Rezumat Ligue 1 etapa 1

Ligue 1 etapa 1: Inceput destul de timid de campionat pentru formatiile care faceau legea sezonul trecut

Primul dintre campionatele de top care a inceput in acest sezon a fost cel al Frantei. Se simte ca jucatorii sunt obositi dupa o vara in care au avut un Campionat European, insa si Jocuri Olimpice. Unii dintre jucatori inca nu sunt refacuti, drept pentru care am asistat la cateva surprize in etapa de debut. Mai multe veti afla dintr-un amplu rezumat Ligue 1 etapa 1. Tot de aici aflam care a fost meciul ce a oferit cele mai multe goluri, reusita decsiva fiind marcata in prelungirile partidei. Totodata, vom vedea ce echipa a revenit spectaculos, desi la pauza era condusa cu 0-2.

Rezumat Ligue 1 etapa 1 – Echipe favorite care au invins

Troyes – PSG: 1-2

Cu multi jucatori indisponibili, inclusiv Donnarumma, Di Maria si Neymar, PSG se vedea condusa inca din minutul 9. Pentru formatia gazda marca El Hajjam. Parizienii intorceau insa repede scorul, egalarea venind 10 minute mai tarziu, prin Hakimi. Golul victoriei oaspetilor era marcat de Icardi, in minutul 21. Troyes a avut nu mai putin de 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar 3 ale parizienilor. Cu siguranta insa ca PSG va arata alta fata cand vor reveni toate starurile la echipa, la care il putem adaugam si pe Messi, care, foarte probabl, va semna cu gruparea pariziana in urmatoarele zile.

Este a opta victorie la rand pe care PSG o reuseste in fata lui Troyes. De cealalta parte, nou-promovata, care nu a avut rezultate tocmai rele in meciurile de pregatire, incepe destul de curajos campionatul.

Rezumat Ligue 1 etapa 1 – Surprize

Monaco – Nantes: 1-1

Monegascii aveau motive de bucurie dupa doar un sfert de ora trecut din meciul primei etape. Gelson Martins deschidea scorul inca din minutul 14. “Canarii” egalau cu 3 minute inainte de pauza, la singurul sut pe poarta avut in aceasta partida. Autorul golului era Castelletto.

Sunt primele puncte pierdute de Monaco in ultimele 7 intalniri directe. Astfel, Monaco incepe acest sezon cum l-a incheiat pe precedentul: cu o remiza surprinzatoare. Adversara din ultima etapa a sezonului trecut era Lens.

Lyon – Brest: 1-1

Este al patrulea rezultat de egalitate inregistrat in ultimele 5 intalniri directe din Ligue 1. Totodata, Brest a obtinut doar o victorie in ultimele 11 etape de Ligue 1.

Rezumat Ligue 1 etapa 1 – Meciuri spectaculoase

Bordeaux – Clermont: 0-2

Nou-promovata Clermont a evoluat destul de bine in meciurile de pregatire, iar asta s-a transpus si in meciul din prima etapa de Ligue 1. Clermont expedia 10 suturi pe poarta, iar adversara 6. Bayo deschidea scorul abia in minutul 82, scorul final fiind stabilit de Dossou in al doilea minut de prelungire.

Metz – Lille: 3-3

Partida cu golurile cele mai multe din aceasta runda avea loc intre Metz si Lille. Campioana deschidea scorul in minutul 23, autorul golului find Botman. Pana in pauza, Metz intorcea rezultatul. Centonze egala in minutul 31, pentru ca 10 minute mai tarziu Udol sa aduca formatia gazda in avantaj. In minutul 52 Centonze facea ca diferenta sa fie de doua goluri in favoarea gazdelor si se parea ca Metz va provoca o mare surpriza. Numai ca 4 minute mai tarziu Metz ramanea in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Kouyate.

Lille marca in minutul 69  prin Benjamin Andre, insa golul sau era anulat dupa vizionarea VAR. Intrat in minutul 60, Ikone reducea din handicap in minutul 81. Campioana reusea sa salveze un punct in-extremis, Burak Yilmaz egaland in al saselea minut de prelungire. Lille expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale adversarei.

Astfel, Lille are doua victorii si doua remize in ultimele 4 intalniri directe. Inceputul acesta de sezon ne face sa ne intebam daca si acum Lille se va lupta pentru titlu sau daca obtinerea campionatului sezonul trecut a fost doar o intamplare, daca putem spune asa.

Desi Lyon domina aceasta partida, avand 69% posesie, Brest expedia 8 suturi pe poarta, fata de 4 ale adversarei. Cardona deschidea scorul pentru formatia oaspete cu doua minute inainte de finalul primei reprize cu un sut dn afara careului. Golul egalizator era inscris de Slimani, in minutul 62.

Rezumat Ligue 1 etapa 1 – Alte rezultate

Rennes – Lens: 1-1

1-0: Sulemana (14); 1-1: Fofana (19)

Strasbourg – Angers: 0-2

Gol anulat Angers (19); 0-1: I.Traore (57); 0-2: Bahoken (81)

St.Etienne – Lorient: 1-1

0-1: Le Goff (52); 1-1: Khazri (70)

Nice – Reims: 0-0

Montpellier – Marseille: 2-3

Gol anulat Marseille (3); 1-0: Peres (autogol, 30); 2-0: Laborde (34); 2-1: Under (68); 2-2: Payet (75); 2-3: Payet (80)

Clasament dupa etapa 1

Nu mai putin de 6 rezultate de egalitate se inregistrau in prima etapa din Ligue 1. Formatiile care obtineau cele 3 puncte sunt Clermont, Angers, Marseille si PSG. De cealalta parte, Montpellier, Troyes, Bordeaux si Strasbourg pierdeau. Clermont, Angers, Nice si Reims sunt echipele care nu primeau gol, in vreme ce Nice, Reims, Bordeaux si Strasbourg nu reuseau sa marcheze.

Dupa prima etapa, doi sunt jucatorii care au marcat doua goluri, ambii francezi. Este vorba de Centonze de la Metz si Payet de la Marseille. Alti 21 jucatori au marcat un gol, doar 5 dintre ei fiind francezi.

Program etapa 2

Runda a doua va incepe pe 13 august, cu meciul dintre Lorient si Monaco. Lille si PSG vor juca pe teren propriu, cele doua primind vizita lui Nice, respectiv Strasbourg. Lyon o va intalni in deplasare pe Angers, etapa incheindu-se cu meciul dintre Marseille si Bordeaux.