Rezumat Ligue 1 etapa 13

Ligue 1 etapa 13: Lyon rateaza o sansa foarte mare de a se apropia de podium

PSG se distanteaza de principalele sale rivale si dupa aceasta runda, dupa ce a condus chiar si la 3 goluri diferenta in meciul sau din deplasare. In schimb, Lyon ar vrea sa uite aceasta etapa si la fel putem spune si despre Lille si Monaco. Ce au facut cele 3 formatii, insa si ce derby ne asteapta dupa pauza internationala veti afla dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 13. Tot de aici aflam si care este noua “lanterna rosie” a campionatului.

Rezumat Ligue 1 etapa 13 – Echipe favorite care au invins

Bordeaux – PSG: 2-3

PSG se afla la a patra partida consecutiva in Ligue 1 fara infangere. In acest interval obtinea 3 victorii, remiza venind in deplasare cu Marseille. De cealalta parte, pentru Bordeaux este prima infrangere din ultimele 4 etape. Runda trecuta o invingea cu 3-2 pe teren propriu pe Reims. Asta, dupa ce Reims conducea cu 2-0 cu 20 minute de final, golul victoriei lui Bordeaux venind in al patrulea minut de prelungire.

Rezumat Ligue 1 etapa 13 – Surprize

Marseille – Metz: 0-0

Gazdele au dominat copios la capitolul posesie in aceasta partida, avand 76%. Metz expedia insa mai multe suturi pe poarta: 4, fata de cele 3 ale marseillezilor. Din minutul 56 oaspetii evoluau in inferioritate numerica, Jemerson vazand direct cartonasul rosu.

Metz este fara victorie de 5 etape, aceasta fiind a doua remiza consecutiva. Runda trecuta o intalnea pe teren propriu pe St. Etienne. De cealalta parte, Marseille are o victorie si 3 remize in precedentele 4 etape de campionat. Runda trecuta o invingea in deplasare pe Clermont cu 1-0. In precedenta partida de pe teren propriu Marseille remiza cu PSG.

Nice – Montpellier: 0-1

Oaspetii se impuneau aici, desi expediau doar doua suturi pe poarta, fata de 6 ale gazdelor. Singurul gol al partidei era inscris cu 10 minute inainte de final, autorul sau fiind Mollet. Este a treia victorie din ultimele 4 runde pentru Montpellier, infrangerea venind in deplasare cu Monaco, scor 1-3. De cealalta parte, Lens sufera prima infrangere din precedentele 4 etape. In ultimele doua meciuri de pe teren propriu Nice a invins-o pe Lyon cu 3-2, inregistrand o remiza alba cu Marseille.

Rezumat Ligue 1 etapa 13 – Meciuri spectaculoase

Lens – Troyes: 4-0

Gazdele expediau 12 suturi pe poarta, dublu decat adversarii. Lens rezolva partida inca de la pauza, cand conducea cu 3-0. Kalimuendo deschidea scorul in minutul 14, Said dubland diferenta in minutul 29. Clauss stabilea scorul pauzei 6 minute mai tarziu, pentru ca scorul final sa il stabileasca Frankowski, la finele primei ore de joc.

A fost a patra victorie pentru Lens din precedentele 6 etape. Infrangerile din acest interval veneau in deplasare cu Lyon si Montpellier, ambele la un gol diferenta. Pentru Troyes este prima infrangere din ultimele 4 runde. Victoriile veneau acasa cu Nice si in deplasare cu Reims, iar remiza pe teren propriu cu Rennes.

Rennes – Lyon: 4-1

Etapa se incheia cu un meci spectaculos, in care Rennes expedia 12 suturi pe poarta, iar Lyon 4. Gazdele deschideau scorul in ultimul minut al primei reprize, autorul golului fiind Laborde. Hamari Traore dubla diferenta in minutul 51, pentru ca Truffert sa inscrie ultimele doua goluri ale lui Rennes. Pe primul il inscria in minutul 76, iar pe al doilea in minutul 83. De punctat ca Truffert intra in teren in minutul 73. Lyon inscria golul de onoare in al doilea minut de prelungire, cand Paqueta transforma un penalty.

Este a patra victorie pentru Rennes din ultimele 5 etape de Ligue 1. Remiza o obtinea runda trecuta, in deplasare contra lui Troyes, scor 2-2. Pentru Lyon este a doua infrangere dn precedentele 3 meciuri de campionat. Cealalta se petrecea tot in deplasare, impotriva lui Nice, scor 2-3. Asta, dupa ce Lyon conducea cu 2-0 cu 10 minute inainte de final. Runda trecuta lyonezii o invingeau pe teren propriu pe Lens, scor 2-1.

Nantes – Strasbourg: 2-2

Sase suturi pe poarta expedia fiecare echipa in aceasta partida. Nantes deschidea scorul in minutul 20, prin Coulibaly. Diallo aducea egalarea pentru oaspeti in minutul 44. La trei minute dupa pauza Kolo Muani o readucea pe Nantes in avantaj. Peste inca trei minute oaspetii ramaneau in inferioritate numerica, Ajorque fiind eliminat. Cu toate acestea, Strasbourg egala in minutul 68, autorul golului fiind Thomasson.

Doua victorii, doua remize si o infrangere este bilantul lui Nantes din ultimele 5 etape. Acelasi bilant il are si Strasbourg in ultimele 5 runde. Cele doua victorii ale lui Strasbourg veneau pe teren propriu, ambele la 4 goluri diferenta. Adversare erau Lorient si St. Etienne.

La pauza parizienii conduceau cu 2-0, Neymar marcand ambele goluri in minutele 26 si 43. Mbappe ducea scorul la 3-0 in minutul 63 si se parea ca nu vor fi niciun fel de emotii in aceasta partida. Nu a fost chiar asa, Elis marcand primul gol al gazdelor in minutul 78. Este adevarat, al doilea gol al lui Bordeaux venea abia in al doilea minut de prelungire, gazdele nemaiavand timp sa incerce si un al treilea gol. Bordeaux expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei.

Lille – Angers: 1-1

Campioana conducea la pauza, dupa golul marcat de Djalo, in minutul 27. Angers reusea insa sa revina, egalarea producandu-se in minutul 83, reusita find semnata de Ounahi. Lille expedia 6 suturi pe poarta, fata de cele 5 ale celor de la Angers.

Lille nu a cunoscut victoria in Ligue 1 de 4 etape, interval in care are doua remize si doua infrangeri. Esecurile veneau in deplasare, cu Lille si Clermont. De asemenea, Angers a acumulat si ea doua puncte din precedentele 4 etape, cealalta remiza venind in deplasare cu St.Etienne, care pe atunci ocupa ultimul loc. Infrangerile veneau acasa cu Nice si in deplasare cu PSG.

Rezumat Ligue 1 etapa 13 – Alte rezultate

St. Etienne – Clermont: 3-2

0-1: Bayo (59); 0-2: Berthomier (64); 1-2: Nordin (78); 2-2: Krasso (90+1); 3-2: Sow (90+3)

Reims – Monaco: 0-0

Lorient – Brest: 1-2

1-0: Grbic (5); Cartonas rosu Hergault (Lorient, 28); 1-1: Faivre (penalty, 58); 1-2: Mounie (80)

Clasament dupa etapa 13

Distanta dintre liderul PSG si Lens, ocupanta pozitiei secunde, este de 10 puncte. La un punct in spatele lui Lens se afla Nice si Marseille, iar la doua puncte o gasim pe Rennes. La 3 puncte in spatele lui Rennes sunt Montpellier si Lyon. PSG are cel mai bun atac, cu 29 goluri marcate, cea mai solida defensiva apartinandu-i lui Nice, echipa care a primit 10 goluri.

Cu 13 puncte, Troyes si Clermont se afla pe locurile 14 si 15. La un punct in spatele celor doua sunt clasate Reims, Brest si Bordeaux. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de St. Etienne si Metz, care au 9, respectiv 8 puncte. Metz, Troyes si Lorient au cel mai slab atac, cu 13 goluri marcate fiecare. Cea mai proasta aparare o gasim la St. Etienne, care a primit 28 goluri.

Laborde (Rennes) si Jonathan David (Lille) sunt golgheterii campionatului, cu 8 reusite fiecare. Urmeaza 4 jucatori cu 7 goluri. Este vorba de Bayo (Clermont), Delort (Nice), Diallo (Strasbourg) si Khazri (St. Etienne).

Program etapa 14

Runda cu numarul 14 va avea loc intre 19 si 21 noiembrie. Aici PSG o va intalni pe teren propriu pe Nantes, iar Lens o va intalni in deplasare pe Brest. Etapa va incepe si se va incheia cu doua meciuri destul de interesante. Este vorba de Monaco vs Lille si Lyon vs Marseille.