Rezumat Ligue 1 etapa 12

Ligue 1 etapa 12: Parizienii revin si castiga derbyul etapei, dupa ce au fost condusi la pauza

Runda a inceput furtunos, cu derbyul dintre primele doua clasate sezonul trecut. Lille a trecut pe langa victorie, conducand la pauza. In cea de-a doua jumatate a reprizei secunde ceda insa, permitandu-le parizienilor sa marcheze de doua ori si sa castige. Ce au facut urmaritoarele parizienilor, dar si cum arata clasamentul in partea de jos a lui veti afla dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 12. De remarcat ca niciuna din ultimele 3 clasate nu a fost invinsa.

Rezumat Ligue 1 etapa 12 – Echipe favorite care au castigat

PSG – Lille: 2-1

Parizienii au fost foarte aproape de a comite inca un pas gresit, insa au revenit si au obtinut toate cele 3 puncte. Jonathan David deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 31, stabilind scorul pauzei. Marquinhos egala in minutul 74, toate cele 3 puncte fiind aduse parizienilor de Di Maria, care marca in minutul 88.

A fost doar a doua victorie a celor de la PSG in ultimele 4 etape de Ligue 1. Remiza din acest interval o inregistra runda trecuta, in deplasare cu Marseille, cand nu se marca niciun gol. Infrangerea venea tot in deplasare, in fata lui Rennes, scor 0-2. De partea cealalta, Lille nu are vreo victorie in ultimele 3 etape. Runda trecuta remiza pe teren propriu cu Brest, acum doua runde pierzand cu 0-1 in deplasare in fata celor de la Clermont.

Rezumat Ligue 1 etapa 12 – Surprize

Brest – Monaco: 2-0

Brest iese din zona intunecata dupa vctoria contra monegascilor. Mounie deschidea scorul in minutul 18, diferenta fiind majorata in minutul 79, de catre Honorat. Monaco a avut 67% posesie in aceasta partida, insa doar doua suturi pe poarta.

Brest venea dupa doua remize: pe teren propriu cu Reims si in deplasare cu Lille. De cealalta parte, Monaco suferea doua infrangeri in ultimele 3 etape de Ligue 1. Celalalt esec venea tot in deplasare si tot cu scorul de 0-2, contra lui Lyon.

Rezumat Ligue 1 etapa 12 – Meciuri spectaculoase

Lyon – Lens: 2-1

Oaspetii expediau nu mai putin de 10 suturi pe poarta, fata de 4 ale gazdelor, nefiind insa de ajuns pentru a obtine ceva. Toko Ekambi deschidea scorul din penalty pentru lyonezi in minutul 25. Claus putea egala in minutul 33, insa golul sau era anulat dupa vizionarea VAR. Aouar majora diferenta pentru Lyon in minutul 41, Kalimuendo reducand din handicap in minutul 61.

A fost a doua victorie din ultimele 4 runde pentru Lyon. Cealalta victorie o inregstra tot pe teren propriu, impotriva lui Monaco, scor 2-0. Saptamana trecuta era invinsa cu 2-3 in deplasare de Nice, iar in urma cu 3 runde remiza in deplasare cu St.Etienne.  De cealalta parte, pentru Lens este a doua infrangere in ultimele 3 runde, lucru care ne face sa anticipam ca nu va mai sta prea mult timp in partea de sus a clasamentului. Precedenta infrangere se inregistra tot in deplasare, impotriva lui Montpellier.

Bordeaux – Reims: 3-2

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta, iar oaspetii 8 in acest meci spectaculos in care vedeam 5 goluri. Oaspetii conduceau la pauza, dupa golul marcat de Ekitike in minutul 37. Ba chiar Reims isi marea avantajul in minutul 63, dupa golul marcat de Locko, jucator care intra 4 minute mai devreme. Gazdele aveau un final de partida impresionant. Adli reducea din handicap in minutul 73. Intrat in minutul 66, Briand restabilea egalitatea in minutul 78. Tot Briand transforma un penalty in al patrulea minut de prelungire, aducand toate cele 3 puncte gazdelor.

Este prima victorie a lui Bordeaux din ultimele 6 etape. In acest interval mai obtinea 4 remize, singura infrangere suferind-o in deplasare contra lui Monaco, scor 0-3. De cealalta parte, Reims obtinea un singur punct din precedentele 4 runde.

Montpellier – Nantes: 2-0

Montpellier domina aceasta partida, expediind 10 suturi pe poarta, fata de unul singur al oaspetilor. Gazdele deschdeau scorul in minutul 64, dupa golul marcat de Mollet. Diferenta era majorata in minutul 71 de Wahi, jucator care intra in minutul 60. Scorul final putea fi 3-0, insa golul lui Wahi din minutul 89 era anulat dupa vizionarea VAR.

Astfel, Montpellier are doua victorii din precedentele 3 runde. Precedenta victorie avea loc tot pe teren propriu, in fata lui Lens, scor 1-0. Runda trecuta era invinsa cu 1-3 in deplasare de Monaco. De cealalta parte, pentru Nantes este prima infrangere din precedentele 4 etape, interval in care mai obtinea doua victorii si o remiza.

Rezumat Ligue 1 etapa 12 – Alte rezultate

Metz – St.Etienne: 1-1

1-0: Boulaya (9); 1-1: Khazri (16)

Angers – Nice: 1-2

1-0: Boufal (penalty, 29); 1-1: Delort (57); 1-2: Delort (90+1)

Troyes – Rennes: 2-2

0-1: Aguerd (9); 1-1: Ram (38); 2-1: Dingome (40); 2-2: Terrier (81)

Strasbourg – Lorient: 4-0

1-0: Ajorque (28); 2-0: Diallo (39); 3-0: Diallo (45+1); 4-0: Thomasson (64)

Clermont – Marseille: 0-1

0-1: Under (25)

Clasament dupa etapa 12

Distanta parizienilor in fruntea clasamentului este destul de linistitoare. Nice se afla la 8 puncte in spatele celor de la PSG. Ocupanta ultimei pozitii a podiumului este Marseille, aflata la un punct in spatele lui Nice. Umeaza Lens, Rennes si Lyon, prima la 1 punct in spatele lui Marseille, iar celelalte doua la 3 puncte. Cea mai buna ofensiva o are PSG, cu 26 goluri marcate. Apararea cea mai solida o are Nice, aceasta primind 9 goluri.

Trei echipe au in acest moment mai putin de 10 puncte. Este vorba de Brest (9), Metz (7) si St. Etienne (6). Locul 17 este ocupat de Reims, cu 11 puncte. Cel mai slab atac il au St. Etienne si Lorient, cu 12 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii revine lui Metz, care a primit 27 goluri.

Jonathan David (Lille) este golgheterul competitiei, cu 8 reusite. Urmatoarele 3 pozitii sunt ocupate de jucatori care au 7 goluri. Vorbim de Delort (Nice), Laborde (Rennes) si Khazri (St. Etienne).

Program etapa 13

Runda cu numarul 13 se va desfasura intre 5 si 7 noiembrie, Aici Lille o va intalni pe teren propriu pe Angers, in vreme ce PSG se va deplasa pentru partida cu Bordeaux. Marseille o va intalni acasa pe Metz, Monaco in deplasare pe Reims, iar Lyon tot in deplasare pe Rennes.