Rezumat Ligue 1 etapa 9

Ligue 1 etapa 9: Parizienii pierd primele puncte in campionat

PSG pierde primele puncte din campionat abia in etapa a noua, lucru care a provocat stupoare in randul multora. Avand in vedere ca avantajul parizienilor in fruntea campionatului este unul linistitor, dar si ca au avut un program foarte incarcat incepand cu jumatatea lunii septembrie, acest rezultat nu era chiar imprevizibil. Lyon nu a reusit nici ea sa castige in aceasta etapa. Ce a facut aceasta, insa si celelalte pretendente la un loc de Champions League, veti afla lecturand acest rezumat Ligue 1 etapa 9. Tot aici veti descoperi si derby-ul care va avea loc runda viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 9 – Echipe favorite care au invins

Monaco – Bordeaux: 3-0

Monegascii conduceau la pauza cu 1-0, dupa golul marcat de Tchouameni in minutul 35. Gazdele dublau diferenta la 3 minute dupa pauza, autorul golului fiind Golovin. Monaco putea marca din nou in minutul 53, insa golul inscris de Volland era anulat dupa vizionarea VAR. Scorul final era stabilit de Ben Yedder, care transforma un penalty in minutul 64.

Monaco se afla la a patra etapa la rand in campionat fara infrangere, interval in care obtinea trei victorii si o remiza. De partea cealalta, Bordeaux vine dupa doua remize, in deplasare avand-o ca adversara pe Montpellier, iar pe teren propriu pe Rennes.

Rezumat Ligue 1 etapa 9 – Surprize

Rennes – PSG: 2-0

Gazdele reuseau sa conduca la pauza, Laborde inscriind in ultimul minut al primei reprize. Diferenta era majorata in primul minut al celei de-a doua reprize, autorul golului find Tait. Parizienii puteau reduce din handicap in minutul 68, insa golul marcat de Mbappe era anulat dupa vizionarea VAR. Surprinzator nu este atat faptul ca PSG a fost invinsa, cat mai ales faptul ca nu reusea sa expedieze nici macar un sut pe poarta.

Astfel, PSG pierde primele puncte din acest sezon de Ligue 1. Trebue tinut insa cont de faptul ca la mijlocul saptamanii trecute o invingea in Champions League pe Manchester City, meciul fiind unul foarte dificil. De partea cealalta, Rennes este neinvinsa in ultimele 3 runde de campionat. Pe teren propriu o invingea pe Clermont cu 6-0, iar runda trecuta remiza in deplasare cu Bordeaux, scor 1-1.

St.Etienne – Lyon: 1-1

A fost a doua remiza la rand pentru Lyon, care runda trecuta obtinea acelasi scor pe teren propriu cu Lorient. In schimb, St. Etienne se afla la primul punct din ultimele 6 etape. Printre adversare se numarau Monaco si Marseille, in cele 5 infrangeri St. Etienne marcand 3 goluri.

Rezumat Ligue 1 etapa 9 – Meciuri spectaculoase

Nice – Brest: 2-1

Gazdele aveau o posesie de 70% in aceasta partida si noua suturi pe poarta, fata de doar doua expediate de oaspeti. Avand o dominare autoritara la toate capitolele, era si pacat ca Nice sa nu obtina toate cele 3 puncte. Gazdele deschideau scorul fix inainte de pauza, autorul golului fiind Todibo. Bard majora avantajul lui Nice in minutul 61, pentru ca Honorat sa reduca din handicap in primul minut de prelungire.

Cinci victorii a obtinut Nice in precedentele 7 etape. Remiza din acest interval o inregistra pe teren propriu cu Monaco, infrangerea suferind-o in deplasare cu Lorient. In schimb, Brest ramane fara victorie in campionat, acumuland 4 puncte pana acum.

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, iar lyonezii 5. St. Etienne putea deschide scorul in minutul 34, insa golul marcat de Khazri era anulat dupa vizionarea VAR. Aouar deschidea, in schimb, scorul pentru oaspeti in minutul 42. Doua minute mai tarziu Shakiri inscria si el pentru lyonezi, insa golul sau era anulat dupa vizionarea VAR. Lyon ramanea in inferoritate numerica in ultimul sfert de ora, Anthony Lopes fiind eliminat in minutul 74. Egalarea venea in al patrulea minut de prelungire, cand Khazri transforma un penalty.

Rezumat Ligue 1 etapa 9 – Alte rezultate

Lens – Reims: 2-0

Cartonas rosu Ekitike (Reims, 45); 1-0: Kalimuendo (penalty, 45+1); 2-0: Kalimuendo (52)

Montpellier – Strasbourg: 1-1

1-0: Mollet (12); 1-1: Gameiro (28)

Nantes – Troyes: 2-0

1-0: Girotto (58); 2-0: Blas (penalty, 69)

Lorient – Clermont: 1-1

0-1: Bayo (15); 1-1: Laporte (54)

Angers – Metz: 3-2

0-1: Bronn (10); 1-1: Cho (53); 1-2: Boulaya (intrat in min. 35); 2-2: Mangani; 3-2: Bahoken (90+2)

Lille – Marseille: 2-0

1-0: J.David (28); Cartonas rosu Under (Marseille, 77); 2-0: J.David (90+4)

Clasament dupa etapa 9

PSG ramane lider autoritar, cu 24 puncte, la 6 puncte in fata ocupantei pozitiei secunde, Lens. Podiumul este completat de Nice, aceasta avand 16 puncte, dar si un meci in minus. La egalitate de puncte cu Nice se afla Angers. Urmeaza 4 echipe cu 14 puncte. Este vorba de Marseille, Monaco, Lorient si Lille. Mentionam ca Marseille are de disputat restanta impotriva lui Nice. Atacul cel mai bun il are liderul PSG, cu 22 goluri marcate. Cea mai buna defensiva o gasim la Nice, aceasta primind doar 4 goluri.

Cinci echipe au mai putin de 10 puncte dupa 9 etape. Pe locul 16 o gasim pe Bordeaux, cu 7 puncte. Urmeaza un punct mai jos Troyes si Metz. Pe ultimele doua pozitii, care la final retrogradeaza direct, le gasim pe Brest si St. Etienne, cu 4 puncte fiecare. Troyes si St. Etienne au cel mai slab atac, cu 8 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva le apartine celor de la Clermont si Bordeaux, cele doua primind 20 goluri.

Golgheteri

Laborde (Rennes) si Jonathan David (Lille) conduc in clasamentul golgheterilor, fiecare avand 6 reusite. Urmeaza 5 jucatori cu 5 goluri fiecare: Gouiri (Nice), Bayo (Clermont), Ben Yedder (Monaco), Payet (Marseille) si Blas (Nantes). Cinci din cei 7 jucatori aflati in top sunt francezi.