Rezumat Ligue 1 etapa 26

Ligue 1 etapa 26: PSG se distanteaza din nou, dupa pasii gresiti comisi de celelalte doua ocupante ale podiumului

Nu mai putin de 5 cartonase rosii au fost aratate in aceasta runda de Ligue 1, in  care doua echipe de pe podium au ratat victoria. Este vorba de Marseille si Nice, acestea inregistrand doar o remiza. In ceea ce priveste lupta pentru evitarea retrogradarii, aceasta este una acerba, cu ultimele 4 echipe avand acelasi numar de puncte. Care sunt aceste echipe aflati dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 26. Tot de aici descoperiti care va fi derbyul rundei viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 26 – Echipe favorite care au invins

PSG – St.Etienne: 3-1

A fost a cincea victorie a lui PSG din precedentele 6 etape de campionat. Infrangerea din acest interval o suferea etapa trecuta, in deplasare cu Nantes, scor 2-3. De cealalta parte, St. Etienne obtinea nu mai putin de 10 puncte din precedentele 4 etape. Victoriile le reusea cu Angers, Montpellier si Clermont, iar remiza cu Strasbourg.

Rezumat Ligue 1 etapa 26 – Surprize

Monaco – Reims: 1-2

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul celor de la Reims in precedentele 3 etape. De cealalta parte, Monaco venea dupa 3 meciuri fara infrangere in campionat, interval in care obtinea o victorie si doua remize. Victoria venea pe teren propriu cu Lyon, scor 2-0.

Lyon – Lille: 0-1

Desi avea o posesie de doar 36% si doar doua suturi pe poarta, fata de cele 8 ale adversarei, Lille reusea sa castige aici. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 35 de Gudmundsson. Lyon putea egala cu 4 minute inainte de final, insa golul marcat de Paqueta era anulat dupa vizionarea VAR.

Este a doua victorie din precedentele 3 etape de Ligue 1 pentru Lille. Cealalta victorie o obtinea in deplasare cu Montpellier, scor 1-0, remiza din acest interval inregistrand-o acasa cu Metz. De partea cealalta, bilantul lui Lyon din precedentele 3 etape este de o victorie, o remiza si o infrangere.

Rezumat Ligue 1 etapa 26 – Meciuri spectaculoase

Opt suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, fata de cele 6 ale oaspetilor. Bouanga reusea surpriza, deschizand scorul in minutul 16 si se parea ca parizienii vor avea un nou final de meci incendiar. Nu a fost insa asa, Mbappe egaland in minutul 42. PSG rezolva partida in primele minute ale reprizei secunde. Acelasi Mbappe o aducea in avantaj in minutul 47, Danilo stabilind scorul final in minutul 52.

Montpellier – Rennes: 2-4

Noua suturi pe poarta expediau oaspetii in aceasta partida, fata de cele 5 ale gazdelor. Rennes incepea destul de bine, la finele primului sfert de ora conducand deja cu 2-0. Terrier deschidea scorul in minutul 8, Bourigeaud dubland diferenta in minutul 15. Oyongo reducea din handicap 4 minute mai tarziu, scorul pauzei fiind stabilit de Wahi, care egala in minutul 41. Oaspetii au inceput bine si repriza secunda, Laborde marcand din penalty in minutul 52. Lovro Majer stabilea scorul final in minutul 84.

Este a treia victorie din ultimele 4 runde pentru Rennes. Celelalte victorii le obtinea pe teren propriu cu Brest (2-0) si cu Troyes (4-1). Infrangerea o suferea in deplasare cu PSG, scor 0-1. In schimb, Montpellier se afla la a treia infrangere din precedentele 4 etape. Victoria o obtinea runda trecuta, in deplasare cu Lorient.

Reims expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, doua mai mult decat adversara. Monegascii puteau deschide scorul inca din minutul 7, insa golul marcat de Gelson Martins era anulat dupa vizionarea VAR. In repriza secunda tot Monaco marca prima, de aceasta data regulamentar. Golul era marcat in minutul 55 de Ben Yedder. Volland marca si el, insa in proprie poarta, astfel oaspetii reusind sa egaleze in minutul 84. Monaco incheia partida in inferioritate numerica, Jean Lucas fiind eliminat in minutul 88. Asta, dupa ce lua primul cartonas galben doua minute mai devreme. Lovitura de gratie era data in al doilea minut de prelungire de Mbuku, jucator ce intra pe teren in minutul 65.

Brest – Lorient: 0-1

Cartonas rosu Chardonnet (Brest, 29); 0-1: I.Kone (73)

Angers – Lens: 1-2

1-0: Fulgini (49); Cartonas rosu Cho (Angers, 69; primul galben in min. 60)

Troyes – Marseille: 1-1

0-1: Payet (penalty, 28); 1-1: Touzghar (90)

Clasament dupa etapa 26

PSG s-a distantat la 15 puncte in fata celor de la Marseille, aflati pe pozitia secunda. Podiumul este completat de Nice, aflata la un punct in spatele marseillezilor si la 3 puncte in fata lui Rennes si Strasbourg, echipe aflate pe urmatoarele doua locuri. Lille, Monaco si Lyon, echipe ce terminau in top 4 sezonul trecut, se afla acum pe locurile 8, 9 si 10. PSG are cea mai buna ofensiva, cu 56 goluri marcate. Defensiva cea mai solida ii apartine lui Nice, aceasta primind 21 goluri.

Angers vine dupa 5 infrangeri in campionat, ocupand locul 14, cu 29 puncte. La un punct in spate se afla Clermont. Pe locul 16 o gasim pe Lorient, cu 24 puncte, doua mai multe decat ultimele 4 clasate. Este vorba de Troyes, Metz, St. Etienne si Bordeaux. Cu 21 goluri marcate, Lorient detine cel mai slab atac. Apararea cea mai proasta ii revine lui Bordeaux, care a primit 63 goluri.

Ben Yedder (Monaco) este lider in clasamentul golgheterilor, cu 15 reusite. Il urmeaza Mbappe (PSG), cu 14 goluri, respectiv Laborde si Terrier, ambii de la Rennes, fiecare marcand de 13 ori.

Program etapa 27

Intre 4 si 6 martie se va desfasura etapa cu numarul 27 din Ligue 1. In meciul de deschidere Lyon o va intalni in deplasare pe Lorient. Lille va primi vizita lui Clermont, iar Marseille pe cea a lui Monaco. Derbyul rundei va avea loc intre Nice si PSG.