Rezumat Ligue 1 etapa 2

Ligue 1 etapa 2: Infrangere drastica pe teren propriu pentru campioana

Dupa doua etape PSG a luat deja un avans important fata de principalele sale urmaritoare la titlu. La rezultatele petrecute in cele doua etape am anticipa minim o surpriza in acest sezon. Poate nu chiar in varful clasamentului, ci mai degraba la un loc de cupa europeana. De ce afirmam acest lucru veti putea constata in acest rezumat Ligue 1 etapa 2. Tot de aici aflam care sunt cele trei echipe care nu au primit gol in cele doua etape.

Rezumat Ligue 1 etapa 2 – Echipe favorite care au invins

PSG – Strasbourg: 4-2

Meciul era ca si castigat inca de la pauza pentru parizieni, care conduceau deja cu 3-0. Icardi deschidea scorul in minutul 3, M’bappe majorand diferenta in minutul 25. Draxler stabilea scorul pauzei doua minute mai tarziu. In a doua repriza se schimbau datele problemei. Gameiro inscria primul gol pentru oaspeti in minutul 53, Ajorque reducand handicapul la doar un gol diferenta in minutul 64. Oaspetii ramaneau insa in inferioritate numerica in minutul 81, Djiku fiind cel eliminat. Asta dupa ce doua minute mai devreme primea primul cartonas galben. Sarabia stabilea scorul final in minutul 86.

Este a patra victorie la rand pentru PSG in campionat. In ultimele doua etape de sezonul trecut disputa meciuri in care marca tot patru, respectiv doua goluri, ca in startul acestuia. De asemenea, PSG se afla la a treia victorie la rand in meciurile directe de pe teren propriu. In schmb, Strasbourg nu a luat niciun punct in cele doua etape din acest sezon .

Rezumat Ligue 1 etapa 2 – Surprize

Lorient – Monaco: 1-0

Dupa ce in prima etapa obtinea o remiza, acum suferea o infrangere in fata celor de la Lorient. Singurul gol al partidei venea in minutul 31 din penalty. Cel care il transforma era Moffi. Desi aveau o posesie de 72%, monegascii expediau pe poarta doar 3 suturi.

Singura infrangere a lui Lorient in ultimele 7 meciuri de campionat venea in fata lui Lyon. Acestea au fost primele puncte pierdute de Monaco in ultimele 5 intalniri directe.

Lille – Nice: 0-4

Daca in prima runda obtinea o remiza in-extremis, cu ajutorul unui autogol, acum campioana pierdea pe teren propriu la 4 goluri diferenta. Dolberg deschidea scorul inca din primele secunde de joc, Boudaoui majorand diferenta in minutul 5. Gouiri stabilea scorul pauzei, marcand in prelungiri din penalty. Scorul final il stabilea Dolberg, in minutul 64. Gouiri putea sa duca scorul la 0-5, insa golul sau din minutul 70 era anulat in urma consultarii VAR. Lille avea o posesie de 62%, insa doar doua suturi pe poarta.

Iata ca dupa victoria din ultima etapa a sezonului trecut cu Lyon, acum Nice invinge o alta formatie cu pretentii, tot in deplasare. Este de urmarit parcursul lui Nice in aceasta editie de Ligue 1. De cealalta parte, este cea mai drastica infrangere a lui Lille pe teren propriu din ultimii 4 ani. In 2017 Lille era invinsa acasa de Monaco.

Angers – Lyon: 3-0

Lyon a pierdut la scor de neprezentare cu Angers, aratand ca startul de sezon a venit prea repede pentru ea. La pauza gazdele conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Boufal, in minutul 20. Marcelo inscria in proprie poarta in minutul 53, facand ca avantajul lui Angers sa se dubleze. Ca si cum asta nu ar fi fost de ajuns, Lyon juca ultimele 25 minute in inferioritate, Cornet fiind eliminat. Cu doar un sfert de ora inainte acesta vedea primul cartonas galben. Scorul final era stabilit de Ounahi, marocan care era adus in aceasta vara la Angers.

A fost a doua victorie a lui Angers in acest start de campionat, dupa cea din prrima runda din deplasare cu Strasbourg. Nici atunci Angers nu primea gol. In schimb, Lyon ramane cu punctul obtinut in prima runda, pe teren propriu in fata lui Brest.

Marseille – Bordeaux: 2-2

Totul mergea perfect pentru marseillezi in prima reprza a meciului cu Bordeaux. Under deschidea scorul in minutul 34, Payet majorand diferenta cu 4 minute inainte de pauza. Introdus la pauza, Pembele reducea din handicap in minutul 51. Peste doar 6 minute Oudin egala pentru formatia oaspete. Marseille termina in inferioritate numerica, dupa ce Balerdi era eliminat direct in minutul 88.

De punctat ca Marseille este neinvinsa in ultimele 4 meciuri de campionat. De asemenea, marseillezii plecau neinvinsi si in cele 7 meciuri amicale din aceasta vara. In schimb, Bordeaux a obtinut primul punct, dupa ce in prima etapa era invinsa pe teren propriu de nou-promovata Clermont.

Rezumat Ligue 1 etapa 2 – Meciuri spectaculoase

Reims – Montpellier: 3-3

Cea mai spectaculoasa partida din aceasta etapa avea loc intre Reims si Montpellier. Se marcau nu mai putin de 6 goluri, expediindu-se 14 suturi pe poarta. Noua erau date de gazde, cinci de oaspeti. Dupa 10 minute scorul era deja 1-1. Cozza il deschdea pentru oaspeti in minutul 5, egalarea venind doar doua minute mai tarziu de la Cassama. Acelasi Cassama marca in minutul 26, aducandu-le pe gazde in avantaj. La pauza Montpellier era insa cea care conducea. Delort egala in minutul 38, Laborde readucand-o pe Montpellier in avantaj 5 minute mai tarziu. In repriza secunda vedeam un singur gol. Era inscris de Kebbal, in minutul 83, care ii aducea 1 punct lui Reims.

Iata ca, dupa ce in prima etapa, obtinea o remiza alba in deplasare cu Nice, acum Reims reuseste una cu 6 goluri. De partea cealalta, in cele doua partide disputate de Montpellier in acest sezon se marcau 11 goluri. In prima era invinsa cu 2-3 pe teren propriu de catre Marseille.

Lens – Saint-Etienne: 2-2

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida. Profitand de o greseala imensa a gazdelor, Khazri deschidea scorul inca din primele secunde ale meciului. Ganago stabilea scorul pauzei, egaland pentru Lens in minutul 36. Bouanga readucea echipa oaspete in avantaj in minutul 52, Fofana egaland pentu gazde in minutul 77.

Pentru ambele formatii aceasta este a doua remiza din campionat, dupa ce in prima etapa obtineau una cu doua goluri. Lens remiza in deplasare cu Rennes, iar Saint Etienne pe teren propriu cu Lorient.

Nantes – Metz: 2-0

O partida in care se expediau 12 suturi pe poarta avea loc intre Nantes si Metz. Gazdele expediau 7 suturi, iar oaspetii 5. Kolo Muani deschidea scorul pentru gazde in minutul 12, Blas majorand diferenta in minutul 49.

Astfel, Nantes este neinvinsa in acest start de campionat, dupa ce in prima runda remiza in deplasare cu Monaco. De cealalta parte, Metz remiza in prima runda cu Lille, scapand victoria printre urechile acului.

Rezumat Ligue 1 etapa 2 – Alte rezultate

Clermont – Troyes: 2-0

Cartonas rosu Kabore (Troyes, 33); 1-0: Bayo (53); 2-0: Bayo (65)

Brest – Rennes: 1-1

0-1: Guirassy (84); 1-1: Le Douaron (90+1)

Clasament dupa etapa 2

Trei sunt echipele ce au acumulat maximum de puncte dupa doua runde. Este vorba de Angers, Clermont si PSG. Dintre acestea, Angers si Clermont nu au primit niciun gol. Fara gol primit este si Nice, echipa care are 4 puncte. La polul opus, Troyes si Strasbourg sunt singurele formatii ce nu au obtinut vreun punct. Toate formatiile din Ligue 1 au punctat cel putin o data.

Dupa doua runde doi sunt jucatorii care au marcat trei goluri. Este vorba despre Bayo (Clermont) si Payet (Marseille). Ii urmeaza 8 jucatori ce au marcat doua goluri.  Dntre acestia, doar unul este francez.

Program etapa 3

Pe 20 august va fi deschisa etapa a treia de catre PSG, care o va intalni in deplasare pe Brest. Ziua urmatoare vor fi doua meciuri: cele ale lui Lille si Monaco. Lille o va intalni in deplasare pe Saint-Etienne, derby-ul etapei desfasurandu-se intre Monaco si Lens. Lyon va avea o misiune aparent usoara, intalnind pe teren propriu nou-promovata Clermont.