Rezumat Liga 1 etapa 7

Liga 1 etapa 7: Campioana Romaniei umileste vicecampioana chiar si fara antrenor

Derby-ul acestei runde s-a jucat pe o ploaie torentiala, mai ales in prima repriza. Cu toate ca Marius Sumudica a fost demis inaintea acestei runde, campioana CFR Cluj o invinge fara drept de apel pe FCSB, distantandu-se in fruntea clasamentului. Asta, dupa ce Rapid pierde un meci pe fondul unei inferioritati numerice. Ce rezultat a obtinut Dinamo, insa si cum se prezinta situatia in clasament veti afla dintr-un rezumat Liga 1 etapa 7. Tot de aici veti descoperi derby-ul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Liga 1 etapa 7 – Meciuri spectaculoase

Sepsi – Botosani: 1-1

A fost un duel cu 12 suturi pe poarta, 8 fiind expediate de gazde, iar 4 de oaspeti. In prima repriza Sepsi avea 6 suturi pe poarta, iar Botosani niciunul, insa nu se inscria. Oaspetii deschideau scorul in minutul 62 prin Chindris, Sepsi egaland in minutul 89 prin Dumitrescu, jucator intrat la pauza.

Sepsi se afla la a doua remiza consecutiva, dupa cea obtinuta runda trecuta in deplasare cu FCSB. Inaintea celor doua remize, Sepsi suferea 3 infrangeri. De partea cealalta, Botosani suferea o infrangere pe teren propriu runda trecuta, in fata Rapidului, scor 0-2. Acea infrangere venea dupa 4 victorii.

Rapid – U.Craiova: 1-2

Rapid avea doar 3 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 11 ale oltenilor. Formatia gazda era insa cea care deschidea scorul la sfarsitul primului sfert de ora, dupa un sut spectaculos al lui Albu. In minutul 42 Belu-Iordache era eliminat, lasand Rapidul in inferioritate numerica. In repriza secunda Craiova avea ocazii pe banda rulanta. Egalarea venea in minutul 83 de la Markovic. Koljic marca golul victoriei oaspetilor in primul minut de prelungire. A fost un sut superb, din afara careului.

Pentru Craiova este a doua victorie la rand, dupa cea de runda trecuta de pe teren propriu cu Gaz Metan. De cealalta parte, Rapid a primit primele goluri din acest campionat.

Voluntari – Chindia: 2-1

La pauza gazdele intrau in avantaj, dupa golul marcat de Ion Gheorghe in minutul 25. A fost o prima repriza in care se acordau nu mai putin de 6 cartonase galbene: patru pentru gazde si doua pentru oaspeti. La patru minute dupa pauza Chindia egala, autorul golului fiind Daniel Popa. Nemec aducea victoria gazdelor in minutul 69. Gazdele ramaneau in inferioritate numerica in minutul 83, Achim fiind cel eliminat. Voluntari expedia 8 suturi pe poarta, fata de cele 5 ale oaspetilor.

Trei victorii si doua infrangeri este bilantul Voluntariului in ultimele 5 runde, toate cele trei victorii venind pe teren propriu. De cealalta parte, Chinda ramane doar cu victoria asupra lui Dinamo in acest sezon.

Rezumat Liga 1 etapa 7 – Alte rezultate

Craiova 1948 – Farul: 1-1

1-0: C.Balan (48); 1-1: A.Petre (penalty, 83)

Dinamo – Arges: 0-2

0-1: C.Tanase (10); 0-2: C.Tanase (62)

CFR Cluj – FCSB: 4-1

1-0: Omrani (30); 2-0: Sigurjonsson (56); 3-0: Deac (67); 4-0: Alibec (penalty, 73); 4-1: I.Stoica (90)

Clinceni – Mioveni: 1-1

1-0: Ventura (18); 1-1: Buziuc (penalty, 77); Penalty ratat Bautista (Clinceni, 88)

Gaz Metan – UTA: 0-1

0-1: Miculescu (90)

Rezumat Liga 1 etapa 7 – Declaratii

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Antrenorii vor sa munceasca, trebuie sa ne modernizam (legat de faptul ca nu are voie sa dea indicatii in timpul meciului). Am avut probleme pe dreapta fiindca am avut fundasul dreapta eliminat nejustificat. La primul galben ma refer.

Laszlo Balint (antrenor UTA): Asta e dovada fortei grupului nostru, dovada seriozitatii. Se vede la fiecare antrenament.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Craiova): Am jucat foarte bine in repriza a doua, dupa un joc in prima repriza pe care nu as vrea sa-l mai vad vreodata.

Edi Iordanescu (antrenor FCSB): Imi prezint scuze in numele echipei, trebue sa inteleaga lumea ca asta este diferenta. E foarte greu sa vorbim despre titlu cand aratam atata naivitate, fragilitate. Avem jucatori tineri, cu talent, dar cu talentul nu castigi campionatul.

Dario Bonetti (antrenor Dinamo): Avem nevoie de mai multi jucatori expermentati. E nevoie de timp, este un proces complicat, iar jucatorii trebuie sa fie pregatiti pentru un astfel de proces.

Clasament

CFR Cluj continua sa aiba punctaj maxim in Liga I. La 5 puncte o urmeaza Rapid, podiumul fiind completat de UTA, care se afla la egalitate de puncte cu Botosani si la doua puncte in spatele Rapidului. Ultimele doua locuri ce duc in play-off sunt ocupate de Farul si Universitatea Craiova, cu 12 puncte fiecare. FCSB se afla pe pozitia a opta. CFR Cluj are cea mai buna ofensiva, cu 13 goluri marcate. Rapid si Farul sunt echipele cu defensiva cea mai buna, fiecare dintre cele doua primind doua goluri.

Sepsi, Chindia si Dinamo ocupa locurile 12, 13 si 14, cu 6 puncte fiecare. Pe penultima pozitie o gasim pe Gaz Metan, cu 4 puncte, “lanterna” rosie ramanand Clinceni, care a acumulat doua puncte. Cel mai slab atac il are Gaz Metan, care a marcat 4 goluri. Cea mai proasta defensiva ii revine Clinceniului, ce a primit 13 goluri.

Deian Sorescu (Dinamo) ramane golgheterul Ligii I, cu 5 reusite. Urmeaza Jefte (Farul), cu 4 goluri, alti 5 jucatori avand 5 reusite. Este vorba de Florin Tanase (FCSB), Cristian Tanase (Arges), Bautista (Clinceni), Markovic (Univ.Craiova) si Petrila (CFR Cluj).