Rezumat Ligue 1 etapa 17

Ligue 1 etapa 17: Doar o echipa din top 5 a castigat in aceasta runda

Multe surprize s-au inregistrat in aceasta runda, Rennes fiind singura echipa din top 5 care s-a impus. Brest continua forma excelenta, invingand in deplasare o adversara din acest top 5. Despre cine este vorba vom specifica in acest rezumat Ligue 1 etapa 17. Tot aici aflam care vor fi derbyurile etapei urmatoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 17 – Echipe favorite care au castigat

Monaco – Metz: 4-0

Monegascii intrau bine in partida, deschizand scorul inca din minutul 2. Autorul golului era Sofiane Diop. Diferenta era dublata in minutul 44 de Volland, care transforma un penalty. Gelson Martins ducea diferenta la 3 goluri in minutul 57. Scorul final era stabilit de Ben Yedder in minutul 87.

Pentru Monaco este a doua victorie la rand, runda trecuta castigand in deplasare asupra lui Angers cu 3-1. Cele doua victorii erau precedate de 3 remize. Pentru Metz este a doua infrangere la rand, dupa ce etapa trecuta era invinsa cu 1-3 pe teren propriu de Montpellier. Au fost singurele infrangeri din precedentele 6 runde de Ligue 1.

Rezumat Ligue 1 etapa 17 – Surprize

Lens – PSG: 1-1

Pentru PSG este a doua remiza consecutiva, runda trecuta obtinand una fara gol pe teren propriu impotriva lui Nice. De cealalta parte, Lens se afla la a treia remiza la rand, dupa cele cu Angers si Clermont, fiecare incheiata cu 4 goluri.

Marseille – Brest: 1-2

Cumva era de anticipat aceasta victorie, dar putina lume o vedea dupa prima repriza. La pauza Marseille conducea, dupa golul marcat de Gerson in minutul 29. Faivre egala din penalty in minutul 53. Brest marca golul victoriei cu 20 minute inainte de final, prin Honorat. Marseille avea o posesie de 74% si 4 suturi pe poarta, tot atatea cate avea si Brest.

Brest se afla la a sasea victorie la rand, Fiecare dintre cele 3 victorii din deplasare se incheia cu scorul de 2-1. Doua dintre echipele pe care le invingea pe teren propriu erau Monaco si Lens. De cealalta parte, sunt primele puncte pierdute de Marseille in ultimele doua etape. Ambele victorii din acest interval veneau cu 1-0, pe teren propriu invingand-o pe Troyes, iar in deplasare pe Nantes.

Nice – Strasbourg: 0-3

Oaspetii reuseau sa deschida scorul in minutul 21, autorul golului fiind Ajorque. Toate cele 3 puncte erau, practic, acontate in minutul 81, cand Diallo dubla diferenta. Trei minute mai tarziu Montpellier era in delir, cand Thomasson stabilea scorul final.

Strasbourg este neinvinsa de 6 etape, timp in care obtinea 3 victorii si 3 rezultate de egalitate. De partea cealalta, Nice nu a mai obtinut o victorie de 3 etape, timp in care a inregistrat o remiza si doua infrangeri. Remiza venea etapa trecuta, in deplasare cu PSG, cealalta infrangere venind acasa cu Metz, scor 0-1.

Bordeaux – Lyon: 2-2

Denayer dechidea scorul in aceasta partida pentru lyonezi in minutul 29. Tot un jucator al Lyonului inscria si al doilea gol, insa in proprie poarta. Gusto o ajuta pe Bordeaux sa egaleze in minutul 36. Cinci minute mai tarziu Thiago Mendes o readucea pe Lyon in avantaj. Singurul gol din repriza secunda venea in minutul 58 si ii apartinea lui Alberth Elis, care egala din nou pentru gazde.

Lyon comite al doilea pas gresit la rand, dupa ce runda trecuta pierdea pe teren propriu in fata lui Reims, scor 1-2. Reims marca atunci golul victoriei in al doilea minut de prelungire al partidei. De cealalta parte, Bordeaux nu a mai invins de 5 etape, interval in care suferea 3 infrangeri.

Rezumat Ligue 1 etapa 17 – Meciuri spectaculoase

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in acest meci, cu unul mai mult decat parizienii. Golurile veneau dupa prima ora de joc. Fofana deschidea scorul pentru Lens in minutul 62. Wijnaldum smulgea un punct pentru parizieni in primul minut de prelungire.

St.Etienne – Rennes: 0-5

Rennes se distra in aceasta partida impotriva ultimei clasate. Oaspetii expediau zece suturi pe poarta, fata de cele doar doua ale adversarei. Terrier deschidea scorul in minutul 22, tot el dubland diferenta 6 minute mai tarziu. In ultimul minut al primei reprize Macon marca in proprie poarta. La 3 minute dupa pauza Terrier realiza hat-trickul, ducand avantajul oaspetilor la 4 goluri. Scorul final era stabilit in minutul 83 de catre Ugochukwu, care intra pe teren doua minute mai devreme.

Este a patra victorie din precedentele 5 etape pentru Rennes, infrangerea din acest interval venind runda trecuta, in deplasare cu Lille, scor 1-2. In schimb, pentru Saint Etienne este a treia infrangere la rand, dupa cele suferite pe teren propriu cu PSG (1-3) si in deplasare cu Brest (0-1).

Rezumat Ligue 1 etapa 17 – Alte rezultate

Lille – Troyes: 2-1

0-1: Dingome (6); 1-1: J.David (48, intrat la pauza); 2-1: Giraudon (autogol, 85)

Reims – Angers: 1-2

Cartonas rosu Berisha (Reims, 35); 0-1: Boufal (penalty, 49); 1-1: Ekitike (penalty, 59); 1-2: Fulgini (75)

Montpellier – Clermont: 1-0

1-0: Wahi (28)

Lorient – Nantes: 0-1

0-1: Cyprien (83, intrat in min.64)

Clasament dupa etapa 17

PSG ramane lider detasat, avand 11 puncte peste urmatoarea clasata. Pe pozitia secunda a urcat Rennes, urmata fiind la un punct de Marseille, care are o restanta de disputat. Pe urmatoarele doua locuri le gasim pe Nice si Lens, aflate la 1 punct in spatele marseillezilor. Urmeaza Strasbourg si Monaco, la un punct dupa Nice si Lens. Cea mai buna ofensiva o are PSG, cu 36 goluri marcate, apararea cea mai solida apartinandu-le lui Rennes si Marseille, care au primit 14 goluri fiecare.

In subsolul clasamentului se da o batalie apriga. Troyes se afla pe locul 15, cu 16 puncte, unul mai mult decat Lorient si doua mai mult decat Bordeaux si Clermont. Pe ultimele doua locuri le gasim pe Metz si St.Etienne, la egalitate de puncte si la doua puncte in spatele celor de la Bordeaux si Clermont. Cea mai slaba ofensiva o are Lorient, cu 13 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta le revine celor de la Bordeaux, care au primit 39 goluri.

Jonathan David (Lille) ramane in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 11 reusite. El este urmat de 3 francezi, toti cu 9 reusite. Vorbim de Ajorque (Strasbourg), Laborde (Rennes) si Ben Yedder (Monaco). Apoi gasim 4 jucatori cu 8 goluri: Gouiri (Nice), Bayo (Clermont), Diallo (Strasbourg) si Terrier (Rennes).