Rezumat Liga 1 etapa 30

Liga 1 etapa 30: Arges intoarce scorul in ultimele 20 minute si se califica in play-off

Am avut parte de 4 rasturnari de scor in aceasta ultima etapa a sezonului regulat din Liga I. Cea mai importanta dintre ele a produs-o Argesul in fata Botosaniului, astfel calificandu-se in play-off. Care au fost celelalte aflati dintr-un rezumat Liga 1 etapa 30. Tot de aici descoperim ca Gaz Metan Medias va continua si in play-out, desi erau voci ce spuneau ca se va desfiinta imediat dupa aceasta runda.

De asemenea, sa spunem ca Dinamo va incepe play-outul cu un nou antrenor, dar si ca Adi Mutu a debutat cu o victorie pe banca Rapidului. E drept, adversara s-a numit Clinceni. Rapid si Dinamo se vor intalni in chiar prima etapa a play-outului.

Rezumat Liga 1 etapa 30 – Echipe favorite care au castigat

Rapid – Clinceni: 1-0

Primul meci al lui Adrian Mutu pe banca Rapidului a insemnat si prima victorie. Ce-i drept, aceasta a fost obtinuta greu in fata unui adversar lipsit de motivatie. Singurul gol al partidei era inscris in minutul 71 de catre Rares Ilie. Mediesenii nu au expediat niciun sut pe poarta in acest meci.

Este prima victorie a Rapidului din ultimele 11 runde, interval in care obtinea 6 remize, suferind 4 infrangeri. De cealalta parte, Clinceni se afla la a noua infrangere din precedentele 10 etape. Victoria din acest interval o obtinea runda trecuta, pe teren propriu in fata Gazului Metan.

CFR Cluj – Dinamo: 4-1
Toata lumea era surprinsa cand Dinamo deschidea scorul contra campioanei. Baptiste Aloe marca inca din minutul 5. Apoi lucrurile reveneau insa la normal. Deac egala in minutul 41, pentru ca in al doilea minut al prelungirilor Steliano Filip sa fie eliminat din tabara oaspetilor. Acesta primea primul cartonas galben in minutul 41.

In repriza secunda Debeljuh a facut ce a vrut cu apararea dinamovista. Acesta intra in primul minut al celei de-a doua reprize, aducand-o pe CFR Cluj in avantaj in minutul 51. Sapte minute mai tarziu Debeljuh realiza “dubla”, pentru ca hat-trickul sa il realizeze in minutul 76.

A fost a cincea victorie la rand pentru CFR Cluj. De partea cealalta, Dinamo sufera a doua infrangere consecutiva, dupa cea de acasa in fata lui Sepsi de runda trecuta (1-3).

Gaz Metan – Chindia: 0-4

Chindia se distra in acest meci, impotriva unei echipe aflate in pragul desfiintarii. La pauza oaspetii conduceau deja cu 3-0. Andrei Serban deschidea scorul in minutul 5, urmatoarele doua goluri fiind marcate de Daniel Florea. Pe primul il marca in minutul 34, iar pe al doilea trei minute mai tarziu. Tabela era inchisa in minutul 77 de Popadiuc, care intra pe teren un sfert de ora mai devreme.

Chindia se afla la a doua victorie la rand, dupa cea din deplasare cu UTA de runda trecuta (1-0). In schimb, Gaz Metan se afla la a sasea infrangere consecutiva. Culmea, singurul gol din acest interval il marca impotriva campioanei CFR Cluj.

Rezumat Liga 1 etapa 30 – Alte rezultate

Sepsi – FCU Craiova: 2-1

0-1: Bauza (9); 1-1: M.Stefanescu (39); 2-1: Tudorie (45+1)

UTA – Mioveni: 2-1

0-1: Sanoh (penalty, 21); 1-1: N.Dumitru (penalty, 41); 2-1: Otele (63)

FCSB – Voluntari: 1-0

1-0: O.Popescu (90+4)

Botosani – Arges: 1-2

1-0: M.Roman (53); 1-1: Dobrosavlevici (71); 1-2: Said (81, intrat in min. 64)

Universitatea Craiova – Farul: 1-0

1-0: Papp (44)

Clasament final sezon regulat

CFR Cluj a castigat fara emotii sezonul regulat, diferenta dintre ea si FCSB, a doua clasata, fiind de 14 puncte. Podiumul este completat de Universitatea Craiova, aflata la 8 puncte in spatele celor de la FCSB. Pozitia a patra este ocupata de Arges, aflata la 6 puncte in spatele oltenilor si la egalitate de puncte cu Farul. Ultimul loc de play-off este ocupat de Voluntari, la doar un punct in spatele celor de la Arges si Farul. Universitatea Craiova are cea mai buna ofensiva, cu 55 goluri marcate. Apararea cea mai buna ii revine campioanei CFR Cluj, care a primit 16 goluri.

Pe locul 7 a incheiat Botosani, la un punct in spatele Voluntariului. Formatia moldava este urmata la 6 puncte de UTA si Rapid, urmatoarele doua clasate. Pe pozitia a zecea o gasim pe Sepsi, situata la un punct in spatele celor de la UTA si Rapid, respectiv la 4 puncte in fata Chindiei, aflata pe 11. Pe locul 12 a terminat FCU Craiova, la doua puncte in spatele Chindiei si la 4 puncte in fata celor de la Mioveni, clasati pe 13.

Urmatoarea pozitie este ocupata de Dinamo, aflata la 12 puncte in spatele Mioveniului. Ultimele doua echipe, ce vor retrograda direct la finalul play-outului, sunt Clinceni si Gaz Metan. Clinceni are 3 puncte in spatele lui Dinamo si 4 puncte in fata mediesenilor. Sa spunem ca Gaz Metan a fost penalizata cu 14 puncte, din cauza problemelor financiare. Mioveni are cea mai slaba ofensiva, cu 19 goluri marcate, apararea cea mai proasta revenindu-i lui Dinamo, care a primit 66 goluri.

Jefte (Farul) a incheiat sezonul regulat pe primul loc in topul golgheterilor, cu 15 goluri marcate. Il urmeaza Andrei Ivan (Univ. Craiova) si Florin Tanase (FCSB), cu 11 reusite fiecare. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Markovic (Univ. Craiova) si Debeljuh (CFR Cluj), fiecare cu 9 goluri.

Program etapa 1 play-off si play-out

Prima etapa a play-offului si play-outului Ligii I va avea loc intre 11 si 14 martie. In play-off CFR Cluj va primi vizita celor de la Voluntari, FCSB pe cea a Farului, in vreme ce Universitatea Craiova va juca pe teren propriu cu Arges. In play-out Botosani va primi vizita lui Gaz Metan, UTA pe cea a lui Clinceni, Sepsi pe a Mioveniului, pentru ca FCU Craiova sa se deplaseze pentru meciul contra Chindiei. Derbyul capitalei va avea loc intre Rapid si Dinamo. Se va disputa fara spectatori, pe teren neutru, din cauza showului pirotehnic facut de fanii rapidisti chiar la meciul cu Dinamo din sezonul regulat.