Rezumat Ligue 1 etapa 4

Ligue 1 etapa 4: PSG, inca o victorie la debutul lui Messi

Lionel Messi a debutat in weekend la PSG, intrand in locul lui Neymar, fost jucator si el la Barcelona. PSG, Monaco si Lyon au fost cele 3 echipe care au castigat in deplasare. Dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 4 aflam cum s-a descurcat campioana Lille, dar si cum arata clasamentul la varf, respectiv la subsolul lui. Tot de aici veti descoperi care va fi cel mai interesant meci al etapei urmatoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 4 – Echipe favorite care au invins

Reims – PSG: 0-2

Parizienii aveau 67% posesie, dar doar 3 suturi pe poarta, fata de cele 4 ale adversarei. Cu toate acestea, PSG nu avea mari emotii in acest meci. Mbappe deschidea scorul la sfarsitul primului sfert de ora. Reims putea egala in minutul 51, insa golul marcat de Munetsi era anulat dupa consultarea VAR. Acelasi Mbappe dubla avantajul parizienlor in minutul 63, stabilind scorul final. Trei minute mai tarziu Messi debuta in tricoul lui PSG, luandu-i locul bunului sau prieten, Neymar.

PSG nu a cedat niciun punct in campionat pana acum, aceasta fiind insa prima partida in care nu a primit gol. De cealalta parte, Reims remiza in fiecare din primele 3 etape. Adversare erau Nice si Metz in deplasare, respectiv Montpellier pe teren propriu.

Rezumat Ligue 1 etapa 4 – Surprize

Lens – Lorient: 2-2

Lens nu a cunoscut infrangerea in cele 4 etape, obtinand trei remize si o victorie. Celelalte doua rezultate de egalitate le inregistra in deplasare cu Rennes si pe teren propriu cu St. Etienne. Victoria o reusea runda trecuta in deplasare impotriva lui Monaco, scor 2-0. De cealalta parte, Lorient obtinuse o victorie, o remiza, suferind o infrangere in primele 3 runde. Victoria venea pe teren propriu cu Monaco, remiza in deplasare cu St. Etienne, iar infrangerea pe terenul celor de la Montpellier.

Rezumat Ligue 1 etapa 4 – Meciuri spectaculoase

Cel mai spectaculos meci al etapei avea loc intre Lens si Lorient. Se inregistrau 4 goluri si 16 suturi pe poarta. Gazdele expediau 9, iar oaspetii 7. Desfasurarea partidei era si ea una plina de dramatism. Formatia gazda deschidea scorul in minutul 24, autorul golului fiind Clauss. Oaspetii egalau doar 3 minute mai tarziu, prin Lauriente. Lorient era cea care conducea la pauza, Monconduit marcand in minutul 35. Fofana era cel ce aducea egalarea pentru Lens, cu 20 minute inainte de final.

Marseille – St.Etienne: 3-1

Desi castigau la doua goluri diferenta, gazdele expediau doar 5 suturi pe poarta, fata de cele 7 ale adversarilor. Marseille deschidea scorul la jumatatea primei reprize prin Guendouzi, egalarea venind in minutul 32. Autorul golului era Kolodziejczak. Gazdele restabileau din nou conducerea la 6 minute de la pauza, dupa golul inscris de Gerson. Scorul final era stabilit in minutul 68 de catre Under.

Marseille a disputat 3 meciuri, obtinand doua victorii si o remiza. Cealalta victorie era obtinuta in deplasare cu Montpellier, iar remiza pe teren propriu cu Bordeaux. Runda trecuta, meciul din deplasare cu Nice era abandonat din cauza suporterilor gazda, care intrau in teren. De partea cealalta, St. Etienne obtinea doar remize in primele 3 runde.  Pe teren propriu le intalnea pe Lorient si Lille, iar in deplasare pe Lens.

Rezumat Ligue 1 etapa 4 – Alte rezultate

Nantes – Lyon: 0-1

0-1: Moussa Dembele (35); Cartonas rosu Damien Da Silva (Lyon, 78)

Nice – Bordeaux: 4-0

1-0: Justin Kluivert (7); 2-0: Gouiri (33); 3-0: Gouiri (penalty, 42); 4-0: Kephren Thuram (85)

Troyes – Monaco: 1-2

0-1: Sofiane Diop (40); 1-1: Aguilar (autogol, 51); 1-2: Sofiane Diop (58)

Strasbourg – Brest: 3-1

1-0: Prcic (24); 1-1: Cardona (26); 2-1: Duverne (autogol, 42); 3-1: Thomasson (84)

Clermont – Metz: 2-2

0-1: Niane (penalty, 10); 0-2: Desmas (autogol, 29); 1-2: Niakate (autogol, 35); 2-2: Rashani (58)

Angers – Rennes: 2-0

Cartonas rosu Bade (Rennes, 43); 1-0: Boufal (57); 2-0: Cho (88)

Lille – Montpellier: 2-1

1-0: Yazici (45+1); 1-1: Laborde (45+3); 2-1: Jonathan David (57) ; Cartonas rosu Sambia (Montpellier,73)

Clasament

PSG este singura echipa cu maximum de puncte dupa 4 runde. Urmeaza, in mod surprinzator, Angers, care a adunat 10 puncte. Podiumul este completat, in mod si mai surprinzator, de nou-promovata Clermont, care are 8 puncte. Pe urmatoarele doua pozitii le gasim pe Nice si Marseille, care au 7 puncte si un meci mai putin decat restul echipelor. Cel mai bun atac il are PSG, cu 12 goluri marcate. Cea mai buna defensiva ii apartine lui Nice, aceasta reusind sa nu primeasca gol.

In subsolul clasamentului Metz, Saint Etienne si Reims au 3 puncte. Urmeaza Brest si Bordeaux, cu doua puncte fiecare.”Lanterna rosie” este Troyes, care a acumulat un singur punct. Cel mai slab atac il au 5 echipe. Este vorba de Troyes, Bordeaux, Monaco, Nantes si Rennes, fiecare cu 3 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva o au Bordeaux, Brest, Montpellier si Lille, fiecare dintre cele 4 primind 9 goluri.

Clasamentul este condus de nu mai putin de 10 jucatori, care au 3 goluri. Este vorba de Mohamed Bayo (Clermont), Mbappe (PSG), Gouiri (Nice), Payet (Marseille), Rashani (Clermont), Dembele (Lyon), Dolberg (Nice), Fofana (Lens), Laborde (Montpellier) si Under (Marseille). De notat ca Bayo si Mbappe au doua assisturi, iar Gouiri, Payet si Rashani unul singur.