expediau 9 suturi pe poarta, fata de cele 4 ale oaspetilor. Lascelles deschidea scorul pentru “cotofene” dupa doar 10 minute, pentru ca in minutul imediat urmator Toney sa egaleze. Rico Henry ii aducea pe oaspeti in avantaj in minutul 31, Joelinton egaland pentru “cotofene” in minutul 39, stabilind scorul pauzei. Lascelles inscria din nou in minutul 61, insa de aceasta data in proprie poarta. Formatia gazda egala cu un sfert de ora inante de final, dupa golul marcat de Saint-Maximin.

Newcastle a dobandit al treilea punct din precedentele 4 etape. Runda trecuta remiza cu Brighton in deplasare, iar in urma cu 3 runde impotriva lui Crystal Palace, tot in deplasare. In schimb, pentru Brentford este primul punct din ultimele 4 etape.

Liverpool – Arsenal: 4-0

Era prea frumos pentru Arsenal sa faca o partida mare si pe Anfield. “Tunarii” au expediat doar 3 suturi pe poarta aici, fata de cele 9 ale “cormoranilor”. Sadio Mane facea ca Liverpool sa conduca la pauza, acesta marcand in minutul 39. Diogo Jota majora diferenta in minutul 52, pentru ca Mohamed Salah sa duca diferenta la 3 goluri in minutul 73. Intrat in minutul 76, Minamino inscria peste doar un minut pentru Liverpool.

Victoria vine dupa doi pasi gresiti in campionat pentru Liverpool. Vorbim de o remiza pe teren propriu cu Brighton (2-2) si o infrangere in deplasare cu West Ham (2-3). De partea cealalta, pentru Arsenal sunt primele puncte in precedentele 4 etape de Premier League.

Tottenham – Leeds: 2-1

Leeds expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, iar Tottenham 4. Toate cele 4 suturi veneau in repriza secunda. In prima oaspetii deschideau scorul, Daniel James marcand in minutul 44. Hojbjerg egala pentru Tottenham in minutul 58, golul victoriei venind in minutul 69, autorul sau find Reguilon.

Este prima victorie pentru Tottenham din precedentele 4 etape de Premier League. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Everton, infrangerile suferindu-le pe teren propriu cu Manchester United (0-3) si in deplasare cu West Ham (0-1). De cealalta parte, Leeds are si ea o singura victorie in precedentele 5 runde de Premier League. Se intampla in deplasare cu Norwich (2-1).

Rezumat Premier League etapa 12 – Alte rezultate

Leicester – Chelsea: 0-3

0-1: Rudiger (14); 0-2: Kante (28); 0-3: Pulisic (71)

Wolves – West Ham: 1-0

1-0: R.Jimenez (58)

Norwich – Southampton: 2-1

0-1: C.Adams (4); 1-1: Pukki (7); 2-1: Hanley (79)

Aston Villa – Brighton: 2-0

1-0: Watkins (84); 2-0: Mings (89)

Clasament dupa etapa 12

Chelsea isi pastreaza avansul de 3 puncte in fata lui Manchester City, ocupanta pozitiei secunde. Liverpool a profitat de infrangerea lui West Ham, urcand pe pozitia a treia, la un punct in spatele lui Manchester City. Pe 4 este West Ham, aflata la doua puncte in spatele lui Liverpool si la trei puncte in fata lui Arsenal. Urmeaza Wolves, Tottenham si Manchester United. Ofensiva cea mai buna o are Liverpool, care a marcat de 35 ori. Liderul Chelsea are cea mai solida defensiva, primind 4 goluri.

Brentford, Aston Villa si Watford ocupa locurile 14, 15 si 16, fiecare avand 13 puncte. Urmeaza Leeds, la doua puncte in spatele celor 3 si la alte doua puncte in fata lui Burnley. La un punct de Burnley o gasim pe Norwich, “lanterna rosie” fiind Newcastle, care a strans 6 puncte. Norwich are cea mai proasta ofensiva, macand 7 goluri, dintre care 4 in ultimele doua etape, cand a obtinut tot atatea victorii. Cea mai proasta defensiva o au Norwich si Newcastle, care au primit 27 goluri.

Mohamed Salah (Liverpool) conduce autoritar clasamentul, cu 11 reusite. Il urmeaza coechipierul sau, Sadio Mane si Jamie Vardy (Leicester), cu 7 goluri fiecare. Michail Antonio se afla pe pozitia a patra, jucatorul lui West Ham inscriind de 6 ori.

Program etapa 13

Runda cu numarul 13 va avea loc in weekendul 27-28 noiembrie. Aceasta va incepe cu disputa dintre Arsenal si Newcastle. Liverpool va primi vizita celor de la Southampton, Leicester pe cea a lui Watford, iar Manchester City pe cea a lui West Ham. Runda se va incheia cu derbyul dintre Chelsea si Manchester United.