Rezumat Ligue 1 etapa 25

Ligue 1 etapa 25: Parizienii sufera a doua infrangere din campionat, insa nu au de ce sa isi faca griji

In aceasta runda PSG a suferit cea de-a doua infrangere din campionat. Asta, dupa ce la mijlocul saptamanii trecute o invingea in prelungirile celei de-a doua reprize pe Real Madrid in Champions League. A doua clasata, Marseille, nu reusea insa sa reduca diferenta fata de liderul clasamentului. Ce alte surprize s-au mai produs in weekend aflati dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 25. Tot de aici descoperim cat de stransa este situatia in subsolul clasamentului.

Rezumat Ligue 1 etapa 25 – Echipe favorite care au castigat

Rennes – Troyes: 4-1

Gazdele deschideau scorul aici in minutul 14, autorul golului fiind Guirassy. Tot el dubla diferenta 6 minute mai tarziu. Troyes reducea din handicap pana in pauza, Ugbo marcand in minutul 39. Terrier o readucea pe Rennes la doua goluri in fata, acesta inscriind cu un sfert de ora inainte de final. Tabela era inchisa in minutul 87 de Laborde, care transforma un penalty.

A fost a treia victorie pentru Rennes din precedentele 5 etape. Celelalte doua le obtinea pe teren propriu cu Brest (2-0) si Bordeaux (6-0). De cealalta parte, Troyes ramane cu un singur punct din ultimele 4 etape. Il obtinea pe teren propriu cu Metz.

Rezumat Ligue 1 etapa 25 – Surprize

Nantes – PSG: 3-1

A fost a treia victorie din precedentele 4 runde de Ligue 1 pentru Nantes. Celelalte victorii le reusea acasa cu Lorient si Reims. De partea cealalta, PSG a pierdut primele puncte din precedentele 5 etape de Ligue 1, interval in care primea un singur gol.

Bordeaux – Monaco: 1-1

Spre surprinderea multora, ultima clasata deschidea scorul in minutul 22, autorul golului fiind Oudin. Situatia monegascilor se ingreuna si mai mult in minutul 34, cand ramaneau in inferioritate numerica. Cel eliminat era Tchouameni. Pana la urma, Monaco egala la jumatatea reprizei secunde, cu ajutorul autogolului inscris de Marcelo.

Este al cincilea punct obtinut in precedentele 3 etape de Monaco. Runda trecuta remiza pe teren propriu cu Lorient, victoria obtinand-o tot pe teren propriu, cu Lyon. In schimb, pentru Bordeaux este primul punct din precedentele 3 runde.

Marseille – Clermont: 0-2

Oaspetii au facut un pas urias catre salvarea de la retrogradare odata cu aceasta victorie. Bayo deschidea scorul pentru Clermont in minutul 13, Allevinah dubland diferenta cu 6 minute inainte de final.

A fost a treia victorie pentru Clermont din precedentele 4 etape. Celelalte victorii le obtinea pe teren propriu cu Rennes si in deplasare cu Nice. De partea cealalta, Marseille are doua victorii si doua infrangeri din ultimele 4 runde. Cealalta infrangere o suferea in deplasare in fata lui Lyon.

Rezumat Ligue 1 etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Parizienii aveau o posesie de 72% si 9 suturi pe poarta, fata de 7 ale adversarei, insa asta nu i-a ajutat prea mult. Nantes marca doua goluri inca din primul sfert de ora. Kolo Muani deschidea scorul in minutul 4, Merlin dubland diferenta in minutul 15. La pauza tabela arata un incredibil 3-0, Blas transformand un penalty in al cincilea minut de prelungire.

PSG a inceput deteminata repriza secunda, Neymar marcand in minutul 47. Se parea ca PSG va avea puterea de a obtine cel putin un punct aici in minutul 59, cand echipa obtinea un penalty. Acesta era insa complet ratat de Neymar, care se facea de ras, trimitand un sut telefonat.

Rezumat Ligue 1 etapa 25 – Alte rezultate

Lille – Metz: 0-0

Cartonas rosu Zhegrova (Lille, 90+1, primul galben in min. 83)

Lens – Lyon: 1-1

1-0: Clauss (13); Gol anulat VAR (Lens, 37); 1-1: Kadewere (44)

Nice – Angers: 1-0

Gol anulat VAR (Nice, 11); 1-0: J.Kluivert (19); Gol anulat VAR (Nice, 67)

Reims – Brest: 1-1

1-0: Faes (4); 1-1: Satriano (34); Penalty ratat Belaili (Brest, 53); Gol anulat VAR (Reims, 75)

St.Etienne – Strasbourg: 2-2

1-0: Boudebouz (4); 1-1: Diallo (21); 1-2: Perrin (30); 2-2: Khazri (34)

Clasament dupa etapa 25

In continuare diferenta dintre liderul PSG si Marseille, ocupanta pozitiei secunde, este de 13 puncte. Podiumul este completat de Nice, aflata la un punct in spatele lui Marseille si la 3 in fata celor de la Strasbourg, care ocupa pozitia a patra. Top 5 este incheiat de Rennes, situata la doua puncte in spatele lui Strasbourg si la alte doua in fata a trei echipe: Monaco, Nantes si Lyon. PSG are cea mai buna ofensiva, cu 53 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii apartine lui Nice, aceasta primind 21 goluri.

Clermont se afla pe locul 15, cu victoria din aceasta runda distantandu-se la 5 puncte de St. Etienne, ocupanta locului 16. St. Etienne vine si ea dupa 4 meciuri fara infrangere, interval in care a luat 10 puncte. Echipele de pe ultimele 4 locuri au acelasi numar de puncte. Este vorba de Troyes, Lorient, Metz si Bordeaux. Cele 4 au un punct in spatele celor de la St. Etienne. Lorient are cea mai slaba ofensiva, cu 20 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta o gasim la Bordeaux, care a primit 62 goluri.

Ben Yedder (Monaco) este golgheterul campionatului, cu 14 reusite. El este urmat de 4 jucatori cu 12 goluri fiecare. Este vorba de Mbappe (PSG), Jonathan David (Lille), Laborde si Terrier, ambii de la Rennes.

Program etapa 26

Intre 25 si 27 februarie se va disputa etapa cu numarul 26 din Ligue 1. Aici PSG va primi vizita lui St. Etienne, iar Monaco pe cea a lui Reims. Marseille va juca in deplasare cu Troyes, runda incheindu-se cu meciul dintre Lyon si Lille.