Rezumat Ligue 1 etapa 22

Ligue 1 etapa 22: Victorii fara gol primit pentru ocupantele podiumului

In aceasta etapa primele 3 clasate au avut un parcurs perfect, fara gol primit. De altfel, niciuna dintre primele 3 nu a fost invinsa in ultimele 5 runde. Aceasta performanta este realizata si de Lyon, aflata in a doua parte a clasamentului. Diferenta dintre ea si ocupanta pozitiei a patra este insa de doar 4 puncte, perfect recuperabila in cateva etape. Care a fost echipa care a invins, desi era condusa la pauza, veti afla dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 22. Tot aici vom descoperi si derbyurile care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 22 – Echipe favorite care au castigat

Lyon – St.Etienne: 1-0

Singurul gol al acestei partide era marcat din penalty de Moussa Dembele, la finalul primului sfert de ora. Ultima clasata expedia un singur sut pe poarta aici, fata de 4 ale lyonezilor. Astfel, Lyon se afla la a sasea partida la rand in Ligue 1 fara infrangere. Doua victorii cu 1-0 si 4 remize obtinea in acest interval. In schimb, St. Etienne are 7 infrangeri la rand in Ligue 1, interval in care marca doar doua goluri.

PSG – Reims: 4-0

Opt victorii si cinci remize este bilantul celor de la PSG in ultimele 13 meciuri de campionat. De cealalta parte, Reims obtinea doua puncte din precedentele 4 etape, remizand in deplasare cu Marseille si Clermont.

Rezumat Ligue 1 etapa 22 – Surprize

Clermont – Rennes: 2-1

Gazdele erau conduse la pauza, dupa golul marcat de Santamaria in minutul 19. Cu doar un sut pe poarta in prima repriza, fata de 4 ale adversarei, Clermont parea ca nu va obtine mare lucru din aceasta partida. Da Cunha reaprindea insa sperantele suporterilor gazda, egaland la finalul primei ore de joc. Intrat la pauza, Jordan Tell aducea toate cele 3 puncte pentru Clermont in minutul 71.

Astfel, Clermont obtinea prima victorie din precedentele 4 etape. In celelalte 3 nu marca niciun gol, primind 6, obtinand o remiza. De partea cealalta, Rennes a suferit 4 infrangeri din precedentele 5 runde de Ligue 1. Victoria din acest interval o obtinea etapa trecuta, cand o invingea cu 6-0 pe teren propriu pe Bordeaux.

Montpellier – Monaco: 3-2

Cinci victorii si doua infrangeri este bilantul lui Montpellier in precedentele 7 etape. Infrangerile din acest interval le suferea in precedentele doua runde, pe teren propriu cu Troyes si in deplasare cu Strasbourg. De partea cealalta, Monaco suferea prima infrangere din ultimele 4 runde.

Bordeaux – Strasbourg: 4-3

Sunt primele puncte obtinute de Bordeaux in ultimele 4 meciuri din Ligue 1. Infrangerile le suferea acasa cu Marseille si Lille, respectiv in deplasare cu Rennes. De partea cealalta, Strasbourg pierde primele puncte din precedentele 4 etape.

Rezumat Ligue 1 etapa 22 – Meciuri spectaculoase

Nantes – Lorient: 4-2

Gazdele transformau in gol jumatate din cele 8 suturi pe poarta, in vreme ce Lorient facea asta cu o treime din cele 6 suturi expediate. La pauza tabela indica scorul de 1-0, gol marcat pentru gazde de Girotto, in minutul 39. Kolo Muani dubla avantajul in minutul 53, Moffi reducand din handicap trei minute mai tarziu. Bukari le readucea pe gazde la doua goluri diferenta in minutul 69. Intrat in minutul 84, Soumano reducea din handicap cateva minute mai tarziu. Scorul final era stabilit in minutul 86 de catre Geubbels, intrat in minutul 70.

Pentru Nantes este a patra victorie din precedentele 6 etape. Infrangerea din acest interval o suferea runda trecuta in deplasare cu Nice, remiza alba inregistrand-o acasa cu Monaco. In schimb, Lorient nu a mai invins din luna septembrie a anului trecut.

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 7 suturi pe poarta. Montpellier deschidea scorul in minutul 13, autorul golului fiind Wahi. Gazdele dublau diferenta in minutul 32, dupa golul marcat de Mavididi. Doua minute mai tarziu Ben Yedder reducea din handicap. Intrat in minutul 57, Vanderson egala pentru Monaco in minutul 82. Mavididi marca golul victorei pentru gazde in primul minut de prelungire.

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Ui-Jo Hwang deschidea scorul pentru gazde in minutul 17, Elis dubland diferenta 4 minute mai tarziu. Acelasi Ui-Jo Hwang facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 39. Oaspetii inscriau si ei in prima repriza, Gameiro facand asta in minutul 43. Acelasi Gameiro reducea diferenta la un gol in minutul 57. In minutul 90 Ui-Jo Hwang realiza hat-trickul pentru gazde, Majeed stabilind scorul final in cel de-al saselea minut de prelungire.

Parizienii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale oaspetilor. La pauza PSG conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Verratti in minutul 44. Sergio Ramos marca primul sau gol in Ligue 1 pentru PSG in minutul 62. Cinci minute mai tarziu Verratti puncta din nou pentru 3-0. Scorul final il stabilea Danilo, care inscria in minutul 75.

Rezumat Ligue 1 etapa 22 – Alte rezultate

Brest – Lille: 2-0

1-0: Djalo (autogol, 3); 2-0: Mounie (penalty, 90+4)

Lens – Marseille: 0-2

0-1: Payet (penalty, 34); 0-2: Bakambu (77, intrat in min. 75)

Metz – Nice: 0-2

0-1: K.Thuram (58); Gol anulat VAR (Nice, 77); 0-2: Gouiri (penalty, 86)

Angers – Troyes: 2-1

0-1: B.Domingues (11); 1-1: Mangani (penalty, 26); 2-1: Mangani (penalty, 37)

Clasament dupa etapa 22

PSG este lider autoritar, avand 11 puncte peste Nice, a doua clasata. Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Marseille, care are doua puncte mai putin ca Nice, insa si un meci in minus. Locul 4 este ocupat de Strasbourg, aflata la 6 puncte in spatele lui Marseille si la un punct in fata celor de la Rennes si Montpellier, urmatoarele doua clasate. Cu 46 puncte, PSG detine cel mai bun atac. Cea mai solida aparare o are Marseille, care a primit 16 goluri.

Reims ocupa locul 14, cu 24 puncte, la 3 in fata lui Clermont, urmatoarea clasata. Clermont se situeaza la un punct in fata lui Troyes si Bordeaux, urmatoarele doua clasate. Locul 18 este ocupat de Metz, aflata la un punct in spatele celor de la Troyes si Bordeaux. Penultima clasata este Lorient, la doua puncte in spatele lui Metz si la 5 puncte in fata “lanternei rosii” St.Etienne. Lorient si St. Etienne au cel mai slab atac, cu 18 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii revine lui Bordeaux, care a primit 53 goluri.

Ben Yedder (Monaco) este lider in clasamentul golgheterilor, acesta marcand de 13 ori. El este urmat de Jonathan David (Lille), cu 12 reusite. Urmeaza 5 jucatori care au marcat 10 goluri fiecare, toti francezi. Este vorba de Mbappe (PSG), Ajorque (Strasbourg), Gouiri (Nice), Laborde si Terrier, ambii de la Rennes.