Rezumat Ligue 1 etapa 11

Ligue 1 etapa 11: Multe evenimente in derbyul etapei, insa niciun gol

A fost o runda in care am avut nu mai putin de 6 eliminari, doua intr-un singur duel. Care a fost el veti putea afla lecturand acest rezumat Ligue 1 etapa 11. De aici descoperim si ca derbyul dintre Marseille si PSG s-a incheiat fara gol. Dintre cele trei adversare care au incheiat in top 4 sezonul trecut, doar Monaco a profitat de pasul gresit al parizienilor.

Rezumat Ligue 1 etapa 11 – Echipe favorite care au castigat

Lens – Metz: 4-1

Vedeta primei reprize pentru gazde era Wesley Said, care marca ambele goluri. Pe primul il reusea in minutul 14, iar pe al doilea in minutul 37. Intre cele doua goluri venea cel egalizator al lui De Preville, din minutul 33. Metz putea egala in minutul 65, insa golul marcat de Sarr era anulat dupa vizionarea VAR. Intrat in minutul 80, Ganago puncta 3 minute mai tarziu pentru gazde. Scorul final era stabilit de Frankowski, in minutul 90.

Pentru Lens a fost a treia victorie din precedentele 4 etape. Celelalte victorii veneau acasa cu Reims, scor 2-0, respectiv in deplasare cu Marseille, scor 3-2. Infrangerea din acest interval o inregistra runda trecuta, in deplasare cu Montpellier, scor 0-1. In schimb, pentru Metz aceasta este cea de-a sasea infrangere din precedentele 7 etape.

Monaco – Montpellier: 3-1

Inca din primele 20 minute monegascii conduceau cu 2-0. Volland deschidea scorul in minutul 12, Ben Yedder dubland diferenta 5 minute mai tarziu. Martins ducea scorul la 3-0 in minutul 61, golul de onoare al oaspetilor venind in minutul 81, inscris fiind de Savanier.

A fost a patra victorie din ultimele 5 etape pentru Monaco, infrangerea din acest interval fiind suferita runda trecuta, in deplasare cu Lyon, scor 0-2. De cealalta parte, Montpellier are o victorie, o remiza si o infrangere in precedentele 3 etape. Victoria venea pe teren propriu cu Lens, scor 1-0, iar remiza tot pe teren propriu, cu Strasbourg, scor 1-1.

Rezumat Ligue 1 etapa 11 – Surprize

Lille – Brest: 1-1

Totul parea a merge conform planului pentru Lille, care deschidea scorul in minutul 19, autorul golului fiind Jonathan David. Doar ca oaspetii raspundeau prin Faivre, care egala in minutul 32. Lille a avut o posesie de 63%, insa mai putine suturi pe poarta decat adversara.

Este a doua remiza la rand pentru Brest, care etapa trecuta o avea adversara pe teren propriu pe Reims. Brest inca nu a obtinut nicio victorie in acest sezon de Ligue 1. De partea cealalta, Lille era invinsa in deplasare runda trecuta de nou-promovata Clermont, scor 0-1.

Marseille – PSG: 0-0

In prima repriza a acestui meci se inscriau doua goluri, ambele anulate pentru pozitii de offside. Prima data Peres inscria pentru parizieni in minutul 14. Sapte minute mai tarziu Milk s-a confruntat cu aceeasi situatie in tabara marseillezilor. D1n minutul 57 PSG era nevoita sa joace in inferioritate numerica, Hakimi fiind eliminat direct. Daca in prima repriza parizienii aveau 4 suturi pe poarta si Marselle unul singur, in a doua gazdele expediau 4 suturi pe poarta, iar PSG niciunul.

Este doar al doilea pas gresit comis de parizieni in acest sezon de Ligue 1, dupa infrangerea din deplasare din urma cu doua etape impotriva lui Rennes. De cealalta parte, Marseille se afla la a treia remiza alba in ultimele doua meciuri, precedentele petrecandu-se in Europa League. In campionat Marseille are o singura victorie din ultimele 5 etape. O reusea pe teren propriu etapa trecuta in fata lui Lorient, scor 4-1.

Rezumat Ligue 1 etapa 11 – Meciuri spectaculoase

Nice – Lyon: 3-2

A fost o partida cu 15 suturi pe poarta, 8 fiind expediate de oaspeti si 7 de gazde. La pauza Lyon conducea cu 1-0, dupa reusita lui Ekambi din minutul 35. Mai mult, oaspetii isi mareau diferenta in minutul 68, autorul golului fiind Aouar. Youcef Atal reducea din handicap in minutul 81, patru minute mai tarziu lyonezii ramanand in inferioritate numerica. Kadewere era cel eliminat, la acea faza acordandu-se un penalty, transformat de Delort. Guessand aducea victoria formatiei gazda in primul minut de prelungire.

A fost a treia victorie din precedentele 4 etape pentru Nice, infrangerea din acest interval venind etapa trecuta, in deplasare cu Troyes, scor 0-1. De partea cealalta, este singura infrangere a lyonezilor din ultimele 5 etape de campionat.

Rezumat Ligue 1 etapa 11 – Alte rezultate

St.Etienne – Angers: 2-2

0-1: I.Traore (28); 0-2: Fulgini (56); 1-2: Khazri (61); 2-2: Nade (90+3)

Nantes – Clermont: 2-1

Cartonas rosu Gastien (Clermont, 30); 1-0: Grotto (38); Cartonas rosu Corchia (Nantes, 39); 1-1: Bayo (49); 2-1: Blas (61)

Rennes – Strasbourg: 1-0

1-0: Aguerd (82)

Reims – Troyes: 1-2

1-0: Abdelhamid (6); 1-1: Balde (41); 1-2: Chavalerin (66)

Lorient – Bordeaux: 1-1

0-1: Elis (46); 1-1: Laporte (76); Cartonas rosu Onana (Bordeaux, 86)

Clasament dupa etapa 11

Lider autoritar este PSG, aflata la 7 puncte in fata urmatoarei clasate, Lens. Podiumul este completat de Nice, echipa situata la doua puncte in spatele lui Lens si la un punct in fata lui Marseille. De specificat ca Nice si Marseille au o restanta de disputat. Top 5 este incheiat de Rennes, aflata la egalitate de puncte cu Marseille si la un punct in fata a 3 echipe: Angers, Nantes si Monaco. Lyon se afla pe pozitia a noua, iar Lille pe 10. Cea mai buna ofensiva o are PSG, cu 24 goluri marcate, defensiva cea mai solida apartinandu-i lui Nice, aceasta primind 7 goluri.

Troyes vine dupa doua victorii, urcand pe locul 15, cu 12 puncte. Reims se afla un punct mai in spate, urmatoarea pozitie fiind ocupata de Bordeaux, cu 9 puncte. Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Brest, Metz si St. Etienne. Brest si Metz au 6 puncte, iar St. Etienne 5 puncte.

Doi jucatori se afla la egalitate in fruntea clasamentului golgheterilor. Este vorba de Laborde (Rennes) si Jonathan David (Lille), cu 7 reusite. Urmeaza 4 jucatori cu 6 goluri fiecare. Vorbim de Bayo (Clermont), Ben Yedder (Monaco), Blas (Nantes) si Khazri (St.Etienne).

Program etapa 12

Derbyul etapei cu numarul 12 se va disputa in chiar primul duel, cand Lille se va deplasa la Paris, pentru partida cu PSG de pe 29 octombrie. Un alt meci interesant le va avea ca oponente pe Lyon si Lens. Monaco o va intalni in deplasare pe Brest, etapa incheindu-se cu meciul dintre Clermont si Marseille. Apropo de Marseille, aceasta va disputa la mijlocul saptamanii restanta cu Nice de pe teren neutru.