Ligue 1 etapa 18: Parizienii se distanteaza in clasament, marseillezii urcand pe pozitia secunda

In penultima runda a anului in Ligue 1, PSG a profitat din nou de un pas gresit al echipei de pe locul secund pentru a se distanta in fruntea clasamentului. Doar 4 echipe care se aflau in top 10 inaintea acestei runde au obtinut victoria. Care au fost surprizele din weekend veti descoperi dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 18. Tot aici veti afla si care va fi cel mai interesant meci din ultima etapa a turului.

Rezumat Ligue 1 etapa 18 – Echipe favorite care au castigat

PSG – Monaco: 2-0

Scorul final aici era stabilit inca din prima repriza. Mbappe deschidea scorul din penalty in minutul 12, acelasi Mbappe majorand diferenta in minutul 45. Au fost singurele doua suturi pe poarta din aceasta partida ale parizienilor, pe cand monegascii au avut 3.

Este prima victorie a parizienilor din precedentele 3 etape. In celelalte inregistra remize pe teren propriu cu Nice si in deplasare cu Lens. De partea cealalta, pentru Monaco este primul esec din ultimele 6 etape. Monegascii vin dupa victoriile din deplasare cu Angers (3-1) si de pe teren propriu cu Metz (4-0).

Rezumat Ligue 1 etapa 18 – Surprize

Rennes – Nice: 1-2

Doar doua infrangeri a suferit Rennes in ultimele 12 runde de Ligue 1. Cealalta o suferea in precedenta partida de pe teren propriu, impotriva lui Lille, scor 1-2. De cealalta parte, pentru Nice este prima victorie din ultimele 4 etape. Infrangerile din acest interval veneau pe teren propriu cu Strasbourg si Metz, remiza alba inregistrand-o in deplasare cu PSG.

Angers – Clermont: 0-1

Sngurul gol al acestei partide era marcat in minutul 84, cand Mohamed Bayo transforma un penalty. Fiecare dintre cele doua echipe expedia trei suturi pe poarta, gazdele avand o posesie de 64%. Pentru Clermont aceasta a fost prima victorie din precedentele opt etape. In acest interval mai obtinea doar un punct. Se intampla in partida de pe teren propriu cu Lens. Toate cele sase infrangeri erau suferite la o diferenta de un gol. De partea cealalta, Angers a suferit a doua infrangere din ultmele trei etape. Cealalta o suferea in precedenta partida de pe teren propriu, cand era invinsa de Monaco, scor 1-3.

Rezumat Ligue 1 etapa 18 – Meciuri spectaculoase

Desi gazdele expediau opt suturi pe poarta, iar gazdele doar trei, nu reuseau sa scoata nimic din aceasta partida. Dolberg deschidea scorul din penalty pentru Nice in minutul 19, Atal dubland diferenta in minutul 51. Bourigeaud reducea din handicap in minutul 59.

Rezumat Ligue 1 etapa 18 – Alte rezultate

Nantes – Lens: 3-2

0-1: D.Costa (7); 0-2: Kalimuendo (14); 1-2: Kolo Muani (49); 2-2: Kolo Muani (57); 3-2: M.Simon (90)

Brest – Montpellier: 0-4

0-1: Wahi (45+1); 0-2: Mavididi (47); 0-3: Sambia (60); 0-4: Germain (85)

Reims – St.Etienne: 2-0

1-0: E.Toure (23); Cartonas rosu Bouanga (St. Etienne, 45+1); 2-0: Mbuku (89, intrat in min.74)

Lille – Lyon: 0-0

Troyes – Bordeaux: 1-2

1-0: Chavalerin (28); 1-1: Salmier (30); 1-2: Hwang (54)

Metz – Lorient: 4-1

1-0: Sarr (5); 2-0: Jenz (autogol, 9); 3-0: Boulaya (19); 3-1: Jenz (69); 4-1: Niane (71, intrat in min. 80)

Strasbourg – Marseille: 0-2

0-1: Dieng (62); 0-2: Caleta-Car (82)

Clasament dupa etapa 18

PSG s-a distantat la 13 puncte de pozitia secunda, pe care a urcat din nou Marseille, care are o restanta de disputat. Pe locul al treilea a coborat Rennes, situata la un punct in spatele marsellezilor si la un punct in fata lui Nice. Top 5 este incheiat de Montpellier, aflata la doua puncte in spatele lui Nice si la un punct in fata lui Lens. Strasbourg si Monaco se afla pe urmatoarele doua pozitii, la un punct in spatele lui Lens, echipa care nu a obtinut nicio victorie in precedentele 5 etape. La un punct in spatele celor de la Strasbourg si Monaco gasim trei echipe. Este vorba de Angers, Nantes si Lille. PSG are cea mai buna ofensiva, cu 38 goluri marcate. Defensiva cea mai solida ii revine lui Marseille, care a primit 14 goluri.

Lyon se afla pe locul 13, avand 23 puncte, fiind una dintre cele doar patru echipe fara victorie in ultimele trei etape. Urmeaza Reims, la un punct in spate. Diferenta dintre locul 14 si 15, respectiv 16, ocupate de Bordeaux si Clermont, este de 5 puncte. Cele doua au un punct mai mult decat Troyes, urmatoarea clasata. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Metz si Lorient, aflate la un punct in spatele lui Troyes. “Lanterna rosie” este St.Etienne, cu 12 puncte. Lorient are cea mai slaba ofensiva, cu 14 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta ii revine lui Bordeaux, care a primit 40 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Jonathan David (Lille) ramane in fruntea clasamentului, cu 11 reusite. Canadianul este urmat de 5 jucatori cu 9 goluri, dintre care patru francezi. Este vorba de Mbappe (PSG), Ajorque (Strasbourg), Laborde (Rennes), Ben Yedder (Monaco) si guineanul Bayo (Clermont).

In ceea ce priveste pasele de gol, primul clasat este Mbappe (PSG), cu 8 assisturi. Il urmeaza Payet (Marseille), cu 7 pase de gol si patru jucatori cu 5 assisturi fiecare. Este vorba de Ajorque (Strasbourg), Faivre (Brest), Savanier (Montpellier) si Volland (Monaco).

Program etapa 19

Ultima etapa a turului si, totodata, a anului 2021, va avea loc pe 22 decembrie. Aici Lille va juca in deplasare in compania lui Bordeaux, in vreme ce PSG o va intalni in deplasare pe Lorient. Lyon va primi vizita lui Metz, Marseille pe cea a lui Reims, cel mai interesant meci avand loc intre Monaco si Rennes.