Rezumat Ligue 1 etapa 16

Ligue 1 etapa 16: Marseille este singura echipa din top 5 care a invins, in vreme ce Brest are o forma fenomenala

Parizienii sunt lideri detasati, foarte probabil urmand sa castige campionatul. Drept urmare, isi mai permit si ei sa comita pasi gresiti. Unul dintre ei s-a produs in aceasta etapa, cand au obtinut o remiza alba pe teren propriu cu Nice. PSG nu a fost insa singura formatie din top 5 care a gafat in aceasta runda. Care au fost celelalte aflati dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 16. Tot aici decoperim si ca Brest a obtinut o noua victorie. Este a cincea la rand in campionat. Cu toate acestea, se afla inca in a doua jumatate a clasamentului. De punctat ca dupa 10 etape Brest ocupa penultimul loc.

Rezumat Ligue 1 etapa 16 – Surprize

PSG – Nice: 0-0

Parizienii au avut o posesie de 70% in aceasta partida si 5 suturi pe poarta, fata de cele doua ale adversarei. Au avut mai mult de 400 pase reusite in plus fata de adversari, insa asta nu a ajutat echipa sa castige.

Este primul pas gresit comis de PSG in precedentele 5 etape de Ligue 1. Totodata, este si primul meci din acest interval in care nu a primit gol. De cealalta parte, Nice are o singura victorie din precedentele 4 runde. Cele doua infrangeri din acest interval le suferea cu 0-1 pe teren propriu, adversari fiind Montpellier si Metz.

Lyon – Reims: 1-2

Lyonezii au ratat sansa de a se apropia de primele locuri, pierzand in aceasta runda pe teren propriu, poate in mod surprinzator. Toate cele 3 goluri se marcau in cea de-a doua repriza. Faes deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 56, Toko Ekambi egaland zece minute mai tarziu. Reims marca golul victoriei in cel de-al doilea minut de prelungire, eroul oaspetilor fiind Ekitike, intrat pe teren in minutul 71.

Reims se afla la a patra partida la rand fara infrangere si la a doua victorie consecutiva. Runda trecuta o invingea cu 1-0 pe Clermont, tot pe teren propriu. Mai mult decat atat, golul victoriei venea tot in prelungirile partidei. De cealalta parte, pentru Lyon este a doua infrangere din precedentele 3 etape de campionat. Cealalta o suferea tot in deplasare, in fata lui Rennes, scor 1-4.

Rezumat Ligue 1 etapa 16 – Meciuri spectaculoase

Metz – Montpellier: 1-3

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida. Oaspetii conduceau la pauza cu 2-0. Savanier deschidea scorul in minutul 36, Mavididi dubland diferenta in primul minut de prelungire. Montpellier se distanta la 3-0 la trei minute dupa pauza, autorul golului fiind Wahi. Golul de onoare pentru Metz il dadea De Preville, cu 20 minute inainte de final.

Sunt primele puncte obtinute de Montpellier din precedentele 3 etape. Runda trecuta era invinsa cu 0-1 pe teren propriu de Lyon, iar in urma cu doua runde cu 0-2 in deplasare de Rennes. In schimb, pentru Metz aceasta este prima infrangere din ultimele 5 runde. Printre rezultatele din acest interval se numara o remiza alba in deplasare cu Marselle si o victorie cu 1-0, tot in deplasare, asupra lui Nice.

Angers – Monaco: 1-3

Monegascii expediau 8 suturi pe poarta, fata de 3 ale gazdelor. Deschiderea de scor ii apartinea lui Monaco, Boadu marcand in minutul 25. Sofiane Diop majora diferenta in minutul 45 si se parea ca Monaco nu va avea emotii in a doua repriza. Emotii le-a dat chiar un coechipier. Este vorba de goalkeeperul Nubel, care marca in proprie poarta in minutul 55. Nubel a fost destul de ghinonist la acea faza, din bara mingea ricosand in spatele sau, dupa care poposea in poarta. Diferenta de doua goluri in  favoarea monegascilor era refacuta in minutul 73, autorul golului fiind Disasi.

Monaco venea dupa 3 remize in campionat, pe teren propriu avandu-le ca adversare pe Lille si Strasbourg, iar in deplasare pe Reims. De cealalta parte, Angers se afla la prima infrangere din precedentele 4 etape. In celelalte remiza in deplasare cu Lille si Lens, impunandu-se pe teren propriu in fata lui Lorient.

Rezumat Ligue 1 etapa 16 – Alte rezultate

Troyes – Lorient: 2-0

1-0: Ripart (7); 2-0: Kouanne (34)

Strasbourg – Bordeaux: 5-2

0-1: Ui-Jo Hwang (7); 1-1: Thomasson; 2-1: Gameiro (penalty, 43); 3-1: Ajorque (45+1); 4-1: Lienard (48); 4-2: Elis (57); 5-2: Ajorque (65)

Brest – St.Etienne: 1-0

1-0: Faivre (penalty, 64)

Rennes – Lille: 1-2

0-1: Xeka (31); 0-2: R.Sanches (45); 1-2: Bourigeaud (85)

Nantes – Marseille: 0-1

0-1: Gerson (30); Cartonas rosu Pallois (Nantes, 32)

Clermont – Lens: 2-2

0-1: Gastien (autogol, 12); 1-1: Magnin (41); 1-2: Fofana (47); 2-2: Bayo (65)

Clasament dupa etapa 16

Liderul PSG are 12 puncte peste urmatoarea clasata. Este vorba de Marseille, care are o restanta de disputat si un punct peste Rennes. Pe pozitia a patra, la un punct in spatele lui Rennes, o gasim pe Nice. Top 5 este incheiat de Lens, aflata si ea la un punct in spatele lui Nice. Pe locul 6 se afla Strasbourg, pe 7 Monaco, pe 10 Lyon si pe 12 Lille. Diferenta dintre locul 6 si locul 12 este de doar doua puncte. PSG este cea mai ofensiva echipa, cu 35 goluri marcate. Apararea cea mai buna le  apartine lui Marseille si Nice, fiecare primind 12 goluri.

Odata cu victoria din aceasta runda, Troyes a iesit momentan din zona periculoasa, aflandu-se pe locul 15, cu 16 puncte. La un punct in spate o gasim pe Lorient, iar la alt punct in spate pe Clermont. Locul 18 este ocupat de Bordeaux, care are 13 puncte. Cele doua locuri care retrogradeaza direct sunt ocupate de Metz si St.Etienne, fiecare cu 12 puncte. Troyes are cea mai slaba ofensiva, cu 15 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii apartine lui Bordeaux, echipa ce a primit 37 goluri.

Golgheteri

Jonathan David (Lille) conduce in clasamentul golgheterilor, canadianul avand 10 reusite. Urmeaza Laborde (Rennes), cu 9 goluri. Cei doi sunt urmati de 4 jucatori cu 8 goluri. Este vorba de Ajorque (Strasbourg), Gouiri (Nice), Bayo (Clemont) si Ben Yedder (Monaco).

Program etapa 17

Runda cu numarul 17 va avea loc in weekendul 4-5 decembrie. Aceasta va incepe cu meciul dintre Marseille si Brest, continuand cu cel dintre Lille si Troyes. Tot sambata Lens va primi vizita liderului PSG. Duminica Monaco va primi vizita lui Metz, etapa incheindu-se cu meciul dintre Bordeaux si Lyon.