Rezumat Ligue 1 etapa 19

Ligue 1 etapa 19: Doar o echipa din top 4 a castigat

A fost o ultima etapa din an in care s-au petrecut trei surprize. PSG, Marseille si Lyon comiteau pasii gresiti, toate cele trei inregistrand rezultate de egalitate cu doua goluri. De asemenea, a fost o runda cu doua meciuri in care echipa care conducea la pauza pierdea la final. Care au fost cele doua meciuri veti putea afla din acest rezumat Ligue 1 etapa 19. Sa spunem, totodata, ca in aceasta etapa au avut loc doar 9 partide. Cea dintre Clermont si Strasbourg a fost amanata din cauza cetii.

Rezumat Ligue 1 etapa 19 – Surprize

Lorient – PSG: 1-1

Parizienii aveau o posesie de 77% in aceasta partida, insa expediau patru suturi pe poarta, fata de cinci ale adversarei. Monconduit deschidea scorul pentru gazde cu 5 minute inainte de pauza. In minutul 86 PSG ramanea in inferioritate numerica, dupa ce Sergio Ramos era eliminat. Spaniolul intrase pe teren la pauza, vazand primul cartonas galben in minutul 81. Cand parizienii pareau ca vor pierde acest meci venea reusita lui Icardi, din primul minut de prelungire.

PSG a inregistrat trei remize in precedentele patru etape de campionat. Pe celelalte le obtinea acasa cu Nice si in deplasare cu Lens. Victoria o obtinea runda trecuta, pe teren propriu cu Monaco, scor 2-0. In schimb, Lorient a obtinut primul sau punct din precedentele 8 etape de Ligue 1.

Lyon – Metz: 1-1

Gazdele aveau o posesie de 76% aici si sase suturi pe poarta, fata de doua ale adversarei, dar asta nu a ajutat-o sa castige. Lyonezii deschideau scorul prin Lukeba in minutul 56. Doar doua minute mai tarziu erau egalati, autorul golului oaspetilor fiind Boubacar Traore.

Lyon se afla la a treia remiza consecutiva in campionat, celelalte doua fiind inregistrate in deplasare cu Lille (0-0) si cu Bordeaux (2-2). De partea cealalta, Metz vine in campionat dupa victoria de pe teren propriu cu Lorient, scor 4-1. Aceste rezultate erau precedate de doua infrangeri, adversare fiind Monaco si Montpellier. Saptamana trecuta Metz era eliminata din Coupe de France de o formatie anonima, dupa executarea loviturilor de departajare.

Marseille – Reims: 1-1

Marseille avea 73% posesie in acest meci si sase suturi pe poarta, fata de doar doua ale oaspetilor. Cu toate astea, Reims era cea care dadea cu piciorul unei victorii. Intrat in minutul 61, Ekitike deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 75. In prelungirile partidei se petrecea o faza controversata in careul celor de la Reims, insa arbitrul nu a fluierat nimic initial. Apoi a consultat VAR-ul, dand penalty pentru Marseille. In urma acestei faze Gravillon a protestat atat de vehement, incat a primit doua cartonase galbene, fiind eliminat. Payet era cel care transforma penalty-ul pentru marseillezi.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Marseille in precedentele 3 etape de campionat. Infrangerea venea pe teren propriu cu Brest, scor 1-2, dupa ce marseillezii conduceau la pauza. De partea cealalta, Reims are tot o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 etape de Ligue 1.

Rezumat Ligue 1 etapa 19 – Meciuri spectaculoase

Montpellier – Angers: 4-1

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta. Savanier deschidea scorul pentru gazde in minutul 14, Cozza majorand diferenta la finele primei jumatati de ora. Handicapul era redus de Pereira Lage, care marca in prelungirile primei reprize. Ristic refacea diferenta de doua goluri in minutul 51, scorul final fiind stabilit de Mavididi in minutul 76.

Montpellier se afla la a patra victorie consecutiva in campionat, interval in care marca 12 goluri, primind doua. Niciun adversar nu era insa de top. De cealalta parte, Angers a suferit a treia infrangere din precedentele 4 etape.

Rezumat Ligue 1 etapa 19 – Alte rezultate

Troyes – Brest: 1-1

0-1: Honorat (5); 1-1: Rami (80)

St. Etienne – Nantes: 0-1

0-1: Kolo Muani (83)

Nice – Lens: 2-1

0-1: Kalimuendo (30); 1-1: Lemina (63); 2-1: J.Kluivert (79)

Monaco – Rennes: 2-1

0-1: Terrier (16); 1-1: Ben Yedder (penalty, 35); 2-1: Volland (72)

Bordeaux – Lille: 2-3

1-0: A.Elis (17); 1-1: B.Andre (33); 2-1: A.Elis (45); 2-2: Yilmaz (77); 2-3: J.David (84)

Clasament dupa etapa 19

PSG este lider autoritar, avand 13 puncte fata de urmatoarele clasate. Acestea sunt Nice si Marseille, cu mentiunea ca Marseille are o restanta de disputat. Top 5 este completat de Rennes si Montpellier, ambele la doua puncte in spatele celor de la Nice si Marseille. La alte doua puncte in spate se afla Monaco. Lille ocupa locul 8, pe Lyon gasind-o abia pe 13, avand insa o restanta de disputat. Cu 39 goluri marcate, PSG are cea mai buna ofensiva. Apararea cea mai solida ii revine lui Marseille, care a primit 15 goluri.

Locurile 15, 16 si 17 sunt ocupate de Troyes, Clermont si Bordeaux, toate cele trei avand 17 puncte. Lens si Lorient se afla pe locurile 18 si 19, la doar un punct in spatele celor 3. “Lanterna rosie” este St. Etienne, care are 12 puncte. Dintre cele 6 echipe, Clermont are o restanta de disputat. Ofensiva cea mai slaba o gasim la Lorient, care a marcat 15 goluri. Defensiva cea mai precara ii apartine lui Bordeaux, cu 43 goluri primite.

Lider in clasamentul golgheterilor este Jonathan David (Lille), care are 12 goluri. Il urmeaza Ben Yedder (Monaco), acesta avand 10 goluri. Intalnim apoi 5 jucatori cu 9 reusite fiecare. Este vorba de Mbappe (PSG), Laborde (Rennes), Ajorque (Strasbourg), Bayo (Clermont) si Terrier (Rennes).

Program etapa 20

In perioada 7-9 ianuarie se va desfasura prima etapa a returului din Ligue 1. Etapa va debuta cu meciul dintre Bordeaux si Marseille. In primul meci de sambata Lille va primi vizita lui Lorient, iar Rennes se va deplasa pentru partida cu Lens. Duminica Nice va juca pe terenul lui Brest, iar Monaco o va intalni in deplasare pe Nantes. Runda se va incheia cu derbyul dintre Lyon si PSG.