Rezumat Ligue 1 etapa 8

Ligue 1 etapa 8: PSG isi continua parcursul perfect

Chiar daca relatiile din cadrul echipei nu sunt foarte bune, PSG continua sa castige pe banda rulanta in campionat. Putem spune ca parizienii au luat deja un avans considerabil fata de urmatoarele clasate. Cum s-au descurcat si pe ce locuri se afla Lyon, Lille si Monaco veti afla in acest rezumat Ligue 1 etapa 8. Tot de aici veti decoperi ce meciuri merita sa vizionam runda viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 8 – Echipe favorite care au invins

PSG – Montpellier: 2-0

Parizienii conduceau la pauza cu 1-0, dupa golul marcat de Gueye in minutul 14. In minutul 88 Draxler intra in teren, pentru ca doar cateva secunde mai tarziu sa stabileasca scorul final.

Formatia antrenata de Mauricio Pochettino merge perfect in campionat, cu 8 victorii si cel putin doua goluri marcate in fiecare etapa. De punctat ca runda trecuta parizienii marcau golul victoriei in prelungirile partidei. De cealalta parte, Montpellier se afla la prima infrangere in precedentele 4 etape. In rest, mai obtinea o victorie si doua remize.

Rezumat Ligue 1 etapa 8 – Surprize

Lyon – Lorient: 1-1

Gazdele incepeau prost partida, Emerson fiind eliminat dupa doar un sfert de ora. Peste 5 minute Lauriente marca pentru oaspeti, stabilind scorul pauzei. Golul egalizator venea de la Ekambi, la 5 minute dupa pauza.

A fost al doilea pas gresit pentru lyonezi in ultimele 5 etape, celalalt venind in deplasare cu PSG, cand pierdea cu 1-2, golul decisiv venind in al doilea minut de prelungire al meciului. De cealalta parte, Lorient a suferit doar o infrangere in acest sezon, in rest obtinand trei victorii si patru rezultate de egalitate.

Marseille – Lens: 2-3

A fost ultimul meci al etapei si, totoodata, cel care a oferit cele mai multe goluri. Sotoca deschidea scorul pentru oaspeti din penalty, in minutul 9, Frankowski dubland avantajul in minutul 27. Payet restabilea egaltatea pana in pauza, primul gol marcandu-l in minutul 33, iar al doilea in al doilea minut de prelungire, din penalty. Oaspetii inscriau golul victorei in minutul 71, autorul sau fiind Wesley Said, care intra 8 minute mai devreme.

A fost a treia victorie din ultimele 4 etape pentru Lens, infrangerea suferind-o runda trecuta, pe teren propriu cu Strasbourg. De cealalta parte, Marseille are o victorie, o remiza si o infrangere in precedentele 3 etape. Victoria o obtinea pe teren propriu cu Rennes, iar remiza in deplasare cu Angers.

Rezumat Ligue 1 etapa 8 – Meciuri spectaculoase

St. Etienne – Nice: 0-3

Cel mai spectaculos meci al etapei a avut loc intre St.Etienne si Nice, unde oaspetii au expediat 9 suturi pe poarta, iar gazdele 6. Gouiri deschidea scorul la finele primului sfert de ora. In a doua repriza Nice mai marca de doua ori. Primul gol venea in minutul 54, autorul sau fiind Stengs. Scorul final era stabilit de Delort, in minutul 83.

A fost a patra victorie a lui Nice in campionat, insa doar prima din precedentele 3 etape. Adversarele care ii luau puncte in  acest interval se numeau Monaco si Lorient. In schimb, St.Etienne se afla la a cincea infrangere la rand.

Bordeaux – Rennes: 1-1

Oaspetii expediau 8 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale gazdelor, insa nu reuseau sa invinga. Laborde deschidea scorul pentru Rennes in minutul 56. Bordeaux egala in minutul 88, dupa golul marcat de Mexer.

A fost a doua remiza la rand pentru Bordeaux, dupa ce etapa trecuta vedeam 6 goluri in deplasarea cu Montpellier. Inaintea acestor remize, Bordeaux o invingea cu 2-1 in deplasare pe St. Etienne. De cealalta parte, Rennes vine dupa victoria cu 6-0 de pe teren propriu asupra lui Clermont.

Rezumat Ligue 1 etapa 8 – Alte rezultate

Strasbourg – Lille: 1-2

0-1: Jonathan David (23); 0-2: Jonathan David (penalty, 57); 1-2: I.Sissoko (75, intrat in min.58); Cartonas rosu Thomasson (Strasbourg, 79)

Troyes – Angers: 1-1

1-0: Balde (22); 1-1: Mangani (penalty, 65); Gol anulat VAR (Troyes, 88); Cartonas rosu Giraudon (Troyes, 90+2)

Reims – Nantes: 3-1

1-0: Foket (51); 1-1: M.Simon (62); 2-1: Ekitike (72); 3-1: Ekitike (78)

Brest – Metz: 1-2

0-1: De Preville (26); 1-1: Faivre (penalty, 68); 1-2: Centonze (74)

Clermont – Monaco: 1-3

1-0: Bayo (7); 1-1: Ben Yedder (26); 1-2: Volland (48); 1-3: S.Diop (90+1)

Clasament dupa etapa 8

PSG are maximum de puncte, pe pozitia secunda aflandu-se Lens, cu 15 puncte. Podiumul este completat de Marseille, care are 14 puncte si un meci in minus fata de cele doua. Acelasi numar de meciuri are si Nice, aflata la un punct in spatele marseillezilor si la egalitate de puncte cu Angers si Lorient. Urmeaza Lyon, Monaco si Lille, prima avand 12 puncte, iar urmatoarele doua 11 puncte. Cel mai bun atac il are de departe PSG, cu 22 goluri marcate. Cea mai buna defensiva ii apartine lui Nice, aceasta primind 3 goluri.

Bordeaux ocupa locul 16, avand 7 puncte, urmata la 1 punct de Troyes si Metz. Pe penultimul loc o gasim pe Brest, care are 4 puncte, ultima pozitie fiind ocupata de St. Etienne, cu 3 puncte. Tot ea are si cea mai slaba ofensiva, cu 7 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii apartine lui Clermont, care a primit 19 goluri.

Golgheteri

Trei jucatori se afla in fruntea clasamentului si niciunul dintre ei nu este de la PSG. Vorbim de Gouiri (Nice), Payet (Marseille) si Laborde (Rennes), fiecare cu 5 reusite. Urmeaza 9 jucatori cu 4 goluri.

Program etapa 9

In primele 3 zile ale lunii octombrie se va desfasura a noua runda din Ligue 1. Aici PSG o va intalni in deplasare pe Rennes, Monaco va primi vizita celor de la Bordeaux, iar Lyon se va deplasa pentru meciul cu St. Etienne. Cel mai interesant duel al etapei va avea loc intre Lille si Marseille.