Rezumat Ligue 1 etapa 10

Ligue 1 etapa 10: PSG revine dupa ce a fost condusa la pauza pentru a se distanta in clasament

Au trecut abia zece etape din Ligue 1, dar deja cunoastem in proportie de peste 90%, am spune noi, viitoarea campioana. Este vorba, evident, despre PSG, care a comis un singur pas gresit pana acum. In derbyul rundei, Lyon se impunea in fata celor de la Monaco. In ce partida s-au marcat cele mai multe goluri veti descoperi dintr-un rezumat Ligue 1 etapa 10. Tot aici veti afla derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 10 – Echipe favorite care au invins

PSG – Angers: 2-1

O surpriza se profila la orizont, cand Angers intrase in avantaj la pauza in partida din deplasare cu PSG. Autorul golului din minutul 36 era Fulgini. Parizienii ripostau prin Danilo, care egala in minutul 69. Golul victoriei lui PSG venea in minutul 87, cand Mbappe transforma un penalty. Au fost singurele doua suturi pe poarta expediate de parizieni in acest meci.

PSG se afla, astfel, la cea de-a noua victorie din cele 10 etape. Singurul pas gresit il comitea runda trecuta, cand pierdea in deplasare in fata lui Rennes, scor 0-2. De cealalta parte, Angers a suferit abia a doua infrangere in campionat. Runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Metz cu 3-2, golul victoriei venind in al doilea minut de prelungire al partidei. Asta, dupa ce Metz conducea cu 1-0 si 2-1.

Rezumat Ligue 1 etapa 10 – Surprize

Troyes – Nice: 1-0

Aflata pe podium inaintea acestei runde, Nice a fost repede redusa la tacere de o echipa din subsolul clasamentului. Balde deschidea scorul pentru gazde inca din minutul 4. Troyes isi putea mari diferenta in minutul 39, insa golul marcat de Touzghar era anulat dupa vizionarea VAR.

A fost prima victorie pentru Troyes din precedentele 5 etape. Infrangerile din acest interval le suferea in deplasare cu Lyon si Nantes, remizele inregistrandu-le pe teren propriu cu Montpellier si Angers. De partea cealalta, Nice venea dupa doua victorii. In deplasare o invingea pe St.Etienne cu 3-0, iar pe teren propriu pe Brest cu 2-1.

Rezumat Ligue 1 etapa 10 – Meciuri spectaculoase

Marseille – Lorient: 4-1

Lorient expedia mai multe suturi pe poarta decat adversara, insa nu reusea decat sa deschida scorul. Se intampla in minutul 13, cand Lauriente transforma un penalty. Boubacar Kamara egala pentru marseillezi in minutul 27. Guendouzi o aducea pe Marseille in avantaj in minutul 56, Milik dubland avantajul in minutul 85. Scorul final era stabilit de Guendouzi in primul minut de prelungire. Marseille avea 6 suturi pe poarta, iar adversara 7 suturi.

Este prima victorie a marseillezilor din precedentele 4 etape. Infrangerile din acest interval le sufereau pe teren propriu cu Lens, scor 2-3 si in deplasare cu Lille, scor 0-2. Remiza o inregistra in deplasare cu Angers. De cealalta parte, Lorient venea dupa doua remize: in deplasare cu Lyon si pe teren propriu in fata lui Clermont. Aceasta este prima infrangere a lui Lorient din ultimele 7 etape.

Lyon – Monaco: 2-0

Lyonezii dominau meciul cu Monaco, impunandu-se cu 2-0, dupa ce au expediat 8 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale adversarei. Deschiderea de scor venea abia cu un sfert de ora inainte de final, cand Ekambi transforma un penalty. Scorul final era stabilit in minutul 90 de Denayer.

Din ultimele 8 etape de Ligue 1 Lyon pierdea un singur meci. Este vorba de cel din deplasare cu PSG. In rest, obtinea 4 victorii si 3 remize. De cealalta parte, Monaco venea dupa 3 victorii in campionat, in fiecare meci marcand de 3 ori. Adversare erau St.Etienne, Clermont si Bordeaux.

Montpellier – Lens: 1-0

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor. Singurul gol al partidei era marcat de Mavididi, care inscria la doua minute dupa pauza.

Este prima victorie a lui Montpellier din ultimele 5 etape. In rest, obtinea 3 remize, suferind o infrangere. In deplasare era suferita infrangerea, contra celor de la PSG. De partea cealalta, Lens obtinuse 4 victorii in precedentele 5 runde. Printre victorii se numarau cele cu Marseille si Lille. Mai mult, Lens o invingea in deplasare si pe Monaco pe parcursul acestui sezon.

Rezumat Ligue 1 etapa 10 – Alte rezultate

Clermont – Lille: 1-0

1-0: N’Simba (32)

Strasbourg – St.Etienne: 5-1

1-0: Le Marchand (26); 2-0: Youssouf (autogol, 38); Cartonas rosu Youssouf (St.Etienne, 44); 2-1: Khazri (penalty, 45+4); 3-1: Gameiro (69); 4-1: Ajorque (73); 5-1: Diallo (85)

Metz – Rennes: 0-3

0-1: Laborde (24); 0-2: Sulemana (37); 0-3: Terrier (45)

Brest – Reims: 1-1

0-1: Faes (12); 1-1: Honorat (74)

Bordeaux – Nantes: 1-1

1-0: Ui-Jo Hwang (62); 1-1: Chirivella (75)

Clasament

PSG se distanteaza in fruntea clasamentului dupa aceasta runda, diferenta dintre ea si Lens, ocupanta locului secund, fiind de 9 puncte. Pe pozitiile 3 si 4 le gasim pe Marseille si Nice, aflate la unul, respectiv doua puncte in spatele lui Lens. De punctat ca Marseille si Nice au o restanta de disputat intre ele. La egalitate de puncte cu Nice se afla Angers si Lyon. Cu 24 goluri macate, PSG are cea mai buna ofensiva. Cea mai solida aparare ii revine lui Nice, echipa care a primit 5 goluri.

Odata cu victoria din aceasta etapa Troyes a urcat pe locul 16, avand 9 puncte. Urmeaza Bordeaux si Metz, cu 8, respectiv 6 puncte. Penultima este Brest, cu 5 puncte, “lanterna rosie” fiind St.Etienne, cu 4 puncte. Troyes si St.Etienne au cea mai slaba ofensiva, cu 9 goluri marcate, cea mai proasta aparare apartinandu-i doar lui St.Etienne, care a primit 23 goluri.

Cele mai multe goluri din Ligue 1 le are Laborde (Rennes). Acesta a marcat de 7 ori, urmat fiind de Jonathan David (Lille), cu 6 reusite. Nu mai putin de 7 jucatori au 5 reusite in acest clasament.