Rezumat Ligue 1 etapa 24

Ligue 1 etapa 24: PSG reuseste victoria in prelungiri, pentru a-si consolida avansul in fruntea clasamentului

Trei din cele 4 echipe din fruntea clasamentului vin dupa cel putin doua victorii in campionat. Singura din top 4 ce vine dupa doua infrangeri este Nice. PSG obtine victoria in prelungiri, pentru a-si pastra diferenta mai mult decat linistitoare fata de urmatoarea clasata. Cat de incinsa este lupta la coada clasamentului aflati din acest rezumat Ligue 1 etapa 24. De asemenea, aici descoperim si ce echipa din “zona rosie” are a doua cea mai buna forma de moment din campionat, dupa PSG.

Rezumat Ligue 1 etapa 24 –  Surprize

Monaco – Lorient: 0-0

Monegascii aveau o posesie de 65% aici si 4 suturi pe poarta, fata de unul al adversarei. Asta nu a fost insa de ajuns pentru a obtine victoria. O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Monaco in ultimele 3 etape de Ligue 1. Victoria o obtinea pe teren propriu cu Lyon, scor 2-0, infrangerea suferind-o in deplasare cu Montpellier, scor 2-3. De partea cealalta, Lorient are tot o victorie, o remiza si o infrangere in precedentele 3 etape. Victoria o reusea pe teren propriu cu Lens, scor 2-0, infrangerea suferind-o in deplasare cu Nantes, scor 2-4.

Rezumat Ligue 1 etapa 24 – Meciuri spectaculoase

Lens – Bordeaux: 3-2

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. Lens parea sigura de victorie inca din prima jumatate de ora. Kalimuendo deschidea scorul in minutul 10, Kakuta dubland diferenta din penalty, in minutul 22. Fofana facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 patru minute mai tarziu. Bordeaux marca si ea pana in pauza, Elis fiind cel care reaprindea sperantele oaspetilor in minutul 33. Ui-Jo Hwang reducea handicapul la doar un gol in minutul 53, insa Bordeaux nu mai avea puterea sa revina.

Pentru Lens sunt primele puncte obtinute din precedentele 3 etape de campionat. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Lorient cu 0-2, in urma cu doua etape fiind invinsa pe teren propriu cu acelasi scor de Marseille. De cealalta parte, Bordeaux a suferit 5 infrangeri din precedentele 6 etape. Victoria din acest interval o inregistra pe teren propriu cu Strasbourg, scor 4-3. Nu mai putin de 18 goluri primea Bordeaux in cele 5 infrangeri.

Montpellier – Lille: 0-1

Desi se marca un singur gol, se expediau nu mai putin de 12 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de oaspeti si 5 de gazde. Singurul gol era marcat in minutul 77, autorul sau fiind Xeka.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul lui Lille in ultimele 4 etape. Cealalta victorie o reusea acasa cu Lorient (3-1), infrangerile suferindu-le acasa cu PSG (1-5) si in deplasare cu Brest (0-2).

Rezumat Ligue 1 etapa 24 – Alte rezultate

PSG – Rennes: 1-0

Gol anulat VAR (PSG, 64); 1-0: Mbappe (90+2)

Lyon – Nice: 2-0

1-0: Dembele (penalty, 8); 2-0: Toko Ekambi (52)

Nantes – Reims: 1-0

Cartonas rosu Abdelhamid (Reims, 14); 1-0: M.Simon (17)

Clermont – St.Etienne: 1-2

1-0: Hountondji (39); 1-1: M.Camara (71); 1-2: Kolodziejczak (82)

Brest – Troyes: 5-1

1-0: Satriano (7); 2-0: Satriano (27); 2-1: Rami (45); 3-1: Honorat (49); 4-1: Honorat (67); 5-1: Mounie (82)

Angers – Strasbourg: 0-1

0-1: Gameiro (11)

Metz – Marseille: 1-2

0-1: Bakambu (26); 1-1: Maiga (52); 1-2: Milik (82)

Clasament dupa etapa 24

PSG este lider detasat, avand 13 puncte diferenta fata de Marseille, urmatoarea clasata. Podiumul este completat de Nice, aceasta avand 4 puncte in spatele marseillezilor si unul mai mult decat Strasbourg, echipa situata pe locul 4. La 4 puncte in spatele lui Strasbourg avem 3 echipe. Este vorba de Rennes, Monaco si Lyon. Campioana Lille se situeaza abia pe locul 10, la doua puncte in spatele celor echipe enumerate mai sus aflate la egalitate de puncte. Cu 52 goluri marcate si 19 primite, PSG are atat cea mai buna ofensiva, cat si cea mai solida aparare.

Angers, Reims, Clermont si Troyes au fost invinse in aceasta runda, astfel pastrand diferenta fata de runda trecuta. Prin urmare, Angers se afla pe locul 13, cu 29 puncte, doua mai multe decat Reims, 5 mai multe decat Clermont si 8 mai multe decat Troyes. La egalitate de puncte cu Troyes le gasim pe Lorient si St.Etienne. De remarcat ca St. Etienne vine dupa 3 victorii in Ligue 1. Pe locurile care retrogradeaza direct le gasim pe Metz si Bordeaux, aflate la un punct in spatele celor 3 formatii enumerate mai sus.

Golgheteri si pasatori de gol

Ben Yedder (Monaco) este golgheterul campionatului, cu 14 reusite. El este urmat de Mbappe (PSG) si Jonathan David (Lille), fiecare cu 12 reusite. Urmeaza doi jucatori cu 11 goluri, ambii de la Rennes. Este vorba de Laborde si Terrier. Mai jos ii gasim pe Ajorque (Strasbourg), Gouiri (Nice) si Ui-Jo Hwang (Bordeaux), fiecare dintre cei trei marcand de 10 ori. Dintre cei 8 jucatori, doar Jonathan David si Ui-Jo Hwang nu sunt din Franta.

In ceea ce priveste pasatorii de gol, primii doi din acest clasament sunt Mbappe (PSG) si Payet (Marseille), fiecare avand 9 assisturi. Urmeaza Ajorque (Strasbourg) si Gouiri (Nice), fiecare dintre cei doi reusind 7 pase de gol. Dintre primii 13 jucatori din acest clasament, nu mai putin de 11 sunt francezi.