Rezumat Ligue 1 etapa 3

Ligue 1 etapa 3: Start nesperat de convenabil pentru PSG, care beneficiaza de pasii gresiti ai adversarelor la titlu

Dupa ce sezonul trecut a pierdut titlul, acum PSG nu mai doreste sa comita aceeasi greseala. Startul de campionat ii da motive intemeiate pentru a spera la titlu. Nu doar ca parizienii au punctaj maxim, insa beneficiaza si de pasii gresiti comisi de principalele contracandidate. Cum s-au descurcat in aceasta runda celelalte adversare la titlu veti afla din acest rezumat Ligue 1 etapa 3. Sa spunem ca in aceasta runda s-au disputat doar 9 meciuri. Mai bine spus, s-au incheiat 9 meciuri, fiindca cel dintre Nice si Marseille a fost abandonat in repriza a doua. Asta dupa ce fanii lui Nice au navalit in teren, provocand rani catorva jucatori ai oaspetilor. Dupa calmarea spiritelor arbitrul a vrut sa reia partida, insa nu si jucatorii celor de la Marseille. Ramane de vazut daca Marseille va pierde aceasta partida la “masa verde”.

Rezumat Ligue 1 etapa 3 – Echipe favorite care au invins

Brest – PSG: 2-4

A fost a treia victorie din tot atatea etape de Ligue 1 pentru parizeni si a doua la rand cu 4-2. Runda trecuta PSG o invingea pe teren propriu cu acelasi scor ca acum pe Strasbourg. In schimb, Brest nu are nicio victorie in acest sezon, in primele doua runde obtinand rezultate de egalitate.

Rezumat Ligue 1 etapa 3 – Surprize

Monaco – Lens: 0-2

A fost o prima repriza modesta, in care se expedia un singur sut pe poarta. Ganago deschidea scorul pentru formatia oaspete in minutul 51. Doucoure era eliminat de la Lens in minutul 61, majoritatea asteptandu-se ca monegascii sa egaleze pana la final. Nu a fost insa asa. Mai mult, golul venea tot in poarta lui Monaco, Banza marcand in al treilea minut de prelungire. Asta dupa ce Monaco ramanea si ea in 10 jucatori, Golovin fiind eliminat in minutul 86.

Astfel, Monaco ramane cu punctul obtinut in prima etapa. In runda precedenta era invinsa de Lorient, iar la mijlocul saptamanii trecute de Sahtior Donetsk, in prima mansa a play-offului Champions League. Ambele infrangeri se soldau cu scorul de 0-1. Cat despre Lens, aceasta nu a cunoscut infrangerea in acest sezon de Ligue 1. In primele doua runde Lens obtinea rezultate de egalitate.

Lyon – Clermont: 3-3

Nou-promovata Clermont merge neasteptat de bine, in primele doua etape obtinand maximum de puncte. Mai mult, nu primea niciun gol. In schimb, Lyon are doua remize si o infrangere in cele 3 etape.

Rezumat Ligue 1 etapa 3 – Meciuri spectaculoase

Montpellier – Lorient: 3-1

Inceputul era dezastruos pentru Montpellier, care isi inscria un autogol in minutul 21. Ghinionistul era portarul Bertaud. In repriza secunda se schimbau insa datele problemei. Savanier egala la 5 minute dupa pauza, Mavididi aducandu-le pe gazde  in avantaj in minutul 58. Scorul final era stabilit in minutul 83 de catre Delort. Lorient incheia in dubla  inferioritate numerica partida. Mendes era eliminat in minutul 86, dupa ce doua minute mai devreme vazuse primul cartonas galben. Intrat in minutul 78, Hergault vedea primul cartonas galben in minutul 87, iar pe al doilea in primul minut de prelungire. Montpellier expedia 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale oaspetilor.

Iata ca dupa ce a primit doua goluri atat de la Marseille, cat si de la Reims in primele doua etape, acum Montpellier marcheaza 3 goluri. Lorient se afla la prima infrangere, in primele doua etape obtinand 4 puncte.

Treceau doar 5 minute pana ca Moussa Dembele sa deschida scorul din penalty pentru Lyon. Egalarea venea in minutul 12, cand Diomande devia mingea in proprie poarta. Acelasi Dembele inscria in minutul 21, readucandu-le pe gazde in avantaj. Paqueta inscria si el in prelungirile primei reprize, pentru a le conferi lyonezilor un avantaj de doua goluri. Lyon se relaxa insa pe final de meci, Rashani reducand din handicap cu 10 minute inainte de final. Oaspetii egalau in primul minut de prelungire al partidei, autorul golului fiind acelasi Rashani. Lyonezii expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, iar echipa adversa 5 suturi.

Parizienii converteau jumatate din cele 8 suturi pe poarta, in vreme ce Brest facea asta cu doua treimi din suturile sale pe poarta. Ander Herrera deschidea scorul pentru parizieni la jumatatea primei reprize. Diferenta era dublata in minutul 36 de catre Mbappe. Brest reducea din handicap pana in pauza, Honorat marcand in minutul 42. Gueye o readucea pe PSG la doua goluri diferenta in minutul 73. Cu 5 minute inainte de final Brest reducea din nou din diferenta prin Mounier. Scorul final era stabilit in minutul 90 de catre Di Maria.

Rezumat Ligue 1 etapa 3 – Alte rezultate

Saint-Etienne – Lille: 1-1

0-1: Yilmaz (38); 1-1: Sow (85)

Strasbourg – Troyes: 1-1

0-1: Touzghar (19); 1-1: Thomasson (77)

Metz – Reims: 1-1

0-1: Munetsi (7); 1-1: Maiga (14); Gol anulat Reims (53)

Bordeaux – Angers: 1-1

1-0: Mara (10); 1-1: Thomas (38)

Rennes – Nantes: 1-0

1-0: Terrier (58)

Clasament dupa etapa 3

PSG este singura formatie din Ligue 1 ce a acumulat maximum de puncte. Ea este urmata de Angers si Clermont, fiecare cu 7 puncte. Cele 3 echipe care luptau sezonul trecut pentru titlu se gasesc acum in subsolul clasamentului. Vorbim de Lyon, Lille si Monaco. Lyon se afla pe locul 16, cu doua puncte, Lille pe locul 17, tot cu doua puncte, iar Monaco pe 19, cu un punct.

Dupa 3 runde, 3 sunt jucatorii care au marcat 3 goluri. Este vorba de Bayo (Clermont), Dolberg (Nice) si Payet (Marseille). De precizat insa ca Dolberg a marcat in meciul cu Marseille, abandonat. Foarte probabil, i se va anula golul, in functie de decizia Federatiei cu privire la acel joc. Urmeaza 12 jucatori cu doua reusite fiecare. Dintre acestia, doar unul este de la PSG. Vorbim de Icardi.

Program etapa 4

Runda cu numarul 4 din Ligue 1 va incepe pe 27 august cu partida dintre Nantes si Lyon. Lille o va intalni pe teren propriu pe Montpellier, pe cand Monaco si PSG vor juca in deplasare. Monaco o va intalni pe Troyes, iar PSG pe Reims.