Rezumat Ligue 1 etapa 23

Ligue 1 etapa 23: PSG continua marsul spre titlu, dupa ce o desfiinteaza pe Lille

Echipele care terminau in top 4 sezonul trecut se infruntau in aceasta runda. Astfel, Monaco a trecut cu 2-0 pe teren propriu de Lyon, iar PSG a invins in deplasare campioana Lille cu 5-1. Parizienii nu au fost insa singurii care marcau 5 goluri in weekend. Care au fost celelalte doua formatii care reuseau asta aflati dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 23. Sa spunem, de asemenea, ca doar una din ultimele 7 echipe din clasament a pierdut in aceasta runda.

Rezumat Ligue 1 etapa 23 – Echipe favorite care au invins

Marseille – Angers: 5-2

Este a doua victorie pentru Marseille in ultimele 3 runde, infrangerea din acest interval suferind-o in deplasare, in fata Lyonului, scor 1-2, dupa ce marseillezii conduceau cu un sfert de ora inainte de final. De cealalta parte, Angers a suferit a doua infrangere la rand, dupa cea de runda trecuta de pe teren propriu cu “lanterna rosie” St.Etienne.

Rennes – Brest: 2-0

Gazdele au dominat copios aceasta partida, expediind 8 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarei. La pauza Rennes conducea cu 1-0, dupa golul din minutul 20 marcat de Laborde. Rezultatul final era stabilit de Terrier in minutul 90.

A fost a doua victorie din precedentele 6 etape pentru Rennes, in cealalta invingand-o cu 6-0 pe teren propriu pe Bordeaux. Runda trecuta era invinsa cu 1-2 in deplasare de Clermont, dupa ce la pauza conducea. De partea cealalta, Brest a suferit 3 infrangeri din precedentele 4 etape. Este adevarat, celelalte doua infrangeri veneau cu PSG si Nice. Victoria din acest interval o obtinea pe teren propriu cu Lille.

Rezumat Ligue 1 etapa 23 – Surprize

Nice – Clermont: 0-1

Gazdele au avut o posesie superioara, insa mai putine suturi pe poarta decat adversara. Singurul gol al meciului era marcat in minutul 77 de catre Rashani. A fost a doua victorie la rand a celor de la Clermont, dupa ce runda trecuta o invingeau pe teren propriu pe Rennes cu scorul de 2-1. De cealalta parte, Nice pierde primele puncte din precedentele 6 etape. Sa punctam ca zilele trecute o elimina pe PSG din Coupe de France.

Rezumat Ligue 1 etapa 23 – Meciuri spectaculoase

Lille – PSG: 1-5

Parizienii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale adversarilor. Oaspetii deschideau scorul in minutul 10, dupa reusita lui Danilo. Botman egala pentru Lille in minutul 28, Kimpembe readucand-o pe PSG in avantaj in minutul 32. Messi majora avantajul oaspetilor 6 minute mai tarziu. Danilo reusea “dubla” in minutul 51, scorul final fiind stabilit de Mbappe la mijlocul reprizei secunde.

A fost a treia victorie la rand in Ligue 1 pentru PSG si primul gol primit din acest interval. De cealalta parte, Lille sufera a doua infrangere la rand, dupa cea de runda trecuta din deplasare cu Brest, scor 0-2.

Monaco – Lyon: 2-0

Monegascii expediau aici un sut pe poarta mai mult decat cele 5 ale lyonezilor. Scorul final era stabilit inca din prima jumatate de ora. Jean Lucas il deschidea in minutul 2, Ben Yedder majorand diferenta in minutul 27.

A fost a doua victorie a monegascilor din ultimele 3 partide in Ligue 1. Infrangerea o sufereau in deplasare cu Montpellier, scor 2-3. Golul victoriei gazdelor era marcat atunci in prelungirile partidei. De cealalta parte, Lyon pierde primele puncte din precedentele 4 etape. Marseille, St.Etienne si Troyes erau victimele din ultimele 3 runde.

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de doar doua ale adversarei. Ambele suturi veneau in primele 11 minute. Oaspetii deschideau scorul in minutul 8, prin Fulgini, majorand diferenta 3 minute mai tarziu, datorita golului marcat de Bentaleb. Bucuria nu a durat prea mult pentru oaspeti, Marseille egaland pana la jumatatea primei reprize. Milik reducea din handicap in minutul 18, Gerson egaland in minutul 21. Milik reusea al doilea sau gol cu 20 minute inainte de final, polonezul reusind hat-trickul in minutul 78. Scorul final era stabilit in minutul 85 de catre Under, care intra pe teren in minutul 64.

Rezumat Ligue 1 etapa 23 – Alte rezultate

St.Etienne – Montpellier: 3-1

0-1: Wahi (11); 1-1: Hamouma (82; intrat in min. 70); 2-1: Nordin (90); 3-1: Khazri (90+2)

Lorient – Lens: 2-0

1-0: Soumano (43); 2-0: I.Kone (76); Cartonas rosu Cahuzac (Lens, 77)

Troyes – Metz: 0-0

Strasbourg – Nantes: 1-0

1-0: Lienard (74)

Reims – Bordeaux: 5-0

1-0: Ekitike (penalty, 40; dupa ce ratase in prima faza); 2-0: Munetsi (46); 3-0: Matusiwa (59); 4-0: Faes (62); Cartonas rosu Ignatenko (Reims, 72); 5-0: Munetsi (76)

Clasament dupa etapa 23

Liderul PSG are un avans de 13 puncte fata de Marseille, care a urcat pe pozitia secunda. La un punct in spatele lui Marseille se situeaza Nice. Locul 4 ii apartine lui Strasbourg, aflata la 4 puncte in spatele lui Nice si la unul in fata lui Rennes, care incheie top 5. Pe 6 o gasim pe Monaco, aflata la un punct in spatele lui Rennes. Cu 51 goluri marcate, PSG are cea mai buna ofensiva, cu 51 goluri marcate. Cu 19 goluri primite, Nice si PSG detin cea mai solida aparare.

Clermont vine dupa doua victorii, urcand pe locul 15, la 3 puncte in fata lui Troyes, urmatoarea clasata. Lorient, Metz si Bordeaux se gasesc la un singur punct in spatele lui Troyes. “Lanterna rosie” este St. Etienne, aflata la doua puncte in spatele celor 3, aceasta venind insa dupa doua victorii.

Sase dintre primii 7 marcatori din Ligue 1 sunt francezi. Lider il avem pe Ben Yedder (Monaco), acesta marcand de 14 ori. Il urmeaza Jonathan David (Lille), cu 12 reusite. Pe urmatoarele pozitii se situeaza 3 jucatori cu 11 reusite fiecare. Este vorba de Mbappe (PSG), Laborde si Terrier, ambii de la Rennes.

Program etapa 24

Runda cu numarul 24 din Ligue 1 va avea loc intre 11 si 13 februarie. Etapa va fi deschisa de meciul dintre PSG si Rennes. Lyon va primi vizita lui Nice, Monaco pe cea a lui Lorient, in vreme ce Lille o va intalni in deplasare pe Montpellier. Etapa se va incheia cu meciul dintre Metz si Marseille.