Premier League etapa 10: Runda benefica pentru Chelsea, care a profitat de pasii gresiti ai urmaritoarelor

Marile perdante ale acestei runde au fost Liverpool si Manchester City, care au comis pasi gresiti pe teren propriu. Asta a ajutat-o pe Chelsea sa se desprinda in fruntea clasamentului. Ce au facut celelalte formatii din Big 6 veti descoperi intr-un rezumat Premier League etapa 10. Tot aici veti vedea ca runda viitoare ne asteapta derbyul echipelor din Manchester.

Rezumat Premier League etapa 10 – Echipe favorite care au castigat

Newcastle – Chelsea: 0-3

Sapte suturi pe poarta se expediau in aceasta partida, toate in repriza secunda. Scorul era deschis de Reece James in minutul 65. Diferenta era majorata in minutul 77 de acelasi Reece James. Scorul final il stabilea Jorginho, care transforma un penalty patru minute mai tarziu.

A fost a patra victorie consecutiva pentru Chelsea in campionat, interval in care primea un singur gol si acela din penalty, marcand 14. In schimb, Newcastle se afla la treia infrangere din ultimele 4 etape. Celelalte adversare care o invingeau erau Wolves si Tottenham.

Rezumat Premier League etapa 10 – Surprize

Manchester City – Crystal Palace: 0-2

Oaspetii porneau nesperat de bine, deschizand scorul inca din minutul 6, prin Zaha. “Cetatenii” evoluau in inferioritate numerica intreaga repriza secunda, Laporte fiind eliminat in cel de-al doilea minut al primei reprize. La finalul primei ore de joc Gabriel Jesus marca pentru Manchester City, insa golul era anulat dupa vizionarea VAR. Conor Gallagher dubla avantajul oaspetilor in minutul 88.

A fost a cincea partida la rand fara infrangere pentru Crystal Palace, echipa care venea dupa 4 remize. Arsenal si Leicester se numarau printre adversare. Pentru Manchester City este primul pas gresit din ultimele 3 etape de campionat.

Liverpool – Brighton: 2-2

Gazdele isi facilitau misiunea inca din minutul 4, cand Henderson deschidea scorul. In minutul 24 Mane dubla diferenta “cormoranlor”. Tot Mane putea sa mai puncteze o data pe tabela, insa golul sau din minutul 34 era anulat dupa vizionarea VAR. Oaspetii reduceau din handicap in minutul 41, dupa golul marcat de Mwepu. Egalarea venea in minutul 65 de la Trossard.

A fost a patra remiza obtinuta de Brighton in precedentele 5 runde. Infrangerea din acest interval venea runda trecuta, pe teren propriu contra lui Manchester City. In schimb, Liverpool vine dupa doua victorii in campionat, ambele in deplasare, marcand 7 goluri in acest interval, reusind sa nu primeasca niciunul. Runda trecuta o spulbera pe Manchester United cu 5-0.

Rezumat Premier League etapa 10 – Meciuri spectaculoase

Leicester – Arsenal: 0-2

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta, fata de 5 ale adversarei, insa asta nu le ajuta la nimic. Scorul final era stabilit inca de la pauza. Brazilianul Gabriel deschidea scorul in minutul 5, Smith Rowe dubland avantajul in minutul 18.

Arsenal se afla la a doua victorie consecutiva in Premier League, dupa ce runda trecuta o invingea cu 3-1 pe teren propriu pe Aston Villa. De cealalta parte, Leicester venea dupa doua victorii in campionat, in deplasare invingand-o pe Manchester United cu 4-2, iar in deplasare cu 2-1 pe Brentford.

Aston Villa – West Ham: 1-4

“Ciocanarii” expediau 9 suturi pe poarta in aceasta patida, fata de cele 3 ale formatiei gazda. Benjamin Johnson deschidea scorul pentru West Ham in minutul 7. Watkins aducea egalarea in minutul 34, Declan Rice inscriind 4 minute mai tarziu pentru a ii aduce pe oaspeti in avantaj la pauza. Gazdele ramaneau in inferioritate numerica la 5 minute dupa pauza, Konsa fiind cel eliminat. West Ham se distanta la doua goluri in minutul 80, Fornals fiind autorul golului. Scorul final il stabilea Bowen, in minutul 84.

West Ham este la a treia victorie consecutiva in campionat, in precedentele doua castigand cu 1-0. Pe teren propriu o invingea pe Tottenham, iar in deplasare pe Everton. In schimb, Aston Villa se afla la a patra infrangere la rand in Premier League. Tottenham, Arsenal si Wolves erau celelalte adversare, Aston Villa marcand de fiecare data.

Burnley – Brentford: 3-1

In aceasta partida Burnley expedia 6 suturi pe poarta, iar Brentford 5. Castigatoarea se stia, practic, inca de la pauza, cand gazdele conduceau cu 3-0. Chris Wood deschidea scorul in minutul 4, Lowton dubland diferenta in minutul 32. Cornet stabilea scorul pauzei 4 minute mai tarziu. Cornet marcase si in minutul 15, insa golul sau a fost anulat in urma vizionarii VAR. Golul de onoare al oaspetilor era marcat in minutul 79 de Ghoddos.

Burnley se afla la prima victorie din Premier League in acet sezon. In precedentele 5 runde insa, Burnley suferea o singura infrangere. Se petrecea in deplasare, impotriva lui Manchester City, scor 0-2. De partea cealalta, Brentford se afla la a treia infrangere consecutiva in campionat, dupa cele cu Leicester si Chelsea, ambele pe teren propriu si ambele la un gol diferenta.

Rezumat Premier League etapa 10 – Alte rezultate

Watford – Southampton: 0-1

0-1: Che Adams (20)

Tottenham – Manchester United: 0-3

0-1: C.Ronaldo (39); 0-2: Cavani (64); 0-3: Rashford (86)

Norwich – Leeds: 1-2

0-1: Raphinha (56); 1-1: Omobamidele (58); 1-2: Rodrigo (60)

Wolves – Everton: 2-1

Gol anulat VAR (Wolves, 16); 1-0: Kilman (28); 2-0: Jimenez (32); 2-1: Iwobi (66)

Clasament dupa etapa 10

Chelsea se afla intr-o forma destul de buna in campionat, detasandu-se in fruntea clasamentului la 3 puncte de urmatoarea clasata. Vorbim de Liverpool, singura echipa neinvinsa din Premier League. Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Manchester City, aflata la egalitate de puncte cu West Ham si la 1 punct in spatele lui Liverpool. Top 5 este incheiat de Manchester United, la egalitate de puncte cu Arsenal si la 3 puncte in spatele lui Manchester City si West Ham. Cel mai bun atac il are Liverpool, cu 29 goluri marcate. Defensiva cea mai solida ii apartine liderului Chelsea, care a primit doar 3 goluri.

Inainte de “zona rosie” avem 3 echipe aflate la egalitate de puncte. Este vorba de Aston Villa, Watford si Leeds, care au acumulat 10 puncte. Urmeaza Burnley, cu 7 puncte. Penultima pozitie este ocupata de Newcastle, cu 4 puncte. “Lanterna rosie” este Norwich, care a acumulat doua puncte. De asemenea, Norwich are atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai slaba defensiva, cu 3 goluri marcate si 25 primite.

Golgheterul campionatului este Salah (Liverpool), care a marcat de 10 ori. Il urmeaza Vardy (Leicester), cu 7 reusite, apoi ii vedem pe Michail Antonio (West Ham) si Mane (Liverpool), cu 6 goluri.