Rezumat Premier League etapa 11

Premier League etapa 11: O etapa cu multe surprize si cu un Arsenal care continua marsul catre primele locuri

A fost o runda cu destule surprize, in care cea mai placuta de pana acum este West Ham, care a urcat pe podium. Cum a reusit aceasta performanta si la ce diferenta este de primele clasate veti afla din acest rezumat Premier League etapa 11. Tot de aici descoperim si derbyurile care ne asteapta dupa pauza internationala.

Rezumat Premier League etapa 11 – Echipe favorite care au invins

Arsenal – Watford: 1-0

“Tunarii” puteau deschide scorul inca din minutul 7, insa golul marcat de Saka era anulat dupa vizionarea VAR. Aubameyang rata si el ocazia deschiderii scorului, jucatorul gazdelor ratand un penalty in minutul 36. In cele din urma, Smith Rowe era cel care deschidea scorul in minutul 56, consfintind victoria “tunarilor”. Watford expedia un singur sut pe poarta in acest meci.

Arsenal a avut un start execrabil de campionat, insa o toamna de vis. Din 8 meciuri disputate, obtinea 6 victorii si doua remize. Runda trecuta Arsenal o invingea cu 2-0 in deplasare pe Leicester. In schimb, Watford a suferit 4 infrangeri in precedentele 5 etape. In cele 4 infrangeri nu inscria nici macar un gol. In schimb, in victoria din acest interval marca 5 goluri in deplasare cu Everton, primind doua.

Rezumat Premier League etapa 11 – Surprize

Chelsea – Burnley: 1-1

In prima repriza Chelsea expedia 3 suturi pe poarta, iar adversara unul singur, londonezii intrand in avantaj la cabine. Autorul golului era Havertz, care marca in minutul 33. Parea ca “albastrii” nu vor avea probleme in a invinge, insa nu a fost asa. Golul egalizator venea in minutul 79, de la Vydra.

Pentru Chelsea a fost primul pas gresit din ultimele 5 etape de Premier League. In cele 4 victorii marca 14 goluri, primind unul singur. De cealalta parte, Burnley ramane cu o singura victorie in campionat, reusita runda trecuta, pe teren propriu cu Brentford.

Brentford – Norwich: 1-2

A fost prima victorie in campionat pentru Norwich, care a strans 5 puncte in ultimele 5 etape. De cealalta parte, pentru Brentford este a patra infrangere la rand, interval in care a marcat trei goluri, primind 8. Culmea, cele mai putine goluri le primea de la Chelsea.

Brighton – Newcastle: 1-1

Un singur sut pe poarta a avut Newcastle, fata de 5 ale adversarei, reusind, cu toate acestea, sa ia un punct. Gazdele deschideau scorul in minutul 24, cand Trossard transforma un penalty. Egalarea venea in minutul 66 de la Hayden. Brighton incheia in inferioritate numerica, Robert Sanchez fiind eliminat in al doilea minut de prelungire.

Este a cincea remiza obtinuta de Brighton in ultimele 6 runde. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu cu Manchester City, scor 1-4. De cealalta parte, Newcastle inca asteapta prima victorie in campionat, acesta fiind al doilea punct obtinut in precedentele 3 etape. Runda trecuta era invinsa pe teren propriu de Chelsea, scor 0-3.

West Ham – Liverpool: 3-2

“Cormoranii” nu incepeau deloc bine acest meci, goalkeeperul Alisson deviind in proprie poarta un corner al “ciocanarilor”. Asta se intampla in minutul 4. Trent Alexander-Arnold aducea egalarea pentru Liverpool in minutul 41. Fornals o readucea pe West Ham in avantaj la jumatatea reprizei secunde. Sapte minute mai tarziu Zouma marea diferenta. Intrat in minutul 76, Origi reducea din handicap 4 minute mai tarziu.

A fost a patra victorie la rand in campionat pentru West Ham, in precedenta partida de pe teren propriu invingand-o cu 1-0 pe Tottenham. De partea cealalta, Liverpool se afla la al doilea pas gresit la rand, runda trecuta inregistrand pe teren propriu o remiza cu 4 goluri contra lui Brighton. Atunci Liverpool deschidea scorul in minutul 4, conducand la un moment dat chiar cu 2-0.

Rezumat Premier League etapa 11 – Meciuri spectaculoase

Sapte suturi pe poarta expedia Brentford in aceasta partida, fata de 5 ale lui Norwich. “Lanterna rosie” conducea, totusi, cu 2-0 la pauza. Normann deschidea scorul in minutul 6, Pukki majorand diferenta din penalty in minutul 29. Brentford putea reduce din handicap la 5 minute dupa pauza, insa golul marcat de Mbeumo era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Rico Henry reducea din handicap la sfarsitul primei ore de joc.

Rezumat Premier League etapa 11 – Alte rezultate

Southampton – Aston Villa: 1-0

1-0: Armstrong (3)

Manchester United – Manchester City: 0-2

0-1: Bailly (autogol, 7); 0-2: B.Silva (45)

Crystal Palace – Wolves: 2-0

1-0: Zaha (61); 2-0: Gallagher (78)

Leeds – Leicester: 1-1

1-0: Raphinha (26); 1-1: Barnes (28); Gol anulat VAR (Leicester, 67)

Everton – Tottenham: 0-0

Cartonas rosu Holgate (Everton, 90+2)

Clasament dupa etapa 11

Chelsea ramane pe primul loc, avand 3 puncte in fata principalelor sale urmaritoare. Este vorba de Manchester City si West Ham. La un punct in spatele celor doua o gasim pe Liverpool. Top 5 este incheiat de Arsenal, aflata la doua puncte in spatele lui Liverpool si la 6 puncte in fata celor de la Manchester United si Brighton. Liverpool are cel mai bun atac, cu 31 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine liderului Chelsea, care a primit 4 goluri.

Aston Villa si Watford ocupa locurile 16 si 17, cu 10 puncte fiecare. Sunt urmate la doua puncte de Burnley. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de Newcastle si Norwich, fiecare cu 5 puncte. Atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta aparare le gasim la Norwich, care a marcat 5 goluri, primind 26.

Salah (Liverpool) se afla pe primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 10 reusite. Il urmeaza Vardy (Leicester), cu 7 reusite. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Michail Antonio (West Ham) si Mane (Liverpool), care au inscris de 6 ori.

Program etapa 12

Runda viitoare va avea loc in weekendul 20-21 noiembrie. Aici Manchester United o va intalni in deplasare pe Watford, Manchester City o va infrunta acasa pe Everton, iar Tottenham tot pe teren propriu pe Leeds. Meciurile interesante ale etapei se vor desfasura intre Liverpool si Arsenal, respectiv Leicester si Chelsea.