Rezumat Liga 1 etapa 4

Liga 1 etapa 4: CFR Cluj isi continua seria excelenta in campionat

Chiar daca a obtinut maximum de puncte in campionat, CFR Cluj joaca destul de riscant. In toate cele 4 partide a invins la un singur gol diferenta. Nou-promovata Rapid Bucuresti continua sa surprinda placut, primul test important avandu-l runda viitoare. Care va fi adversara veti afla in acest rezumat Liga 1 etapa 4. Tot de aici veti descoperi care este singura echipa ce nu a acumulat niciun punct pana acum.

Rezumat Liga 1 etapa 4 – Echipe favorite care au invins

FCSB – Gaz Metan: 2-1

Al doilea gol marcat de Florin Tanase in acest sezon de Liga I venea tot din penalty, la fel ca primul. Acesta deschidea scorul in minutul 12. Matricardi egala pentru medieseni in minutul 24. Cele trei puncte erau aduse pentru FCSB de Octavian Popescu, in minutul 79.

Doua victorii si doua rezultate de egalitate are FCSB in acest start de campionat. De partea cealalta, Gaz Metan ramane cu victoria realizata in prima etapa si cu remiza dn cea de-a treia. Astfel, FCSB ajunge la 4 victorii la rand in meciurile directe.

Rezumat Liga 1 etapa 4 – Alte rezultate

Botosani – UTA: 2-1

1-0: Petkovski (61); 2-0: Ongenda (penalty, 73); 2-1: Hora (90+2)

Mioveni – CFR Cluj: 0-1

0-1: Petrila (49)

Clinceni – FCU Craiova: 1-2

0-1: Sidibe (27); 0-2: Baeten (43); 1-2: Chandarov (84)

Univ.Craiova – Voluntari: 3-0

1-0: Gustavo (50); 2-0: Al. George (57); 3-0: Markovic (90+2)

Rezumat Liga 1 etapa 4 – Declaratii

Marius Sumudica (antrenor CFR Cluj): Am inteles ca acuza un offside la gol, dar nu e o camera care sa fie pe linie, deci te poti insela.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): A fost un meci pe care l-am controlat. Suntem fericiti, ne-am creat ocazii, nu am luat nici astazi gol. Noi ne vedem de treaba, nu suntem cancanisti, nu avem de discutat cu nimeni, ne respectam adversarii.

Dinu Todoran (antrenor FCSB): Eu sunt antrenorul echipei, nu cum s-a vehiculat, ca face domnul Gigi Becali echipa, antrenamentele. Se spun multe lucruri neadevarate, dar pe mine nu ma afecteaza. E opinia lor.

Dario Bonetti (antrenor Dinamo): Cand nu ai o energie buna pe teren poti pierde impotriva oricui. Trebuie sa ne imbunatatim conditia fizica in pauza generata de meciurile echipei nationale.

Laurentiu Reghechampf (antrenor Univ.Craiova): Am inceput mai greu, prima repriza a fost mai dificila, nu ne-am putut crea ocazii. Schimbarile din repriza a doua au adus un plus, am avut curaj.

Leo Grozavu (antrenor Sepsi): Nu am inteles de ce am fost eliminat. Nu am inteles nimic. Traim intr-o tara in care legea e facuta de arbitri, de CCA. M-am ridicat in picioare, fara sa zic nimic, fara sa jignesc. Domnul Antonie (arbitrul) nu aude cand intreg stadionul striga impotriva unei etnii.

Clasament dupa etapa 4

CFR Cluj conduce dupa 4 etape, formatia feroviara acumuland maximum de puncte. Umeaza alta echipa feroviara si aici ne referim la nou-promovata Rapid, care a pierdut doar doua puncte pana acum. Tot doua puncte a pierdut si Botosani, care are un golaveraj inferior “giulestenilor”. Pe urmatoarele doua pozitii le avem pe FCSB si Farul, cu 8 puncte. A sasea pozitie, ultima care duce in play-off, este ocupata de Dinamo, care are 6 puncte. Aceasta se afla la egalitate de puncte cu cele doua formatii din Craiova. FCSB si CFR Cluj au cea mai buna ofensiva, cu 7 goluri marcate. Cele mai bune aparari le au Rapid si Farul, care pana acum au reusit sa nu primeasca gol.

In afara “lanternei rosii”, Sepsi este singura formatie care are doua infrangeri la rand. Formatia din Sfantu Gheorghe se afla pe pozitia a zecea, cu 4 puncte. La egalitate de puncte cu forrmatia din Sfantu Gheorghe sunt Chindia si Gaz Metan. Mioveni si Voluntari ocupa locurile 13 si 14, cu 3 puncte fiecare. Pe penultimul loc se afla Arges, care a acumulat 1 punct. Pe ultima pozitie o gasim pe Clinceni, care inca asteapta sa obtina primul sau punct din acest sezon de Liga I. Arges, Mioveni si  Chindia au cea mai slaba ofensiva, fiecare dintre aceste trei echipe marcand doua goluri. Cea mai proasta defensiva ii apartine Academiei Clinceni, care a primit 9 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Dinamovistul Deian Sorescu se afla in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 5 reusite. Acesta este urmat de Petrila, jucatorul campioanei avand 3 goluri. Avem apoi 9 jucatori care au marcat doua goluri, cinci dintre acestia fiind straini.

In ceea ce priveste pasele de gol, cinci sunt jucatorii care au reusIt doua assisturi. Este vorba de Albu (FCU Craiova), Cimpanu (Univ. Craiova), portughezul Marcelo Lopes (Voluntari), respectiv Cordea si Florin Tanase, ambii de la FCSB.

Program etapa 5

Runda a cincea din Liga I va avea loc intre 13 si 16 august. Balul va fi deschis de meciul dintre Voluntari si Clinceni. Tot in acea zi, CFR Cluj va primi vizita celor de la Farul. Universitatea Craiova o va intalni in deplasare pe UTA, Sepsi va juca pe teren propriu cu Arges, iar Dinamo va primi vizita nou-promovatei Mioveni. Debyul etapei se va disputa pe 15 august, incepand cu ora 21:30, intre Rapid si FCSB.