Rezumat Ligue 1 etapa 14

Ligue 1 etapa 14: Derby abandonat, dupa ce un jucator al oaspetilor a fost lovit cu o sticla in cap

A fost o etapa in care am vazut nu mai putin de 5 cartonase rosii. Totul a culminat cu partida dintre Lyon si Marseille, abandonata deoarece Payet era lovit cu o sticla in cap de catre un suporter al gazdelor. Din aceasta cauza, Lyon risca sa piarda la “masa verde”, o decizie urmand a se lua zilele viitoare. PSG nu a avut probleme in a se impune in aceasta runda, in vreme ce Monaco si Lille incheiau la egalitate. Care a fost meciul cu golurile cele mai multe veti afla din acest rezumat Ligue 1 etapa 14. Sa spunem ca in aceasta runda au fost inscrise 27 goluri.

Rezumat Ligue 1 etapa 14 – Echipe favorite care au invins

PSG – Nantes: 3-1

Parizienii se afla la a treia victorie la rand in campionat, dupa cele de pe teren propriu cu Lille si din deplasare cu Bordeaux, ambele venite la diferenta de un gol. In schimb, Nantes a obtinut un singur punct in precedentele 3 etape. Se intampla pe teren propriu cu Strasbourg, scor 2-2. Cealalta infrangere venea in deplasare cu Montpellier, scor 0-2.

Rennes – Montpellier: 2-0

Scorul final era stabilit inca de la pauza, Terrier marcand primul in minutul 8. Diferenta era majorata in minutul 28 de Majer. Repriza se termina cum nu se poate mai prost pentru Montpellier, care ramanea in inferioritate numerica. Savanier era eliminat in minutul 41.

Cinci victorii si o remiza obtinea Rennes in ultimele 6 etape de campionat. Runda trecuta Rennes o invingea cu 4-1 pe teren propriu pe Lyon. De partea cealalta, sunt primele puncte pierdute de Montpellier in precedentele 3 etape. In acest interval le invingea pe teren propriu pe Nantes si in deplasare pe Nice, fara sa primeasca gol.

Rezumat Ligue 1 etapa 14 – Meciuri spectaculoase

Monaco – Lille: 2-2

Inceputul de meci a fost unul spectaculos, cu doua goluri in primele 10 minute. Pe ambele le marca Jonathan David in minutele 5 din penalty, respectiv 9, iar misiunea monegascilor devenea una foarte dificila. Gazdele reduceau din handicap in minutul 41, prin Diatta. In minutul 78 Monaco ramanea in inferioritate numerica, Pavlovic fiind eliminat. Cu toate acestea, gazdele aveau puterea sa egaleze. Se intampla in minutul 83, autorul golului fiind Ben Yedder, intrat in minutul 72. Atat Lille, cat si Monaco expediau 8 suturi pe poarta in acest duel.

Monaco se afla la a treia partida consecutiva fara victorie in Ligue 1. Runda trecuta obtinea o remiza alba in deplasare cu Reims, acum doua runde fiind invinsa in deplasare de Brest cu 0-2. Lille nu a cunoscut victoria in campionat in ultimele 5 etape, interval in care obtinea 3 puncte. Cele doua infrangeri veneau in deplasare cu PSG si Clermont, ambele la un gol diferenta.

Metz – Bordeaux: 3-3

Cele mai multe goluri din aceasta runda se marcau in meciul dintre Metz si Bordeaux. Gazdele expediau 9 suturi pe poarta, iar oaspetii 5. Alberth Elis deschidea scorul pentru Bordeaux in minutul 17, Oudin majorand diferenta in minutul 39. De Preville reducea din handicap in minutul 45, Nguette egaland la 6 minute dupa pauza. Oaspetii preluau din nou conducerea in minutul 65, marcatorul golului fiind Oudin. Trei minute mai tarziu Boulaya era eliminat de la gazde, iar oaspetii puteau rasufla ceva mai usor. Faptul ca esti in inferioritate numerca nu inseamna insa ca nu poti inscrie, weekendul trecut vazand destule cazuri care confirmau acest lucru. Printre aceste cazuri se numara si cel al lui Metz, care egala in minutul 70, dupa reusita lui Nguette. De notat ca Nguette intra pe teren in minutul 31.

A fost a treia remiza la rand in campionat pentru Metz, celelalte venind in deplasare cu Marseille si pe teren propriu cu Saint Etienne. De partea cealalta, Bordeaux are 3 remize, o victorie si o infrangere in precedentele 5 runde. Etapa trecuta era invinsa cu 2-3 pe teren propriu de catre PSG.

Parizienii pareau a avea meciul la discretia lor, mai ales ca deschideau scorul inca din minutul 2. Mbappe era autorul golului. Lucrurile se complicau mult pentru PSG in minutul 65, cand goalkeeperul Keylor Navas era eliminat. Egalarea venea in minutul 76, cel ce o reusea fiind Kolo Muani. Parizienii preluau conducerea printr-un autogol, marcat in proprie poarta de Appiah in minutul 81. Scorul final era stabilit de Messi, care inscria in minutul 87. PSG expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, unul mai mult decat advesara sa.

Rezumat Ligue 1 etapa 14 – Alte rezultate

Brest – Lens: 4-0

1-0: Mounie (3); 2-0: Chardonnet (13); 3-0: Faivre (33); 4-0: Le Douaron (69); Cartonas rosu Kalimuendo (Lens, 74)

Troyes – Saint Etienne: 0-1

0-1: Trauco (60)

Strasbourg – Reims: 1-1

0-1: Ekitike (22); Penalty ratat Gameiro (Strasbourg, 43); 1-1: Bellegarde (90+6, intrat in min. 83)

Angers – Lorient: 1-0

1-0: Mangani (penalty, 68)

Clermont – Nice: 1-2

1-0: Ogier (17); 1-1: Gouiri (76); 1-2: Gouiri (82)

Clasament dupa etapa 14

PSG continua linistita drumul catre titlu, aflandu-se la 11 puncte in fata urmatoarei clasate. Este vorba despre Nice, aflata la un punct in fata lui Rennes, doua in fata lui Lens si trei in fata lui Marseille. Monaco ocupa locul 8, Lyon locul 10 si Lille locul 12, diferenta dintre Lille si Marseille fiind de doar 6 puncte. PSG are cea mai buna ofensiva, cu 32 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii apartine lui Nice, aceasta primind 11 goluri.

Si in subsolul clasamentului diferentele de puncte sunt foarte mici. Locurile 15, 16, 17 si 18 au 13 puncte fiecare. Este vorba de Reims, Bordeaux, Troyes si Clermont. Penultima pozitie este ocupata de Saint Etienne, aflata la un punct in spatele celor 4. “Lanterna rosie” este Metz, care a acumulat 9 puncte. Ofensiva cea mai slaba o au Troyes si Lorient, cu 13 goluri marcate. Cea mai slaba defensiva le revine celor de la Metz si Bordeaux, care au primit 30 goluri fiecare.

Jonathan David (Lille) se afla pe primul loc in topul marcatorilor, cu 10 goluri. Este urmat de Gouiri (Nice) si Laborde (Rennes), fiecare cu 8 reusite. Vedem apoi 6 jucatori cu 7 goluri fiecare.

Program etapa 15

Runda viitoare se va desfasura in intervalul 26-28 noiembrie. In primul meci Lens o va intalni pe teren propriu pe Angers, pentru ca in urmatorul Lille sa primeasca vizita lui Nantes. Monaco o va intalni pe teren propriu pe Strasbourg, pe cand Lyon si PSG vor juca in deplasare. Lyon o va intalni pe Montpellier, iar PSG pe Saint Etienne.