Rezumat Liga 1 etapa 8

Liga 1 etapa 8: Dan Petrescu isi incepe mandatul la CFR Cluj cu o infrangere, iar Dinamo este zdrobita de FCSB

A fost o etapa in care CFR Cluj suferea prima infrangere din campionat, in chiar primul meci de pe banca al lui Dan Petrescu. Ardelenii nu pierdeau insa prea mult din avans in clasament, deoarece Rapid nu obtinea decat o remiza. Asta desi cu 10 minute inainte de final conducea cu 2-0. In “Derby de Romania” , cainii nu au reusit sa pazeasca oile, care au evadat de la stana, impunandu-se cu un categoric 6-0. Dintr-un rezumat Liga 1 etapa 8 veti afla pe ce loc se situeaza Dinamo in clasament, insa si care a fost jucatorul ce a reusit un hat-trick. De asemenea, veti afla si ce meci spectaculos ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 8 – Echipe favorite care au invins

FCSB – Dinamo: 6-0

Dinamovistii nu au existat in aceasta partida, nereusind sa expedieze vreun sut pe poarta, fata de 8 ale adversarei. Deschiderea de scor venea in minutul 26, Keseru fiind autorul golului. In minutul 37 Dinamo ramanea in inferioritate numerica, dupa eliminarea indelung contestata a lui Steliano Filip. De aici se declansa iuresul pentru FCSB. Octavian Popescu dubla diferenta in minutul 43, in vreme ce Vinicius marca in al doilea minut de prelungire. Scorul pauzei era 4-0, stabilit in al saptelea minut de prelungire, cand Cordea transforma un penalty. Valentin Gheorghe inscria primul in repriza secunda, in minutul 54. Scorul final era stabilit de Miron, la jumatatea celei de-a doua reprize.

Pentru FCSB este prima victorie din ultimele 4 etape de Liga 1. In acest interval remiza pe teren propriu cu Sepsi, pierzand in deplasare cu Rapid si CFR Cluj. In schimb, Dinamo are o perioada execrabila, cu 5 infrangeri la rand, interval in care nu marca nici macar un gol.

Rezumat Liga 1 etapa 8 – Surprize

Botosani – CFR Cluj: 1-0

In mod poate surprinzator, Botosani a avut o posesie mai mare in aceasta partida. CFR Cluj expedia un singur sut pe poarta, lucru care cu siguranta nu i-a picat bine lui Dan Petrescu, noul antrenor al clujenilor. Singurul gol al partidei era inscris de Kage, in minutul 71.

A fost a patra victorie obtinuta in acest sezon de Botosani, dupa ce in ultimele doua runde pierdea 5 puncte. Vorbim de infrangerea pe teren propriu in fata Rapidului si de remiza obtinuta in deplasare cu Sepsi. De partea cealalta, CFR Cluj a pierdut primele puncte in campionat.

Rezumat Liga 1 etapa 8 – Alte rezultate

Mioveni – Chindia: 0-1

0-1: Popadiuc (6)

UTA – Rapid: 2-2

0-1: Albu (16); 0-2: Albu (22); 1-2: Hora (penalty, 82); 2-2: Antal (86)

Arges – Craiova 1948: 1-0

1-0: Isfan (45+1)

Gaz Metan – Voluntari: 1-2

0-1: Rata (58); 1-1: Yuri (73); 1-2: C.Costin (81)

Farul – Clinceni: 5-0

1-0: Jefte (6); 2-0: Jefte (45); 3-0: Jefte (56); 4-0: A.Petre (81); 5-0: Sali (85)

Universitatea Craiova – Sepsi: 1-1

0-1: Fofana (17); 1-1: Gustavo (32); Penalty ratat Gustavo (Univ.Craiova, 80)

Rezumat Liga 1 etapa 8 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Nu putem spune ca Botosani a avut ocazii sau a dominat. O greseala mare de portar a facut ca ei sa castige. Au fost faze de penalty in careu, cred ca 2-3, dar voi fi iarasi acuzat ca cer. Mai bine nu mai zic nimic.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Am discutat direct cu preparatorul fizic, dar cam greu. Nu se auzea bine, se intrerupea. Ne-am miscat cam in reluare la aceasta comunicare. Faptul ca am fost egalati pe final ne intristeaza putin, dar, tinand cont de anumiti factori, cred ca am castigat un punct, nu am pierdut doua.

Laszlo Balint (antrenor UTA): Dupa pauza am reactionat foarte bine, baietii au inteles foarte bine ce le-am cerut. Le-am spus baietilor ca acest meci trebuie sa fie o lectie importanta pentru noi, pentru ca au fost doua reprize diametral opuse.

Edi Iordanescu (antrenor FCSB): Scorul este pentru suporteri, punctele pentru echipa. Incercam din acest joc sa construim o fundatie pentru ce urmeaza, pentru atitudinea din jocurile viitoare. Ii multumesc public pentru suport patronului, pentru incredere, pentru ca se tine de tot ce mi-a promis.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ.Craiova): Rezultatul nu ne bucura, dar jocul da. Am avut ocazii foarte mari, nu sunt suparat de atitudine, ci pentru ca in anumite momente ar trebui sa jucam mai agresiv.

Dario Bonetti (antrenor Dinamo): Si pentru mine totul e nou, nu am luat bataie niciodata la o asemenea diferenta; e cea mai neagra seara din viata mea. Totul s-a terminat la eliminare, apoi a fost foarte usor pentru ei.

Clasament dupa etapa 8

CFR Cluj ramane pe primul loc, cu 21 puncte, la 4 puncte in fata urmatoarelor doua clasate, Rapid si Botosani. Farul si UTA umeaza, cele doua avand 15 puncte. Pe ultimul loc care duce in play-off o gasim pe Universitatea Craiova, cu 13 puncte, unul in fata celor de la FCSB si Voluntari. Cel mai bun atac ii apartine lui FCSB, care a marcat 15 goluri. Cea mai puternica defensiva o are Farul, cu doua goluri primite.

Chindia este singura formatie din afara top 10 care a invins in aceasta etapa, aflandu-se pe 11, cu 9 puncte. Un punct mai jos o gasim pe Craiova 1948, aflata la un punct in fata lui Sepsi si la doua in fata celor de la Dinamo. Pe penultimul loc se afla Gaz Metan, cu 4 puncte, codasa clasamentului fiind Cliinceni, cu doua puncte. Gaz Metan si Mioveni au cea mai slaba ofensiva, fiecare marcand 5 goluri. Cea mai proasta aparare ii apartine Clinceniului, cu 18 goluri primite.

Datorita hat-trickului din aceasta runda, Jefte (Farul) trece pe primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 7 reusite. Pozitia secunda este ocupata de Sorescu (Dinamo), care a marcat de 5 ori. Asta se intampla insa pe cand Dinamo reusea sa inscrie. Urmeaza 9 jucatori cu 3 reusite.

Program etapa 9

Intre 17 si 20 septembrie va avea loc etapa cu numarul 9 a Ligii I. Aici Rapid o va intalni pe teren propriu pe Gaz Metan, FCSB o va infrunta in deplasare pe Craiova 1948, iar Botosani se va deplasa pentru meciul cu Dinamo. Etapa va fi inchisa de derbyul dintre CFR Cluj si Universitatea Craiova.