Ligue 1 etapa 21: Marseille este singura echipa din top 7 care a pierdut puncte

Marea perdanta a acestei etape de Ligue 1 este Montpellier, care a coborat 3 pozitii, aflandu-se acum in afara top 5. Asta, deoarece nu mai putin de 6 echipe din actualul top 7 au invins. Care a fost formatia din actualul top 7 care nu s-a impus aflati dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 21. Tot de aici descoperim ca au fost aratate 4 cartonase rosii in weekend.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – Echipe favorite care au invins

PSG – Brest: 2-0

Sapte victorii si cinci remize obtinea PSG in precedentele 12 etape de Ligue 1. In schimb, pentru Brest este a doua infrangere la rand, dupa cea de runda trecuta de pe teren propriu cu Nice, scor 0-3.

Rennes – Bordeaux: 6-0

Sunt primele puncte obtinute de Rennes din ultimele 4 runde. Infrangerile din acest interval le inregistra acasa cu Nice (1-2) si in deplasare cu Lens (0-1), respectiv Monaco (1-2). De partea cealalta, Bordeaux se afla la a treia infrangere la rand in campionat. Pe celelalte le inregistra acasa cu Marseille (0-1) si Lille (2-3).

Monaco – Clermont: 4-0

A fost a doua victorie din precedentele 3 runde de campionat pentru Monaco. Remiza alba dn acest interval o inregistra in deplasare cu Nantes. De partea cealalta, Clermont are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 etape de Ligue 1. Victoria o obtinea in deplasare cu Angers, scor 1-0, remiza alba inregistrand-o pe teren propriu cu Reims.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – Surprize

Reims – Metz: 0-1

Singura reusita a acestei partide era inscrisa de Niane in minutul 61. Oaspetii aveau 5 suturi pe poarta, fata de cele doar doua ale gazdelor.  Astfel, bilantul lui Nice in ultimele 3 etape de Ligue 1 este de o victorie, o remiza si o infrangere. Rezultatul de egalitate il inregistra in deplasare cu Lyon, inrangerea suferind-o acasa cu Strasbourg, scor 0-2. De cealalta parte, Reims are o victorie, doua remize si o infrangere in ultimele 4 etape de campionat. Una dintre remize venea in deplasare, impotriva lui Marseille.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – Meciuri spectaculoase

Strasbourg – Montpellier: 3-1

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor. Montpellier conducea la pauza, dupa golul marcat de Mollet in minutul 11. Oaspetii ramaneau in inferioritate numerica in minutul 66, Wahi fiind cel eliminat. De aceasta situatie Strasbourg profita la maxim. Golul egalizator era marcat in minutul 77 de Majeed, jucator care intra pe teren in minutul 69. Gazdele treceau in avantaj in minutul 84, dupa reusita lui Thomasson. Doua minute mai tarziu Gameiro stabilea scorul final.

Pentru Strasbourg este a patra victorie din ultimele 5 etape de campionat. Infrangerea din acest interval venea acasa cu Marseille. A fost singura infrangere din ultimele 9 etape. De partea cealalta, Montpellier are si ea 4 victorii in ultimele 5 etape de Ligue 1.

Gazdele nu aveau nicio emotie in aceasta partida, adversara expediind doar un sut pe poarta, fata de cele 11 ale lor. Deschiderea de scor venea in minutul 32, autorul ei fiind Terrier. Bourigeaud stabilea scorul pauzei in minutul 43. Oaspetii ramaneau in inferioritate numerica in minutul 50, cand Sissokho era eliminat. Laborde marca pentru 3-0 in minutul 61. Intrat in minutul 68, Truffert marca si el in minutul imediat urmator. Ultimele doua goluri erau inscrise de un alt jucator care venea de pe banca. Este vorba de Guirassy, care intra pe teren cu un sfert de ora inainte de final. Acesta puncta in minutele 89 si in primul minut de prelungire.

Parizienii au expediat 9 suturi pe poarta in aceasta partida, de 3 ori mai multe decat adversara sa. Mbappe deschidea scorul in minutul 32, pentru ca tabela sa fie inchisa in minutul 53 de Kehrer.

Monegascii expediau pe poarta aici 10 suturi, fata de unul singur al lui Clermont. Deschiderea de scor venea abia in prelungirile primei reprize, Sofiane Diop fiind autorul ei. Intrat la pauza, Ben Yedder inscria in minutele 55 si 62, a doua oara din penalty. Scorul final era stabilit de Caio Henrique in minutul 83.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – Alte rezultate

Nice – Nantes: 2-1

1-0: Dolberg (penalty, 21); 1-1: Girotto (45); 2-1: K.Thuram (56)

St.Etienne – Lens: 1-2

1-0: Boudebouz (38); 1-1: Sotoca (77, intrat in min. 62); 1-2: Fofana (90+5)

Lorient – Angers: 0-0

Cartonas rosu Doumbia (Angers, 14)

Troyes – Lyon: 0-1

0-1: Dembele (penalty, 33)

Marseille – Lille: 1-1

0-1: Botman (15); Cartonas rosu B.Andre (Lille, 32; primul galben in min. 30); 1-1: C.Under (75)

Clasament dupa etapa 21

Liderul PSG are un avans de 11 puncte fata de Nice, a doua clasata. Podiumul este completat de Marseille, care are doua puncte mai putin ca Nice, dar si o restanta de disputat. Pozitia a patra este ocupata de Rennes, aflata la 3 puncte in spatele lui Marseille si la unul in fata lui Monaco si Lens, urmatoarele doua clasate. PSG are cea mai buna ofensiva, cu 42 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii apartine lui Marseille, care a primit 16 goluri.

Lupta pentru evitarea retrogradarii este una destul de stransa. Locul 15 este ocupat de Metz, aflata la un punct in fata lui Clermont, urmatoarea clasata. La un alt punct in spate gasim nu mai putin de 3 echipe. Este vorba de Troyes, Lorient si Bordeaux. “Lanterna rosie” este St.Etienne, la 5 puncte in spatele celor 3. Cu 15 goluri marcate, Lorient are cea mai slaba ofensiva. Apararea cea mai proasta o gasim la Bordeaux, care a primit 50 goluri.

Golgheteri

Pe primul loc in clasamentul golgheterilor se afla doi jucatori. Este vorba de Ben Yedder (Monaco) si Jonathan David (Lille), fiecare avand 12 reusite. Urmeaza patru jucatori cu 10 goluri fiecare, toti francezi: Mbappe (PSG), Ajorque (Strasbourg), Laborde (Rennes) si Terrier (Nice).

Program etapa 22

Runda cu numarul 22 va avea loc intre 21 si 23 ianuarie. Aici Lyon va infrunta pe teren propriu “lanterna rosie” St.Etienne, Marseille o va intalni in deplasare pe Lens, Monaco se va deplasa pentru partida cu Montpellier, in vreme ce PSG va primi vizita lui Reims. La mijlocul acestei saptamani se vor disputa 3 restante. Vorbim despre Clermont vs Strasbourg, Lille vs Lorient si Montpellier vs Troyes.