Rezumat Ligue 1 etapa 15

Ligue 1 etapa 15: PSG se impune dupa ce a fost condusa si a jucat o repriza in superioritate

A fost o runda in care Lille a mai pierdut o pozitie in clasament, afundandu-se in partea a doua a lui. Trebuie spus insa ca diferenta de puncte dintre ea si ocupanta pozitiei secunde este mai mica decat cea dintre lider si echipa de pe locul secund. PSG a obtinut o noua victorie, nu insa fara emotii, toate golurile marcandu-le in superioritate numerica. Care a fost surpriza acestei etape veti lectura in acest rezumat Ligue 1 etapa 15. Tot aici vom descoperi in ce zi se va desfasura urmatoarea runda.

Rezumat Ligue 1 etapa 15 – Echipe favorite care au castigat

St.Etienne – PSG: 1-3

A fost a patra victorie la rand in campionat pentru parizieni, care primeau gol in fiecare dintre acestea. De cealalta parte, St.Etienne a suferit prima infrangere din precedentele 5 runde. Celelalte adversare pe care le intalnea erau destul de modeste.

Marseille – Troyes: 1-0

Marseillezii au avut ceva emotii in a trece de aceasta echipa aflata in subsolul clasamentului. Gazdele au expediat 4 suturi pe poarta, iar oaspetii doar doua. Toate cele 4 suturi pe poarta marseillezii le-au reusit in repriza ecunda. Singurul gol al partidei era inscris in minutul 74 de catre Lirola, aflat la primul sau gol din acest sezon.

Marseille este neinvinsa de 6 etape in Ligue 1, timp in care obtinea doua victorii si 4 remize. Una dintre remize o inregistra pe teren propriu cu PSG. De cealalta parte, Troyes se afla la a treia infrangere consecutiva, interval in care nu marca niciun gol.

Rezumat Ligue 1 etapa 15 – Surprize

Nice – Metz: 0-1

Am asistat la o desfasurare a evenimentelor bizara, in prima repriza acordandu-se 4 cartonase galbene, iar in a doua niciunul. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 31 de Centonze. Gazdele au avut o posesie de 70%, insa doar doua suturi pe poarta. De partea cealalta, Metz a marcat la singurul sut pe poarta expediat.

Metz este neinvinsa in precedentele 4 partide de Ligue 1, aceasta fiind insa singura victorie din cele 4 partide. De partea cealalta, Nice are doua victorii si doua infrangeri in ultimele 4 runde. Cealalta infrangere o suferea tot pe teren propriu, cu Montpellier, tot cu scorul de 0-1. Ambele victorii le obtinea in deplasare cu 2-1, adversare fiind Clermont si Angers.

Rezumat Ligue 1 etapa 15 – Meciuri spectaculoase

Parizienii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale gazdelor. PSG putea deschide scorul inca din minutul 5, insa golul marcat de Neymar era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Bouanga deschidea scorul pentru gazde in minutul 22. St. Etienne ramanea insa in inferioritate numerica in minutul 45, Kolodziejczak fiind cel eliminat. Din urma eliminarii a rezultat o lovitura libera, batuta de Messi si transformata in gol de Marquinhos. Tot Messi dadea assistul si la al doilea gol, marcat de Di Maria in minutul 79. Scorul final era stabilit de Marquinhos, tot din pasa lui Messi, in primul minut de prelungire al partidei.

Rezumat Ligue 1 etapa 15 – Alte rezultate

Lens – Angers: 2-2

0-1: Boufal (40); 1-1: Kakuta (48); 2-1: Sotoca (55); 2-2: R.Thomas (70)

Lille – Nantes: 1-1

1-0: Yilmaz (9); 1-1: Blas (24); Cartonas rosu Fabio (Nantes, 78); Penalty ratat J.David (Lille, 80)

Reims – Clermont: 1-0

1-0: G.Konan (90+1)

Monaco – Strasbourg: 1-1

1-0: Ben Yedder (penalty, 45+1); 1-1: Ajorque (penalty, 48)

Lorient – Rennes: 0-2

Gol anulat VAR (Rennes, 21); 0-1: Laborde (75); 0-2: Doku (78, intrat in min.69)

Bordeaux – Brest: 1-2

1-0: Gegersen (43); 1-1: Le Douaron (60); 1-2: Le Douaron (66)

Montpellier – Lyon: 0-1

0-1: Paqueta (17)

Clasament dupa etapa 15

PSG s-a distantat la 12 puncte de a doua clasata, aceasta fiind singura echipa al carei loc in fruntea clasamentului il anticipam inainte de startul campionatului. Poate si Marseille, aflata pe pozitia a patra. Locul secund este ocupat de Rennes, la doua puncte in spate avandu-le pe Nice si Marseille, cu specificatia ca Marseille are o restanta de disputat. Top 5 este incheiat de Lens, aflata la 1 punct in spatele lui Nice si Marseille. Ofensiva cea mai buna o are PSG, care a marcat 35 goluri. Cea mai solida aparare o gasim la Rennes, Nice si Marseille, care au primit 12 goluri fiecare.

In subsolul clasamentului, Lorient vine dupa 4 infrangeri, coborand pe locul 15, cu 15 puncte. La doua puncte sub ea le gasim pe Bordeaux, Troyes si Clermont. Trebuie specificat ca nou-promovata Clermont are cea mai proasta forma de moment, cu 5 infrangeri la rand. Pe cele doua pozitii care retrogradeaza direct se afla in acest moment Metz si St.Etienne. Cele doua se afla la doar un punct in spatele celor de la Bordeaux, Troyes si Clermont.  Cea mai slaba ofensva o au Troyes si Lorient, cu doar 13 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva o gasim la Bordeaux, care a primit 32 goluri.

Jonathan David (Lille) conduce in clasamentul golgheterilor, canadianul avand 10 goluri. Il urmeaza francezii Laborde (Rennes), Gouiri (Nice) si Ben Yedder (Monaco). Primul are 9 reusite, iar ceilalti doi 8 goluri. Sub ei se afla 6 jucatori cu 7 goluri. Printre acestia il gasim pe Mbappe (PSG).

Program etapa 16

Toate cele 10 meciuri ale rundei cu numarul 16 din Ligue 1 vor avea loc pe 1 decembrie. Aici Monaco o va intalni in deplasare pe Angers, Lyon va primi vizita lui Reims, iar PSG pe cea a lui Nice. Marseille si Lille vor juca in deplasare, adversare fiind Nantes, respectiv Rennes.